Festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

Tekst alternatywny pod SEO i pod WCAG np.: Na zdjeciu widać krajobraz jakiejś wsi X, idzie ludzi przez łąkę, z tyłu widać drzewa.
Spacer z Beatą Maciejewską. fot. ...

Przed nami 8. edycja wydarzenia. Zapraszamy między innymi do Nowej Rudy, Ludwikowic, Radkowa, Zamku Sarny, Zamku Książ, Świdnicy i Sokołowska w dniach 13–21 lipca.

Tegoroczna edycja miała kontynuować i rozwijać namysł nad wymienionymi wyżej zagadnieniami oraz skupić się na dyskusjach o wzmacnianiu tożsamości europejskiej mieszkańców regionu i źródłach wartości Unii Europejskiej. Niestety agresja Rosji przeciwko Ukrainie, wojna, która ma na celu unicestwienie wolnego państwa, naszego sąsiada, zmieniła optykę. Z oczywistych powodów zarezerwowaliśmy dla twórczyń ukraińskich szczególne miejsce w czasie Festiwalu. Uważamy, że czas, który poświęcimy kulturze i historii Ukrainy, będzie też czasem refleksji nad Europą i jej przyszłością.

Festiwal ma charakter interdyscyplinarny. Dominują oczywiście spotkania i debaty o charakterze literackim, niemniej zawsze towarzyszą im koncerty, dyskusje i wykłady popularnonaukowe (głównie na tematy ekologiczne, równości praw kobiet i środowisk zagrożonych wykluczeniem, historyczne, przeciwdziałające nacjonalizmowi i ksenofobii), wystawy, performensy, spacery górskie i wyprawy rowerowe, seminaria, pokazy filmowe i różnorodne warsztaty – skierowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci oraz młodzieży.

Po siedmiu edycjach Festiwalu możemy powiedzieć, że dzięki wydarzeniom festiwalowym udało się wywołać unikatowe w skali ogólnopolskiej zainteresowanie i masowy udział zarówno publiczności lokalnej, jak i czytelników oraz widzów przyjeżdżających z całej Polski lub oglądających festiwalowe relacje. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja będzie wzmacniać u naszych odbiorców postawy wolnościowe, proeuropejskie, proekologiczne, prorównościowe, że będzie nadal zwiększać kompetencje kulturalne, obywatelskie i artystyczne. I że będzie walczyć z każdym rodzajem wykluczenia społecznego.

Postaramy się zachować równowagę pomiędzy dyskusją o problemach globalnych i lokalnością. To właśnie dzięki tej równowadze Festiwal Góry Literatury stał się unikatowym przedsięwzięciem na mapie literackich festiwali w Polsce.

We współpracy z kilkudziesięcioma partnerami zaplanowaliśmy niemal 100 wydarzeń. Odwiedzą nas między innymi: minister spraw zagranicznych Wielkiego Księstwa Luksemburg Jean Asselborn, Anne Appelbaum, Kateryna Babkina, Adam Bodnar, Jacek Dukaj, Richard Flanagan, Agnieszka Graff, Manuela Gretkowska, Michał Heller, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Tanja Malarczuk, Saksońska Minister ds. Sprawiedliwości, Europy, Demokracji i Równego Traktowania Katja Meier, Krzysztof Meissner, Marieke Lucas Rijneveld, Michał Rusinek, Agnieszka Szpila, Magdalena Środa, Donald Tusk, Frank Westerman, Oksana Zabużko, Jakub Żulczyk i oczywiście Olga Tokarczuk – oraz ponad 100 innych gości.

Zagrają: Dagadana, Zofia Hanna i Mathias Coppens, MyLudove, Natalia Przybysz, Hania Rani, Raz Dwa Trzy, Sutari, The Plastic People of the Universe.

Zapraszamy na oficjalną stronę Festiwalu Góry Literatury 2022.

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy