Interreg to unijne programy, które wspierają rozwój, współpracę oraz integrację europejskich regionów. Ich zadaniem jest rozwiązywanie problemów wykraczających poza granice państw i wymagających podjęcia wspólnych działań. Sprzyja to poprawie jakości życia lokalnych społeczności. Każdy projekt Interregu jest realizowany w międzynarodowych partnerstwach.

Zaplanowany przez Fundację Olgi Tokarczuk cykliczny projekt o nazwie „Literatura bez granic” w ramach „Kultury bez granic” trwać będzie trzy lata – od 2024 do 2026 roku (nr projektu: Kultura bez granic CZ.11.04.02/00/23_003/0000038). W tym czasie odbędzie się 12 wydarzeń o interdyscyplinarnym charakterze. Realizacja części programu będzie mieć miejsce w kolejnych 3 edycjach letniego Festiwalu Góry Literatury, na którym zorganizujemy pasmo czeskie obejmujące 9 spotkań autorskich związanych z tematyką najnowszych książek zaproszonych gości i gościń. Zorganizujemy także 3 seminaria translatorskie wybranych autorów i autorek z osobami tłumaczącymi ich książki na język czeski. Seminarium będzie otwarte dla publiczności, szczególnie dla osób studiujących filologię i zainteresowanych sztuką przekładu. Być może sceną dla nich będą nasze stałe projekty, takie jak Latający Uniwersytet Ludowy (LUL) oraz II i III Światowy Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk.

Spotkania autorskie oraz seminaria będą skierowane do wszystkich zainteresowanych sztuką przekładu oraz literaturą polską i czeską. Spotkania te w trybie stacjonarnym będą odbywać się w małych miastach bądź na wsiach. Posłuży to nie tylko lepszemu poznaniu i zrozumieniu przez Polaków i Czechów kultury sąsiada, ale także aktywizacji mieszkańców.Ponadto każde wydarzenie będzie streamowane oraz zapisane w formie filmów na naszych kanałach.

Celem wszystkich zaplanowanych wydarzeń w ramach projektu Literatura bez granic jest angażowanie mieszkańców regionu, upowszechnianie literatury i czytelnictwa, promowanie polskich i czeskich autorów, zacieśnienie kulturalnych więzi polsko-czeskich, nauczanie o sztuce przekładu i problemach translatorskich, promocja Broumova, Radkowa, Gminy Nowa Ruda oraz Gminy Miejskiej Nowa Ruda.

Najbliższe wydarzenia

Ciekawe wydarzenia w Broumovie, 7 czerwca 2024

Wystawa w Broumovie, 26 czerwca 2024

Otwarcie kawiarni literackiej w Broumovie, 28 czerwca 2024 

Minione wydarzenia:

Bal Miasta Broumova – 3 lutego 2024

W imieniu partnera projektu „Kultura bez granic” zapraszamy na Bal Miasta Broumova. Będzie okazja potańczyć, porozmawiać z sąsiadami, a także wygrać coś na organizowanej podczas balu loterii.

(data publikacji: 26.01.24)

Polsko-czeski Jarmark Wielkanocny Gminy Radków – 17 marca 2024

W ramach projektu „Kultura bez granic”, Gmina Radków zaprasza na polsko-czeski jarmark wielkanocny, który odbędzie się niedzielę 17 marca 2024 w Ścinawce Średniej. Organizatorzy zapraszają wszystkich na kolejną już edycję Jarmarku Wielkanocnego Gminy Radków, który w tym roku będzie wyjątkowy, jako że będzie miał wymiar polsko – czeski oraz organizowany jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Szykuje się moc atrakcji, a na zachętę relację z ubiegłorocznej edycji jarmarku można obejrzeć na oficjalnym facebookowym profilu: Gmina Radków – Kraina Gór Stołowych.

(data publikacji: 12.03.24)

Jazz band 6 kwietnia 2024

Czeski partner projektu INTERREG „Kultura bez granic”, miasto Broumov zaprasza 6 kwietnia 2024 na wydarzenie „Jazzowa Sala Taneczna”.

(data publikacji: 12.03.24)

Zabawa ostatkowa – 23 marca 2024

Miasto Broumov, jeden z partnerów projektu „Kultura bez granic”, zaprasza 23 marca 2024 na zabawę ostatkową w Ogrodzie klasztornym.

(data publikacji: 12.03.24)

Majówka na pograniczu – 1 maja 2024 roku w Świerkach Kłodzkich.

Pierwsza publikacja: 24.01.2024

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024

Być może zainteresują Cię również…

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni