Noblistka po raz trzeci otrzymała akademicki tytuł honorowy. Po Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Warszawskim tytuł ten przyznał jej również Uniwersytet Wrocławski.

1 czerwca 2022 roku odbyła się uroczystość nadania akademickiego tytułu honorowego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wydarzeniu towarzyszyła Konferencja Naukowa „Literatura i Wielkie Problemy Współczesności” organizowana przez powołane w ubiegłym roku Akademickie Centrum Badań. Ex-Centrum Olgi Tokarczuk.

Ceremonię, która miała miejsce w odrestaurowanej niedawno Auli Leopoldina, zabytkowej części uniwersyteckiego gmachu głównego, poprowadziła rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego, dr. Katarzyna Uczkiewicz. Biografię Noblistki zreferował dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Arkadiusz Lewicki. Swoje gratulacje wyraził p.o. rektora UWr, prof. Jan Sobczyk, zwracając szczególnie uwagę na związanie Olgi Tokarczuk z Dolnym Śląskiem, między innymi przez umieszczenie akcji najnowszej powieści w Sokołowsku, wsi położonej w Sudetach Środkowych.

Przemówienie Noblistki

Olga Tokarczuk wspomniała czas własnych studiów – a dokładnie „cierpienia” w czasie przesiadywania na długich wykładach, które, w jej przypadku, owocowały rozproszeniem i zaskakującymi zrywami wyobraźni. To właśnie w trakcie zawiłych monologów, które teraz porównuje do techniki creative writing, wpadała w stan twórczej inspiracji.

W czasie przemówienia zwróciła myśli słuchaczek i słuchaczy na tragiczną sytuację w Ukrainie: na przemoc, śmierć i niewyobrażalne cierpienie: „Chwytam się cudzych słów, żeby zrozumieć tę irracjonalną erupcję śmierci w Ukrainie napadniętej przez Rosję. Jako pisarka kapituluję. Nie umiem tego nazwać, bo nie umiem tego zrozumieć. Dziś każda, najradośniejsza nawet uroczystość odbywa się w cieniu wojny, która się dzieje kilkaset kilometrów na wschód od miejsca, w którym jesteśmy i nie możemy o tym zapomnieć”, powiedziała.

Akademicki tytuł honorowy i premiera „Empuzjonu”

Data nadania tytułu honorowego pokryła się z innym ważnym wydarzeniem, jakim była premiera najnowszej powieści Nobliski – „Empuzjonu”. Dzień później w Hali Stulecia odbyło się największe w Polsce spotkanie autorskie, które poprowadził prof. Ryszard Koziołek.

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni