Przyszedł czas na podsumowanie działań Fundacji Olgi Tokarczuk w 2022 roku! A było ich całkiem sporo! Dwie debaty #zezwierzęcej, spotkanie z Noblistką w Hali Stulecia, dwie konferencje, Kongres Tłumaczy oraz ósma edycja Festiwalu Góry Literatury. Przygotowaliśmy zestawienie, które z pewnością pozwoli Wam odnaleźć się w naszych tegorocznych projektach.

Podsumowanie 2022 roku

W marcu tego roku obchodziliśmy drugie urodziny Fundacji Olgi Tokarczuk. Nasza Fundatorka podpisała akt założycielski 27 marca 2020 roku – od tego czasu dokładamy wszelkich starań, by nasze działania pokrywały się z założeniami statutowymi, które obejmują przede wszystkim wspieranie oraz promocję kultury i sztuki w Polsce i za granicą, wspieranie praw człowieka i praw zwierząt, demokracji, działalność na rzecz ekologii i ochrony środowiska, sprzeciwianie się jakiejkolwiek dyskryminacji. W rzeczy samej projekty zrealizowane w 2022 roku odzwierciedlają nasze idee.

Pomoc uchodźczyniom i uchodźcom

Już krótko po napaści Rosji na Ukrainę przyjęliśmy uchodźczynie z Ukrainy, rezygnując w tym wyjątkowym roku z organizacji rezydencji literackich i oddając pokoje w Willi Karpowiczów bardziej potrzebującym. Udostępnialiśmy również naszą siedzibę na rzecz działań wspierających Ukrainę, między innymi na sąsiedzką naukę języka polskiego dla nowych mieszkańców Wrocławia.

Konkurs „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” to konkurs organizowany wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury. W tym roku miała miejsce druga edycja, której celem było upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Konkurs jest kierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tematem przewodnim w 2022 roku był klimat oraz zmiany, wyzwania i zagrożenia z nim związane.

Inspirację dla młodych twórców i twórczyń stanowił cytat Noblistki z książki „Czuły narrator”: „Świat jest mały — bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany”.

Wśród nadesłanych tekstów pojawiły się nie tylko opowiadania i eseje, lecz także reportaże i kreatywne bajki. Do tegorocznej edycji zgłoszono aż 369 krótkich form literackich! Więcej o tegorocznej edycji konkursu „Jak zdobyć Nagrodę Nobla” oraz o nagrodach i wyróżnieniach można przeczytać tutaj.

#zezwierzęcej 2022
#zezwierzęcej 2022

Cykl #zezwierzęcej 2022

Tematyka cyklu #zezwierzęcej koncentruje się na prawach zwierząt i ich etycznym traktowaniu. Od początku kuratorką debat jest Ludwika Włodek, wybitna polska publicystka, dziennikarka i socjolożka.

W 2022 roku zorganizowaliśmy dwie debaty. 27 kwietnia spotkaliśmy się w Willi Karpowiczów, by porozmawiać o godnym uwagi temacie „Zwierzęta i wojna”. Motyw rozmowy wybraliśmy ze względu na toczące się wojny w Ukrainie i Afganistanie. W dyskusji wzięli udział Patrycja Wydra oraz Alan Weiss. Podzielili się oni swoją wiedzą dotyczącą wpływu działań wojennych na los i psychikę zwierząt oraz opowiedzieli, jak wygląda ewakuacja zwierzaków z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi oraz jakie trudności napotkali jako organizatorzy. Zapisaną transmisję spotkania można zobaczyć na naszym YouTubie.

Druga debata pod tytułem „Zwierzęce brzemię” również miała miejsce w siedzibie Fundacji. 22 czerwca spotkaliśmy się z Dariuszem Gzyrą, wykładowcą na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, autorem książki „Dziękuję za świńskie oczy”, i Mają Madejską, publicystą i aktywistą na rzecz praw zwierząt i weganizmu. Debatę również można zobaczyć na naszym YouTubie.

Stacjonarnie w spotkaniach wzięło udział około 100 osób, z kolei nagrania wyświetlono ponad 7 tysięcy razy na Facebooku oraz YouTubie. Przypominamy, że #zezwierzęcej to stały projekt Fundacji, który będzie kontynuowany również w nadchodzącym roku.

Spotkanie z Olgą Tokarczuk wokół premiery „Empuzjonu”

1 czerwca swoją premierę miał „Empuzjon” Olgi Tokarczuk, długo wyczekiwana powieść, pierwsza od czasu „Ksiąg Jakubowych”. Z tej okazji spotkaliśmy się z czytelniczkami i czytelnikami we wrocławskiej Hali Stulecia dzień po premierze. Rozmowę z pisarką poprowadził literaturoznawca i rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek. Wydarzenie współorganizowaliśmy z Wrocławskim Domem Literatury i Wydawnictwem Literackim.

W spotkaniu w sposób stacjonarny uczestniczyło aż 3,5 tysiąca osób! Jeszcze więcej widzów zgromadziliśmy przed ekranami, bo łącznie naliczyliśmy 23,9 tysięcy wyświetleń na Facebooku oraz 13 tysięcy na naszym kanale YouTube. Transmisję nadal można zobaczyć tutaj.

Festiwal Góry Literatury 2022

W lipcu 2022 u podnóża Gór Sowich odbyła się ósma edycja Festiwalu Góry Literatury. Od 2021 roku Fundacja Olgi Tokarczuk jest głównym organizatorem wydarzeń zainicjowanych przez Noblistkę w 2015 roku. Tegoroczna edycja była szczególna ze względu na zakres poruszanych tematów. Z powodu wojny w bliskiej nam Ukrainie tematyka wielu spotkań i debat koncentrowała się właśnie na tej problematyce. Porozmawialiśmy nie tylko z ukraińskimi pisarkami i poetkami, lecz także z osobami zaangażowanymi w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Rozmawialiśmy zarówno na tematy literackie, etyczne i kulturalne, jak i ekologiczne i prawne.

Wydarzenia festiwalowe w liczbach

Gościliśmy niemal 200 autorów i autorek, artystek i artystów, kuratorek i kuratorów, naukowczyń i naukowców, aktywistek i aktywistów. Z ich udziałem zorganizowaliśmy 93 wydarzenia, 58 spotkań autorskich oraz 8 debat, które obejmowały taką problematykę jak: gender, feminizm, wolność słowa, wojna w Ukrainie, prawa zwierząt, przyroda, krajobraz, tożsamość, europejska solidarność i małe miasteczka. Odwiedzili nas między innymi Agnieszka Holland, Agnieszka Szpila, Urszula Zajączkowska, Marieke Lucas Rijneveld, Oksana Zabużko, Kateryna Babkina, Richard Flanagan, Jacek Dukaj, Manuela Gretkowska i Agnieszka Wolny-Hamkało.

Zorganizowaliśmy 9 seminariów i warsztatów pod wspólną nazwą „Latający Uniwersytet Ludowy”. Celem tego pasma jest rozwijanie zainteresowań o różnorodnych tematykach. W ubiegłym roku zajęcia obejmowały takie problematyki jak opór i bunt czy surrealizm, a także zagadnienia z zakresu ekologii i środowiska. Przygotowaliśmy również warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych, między innymi warsztaty ceramiczne oraz warsztaty dla najmłodszych prowadzone przez grupę Opowieści z Walizki. Oczywiście pasmo seminaryjne i warsztatowe będziemy rozwijać w nadchodzących latach! W 2022 roku setki osób przeszły przez Sokołowsko śladami „Empuzjonu”, a kilkoro odważnych uczestniczyło w wyczerpującej wycieczce rowerowej. Każdego wieczoru odbywały się pokazy filmowe oraz związane z nimi prelekcje. Festiwal został również̇ urozmaicony czytaniami performatywnymi Teatru na Faktach oraz performancem „Panahanda. Niech ta noc wreszcie się skończy” w reżyserii Nihada Jamiego i wykonaniu Joanny Sarneckiej. Ale to nie wszystko! Zaprosiliśmy naszych gości i nasze gościnie do zagrania z Barbarą Sadurską w grę fabularną„Fabu”.

fot. Max Pflegel

W tym roku wsłuchiwaliśmy się w muzykę autorstwa aż 11 zespołów. Wystąpili: MyLudove, Sutari, A Few Words on the Soul Zofii Hanny i Mathiasa Coppensa, Hania Rani, Głosy ziemi, Natalia Przybysz, Raz, dwa, trzy, Póki Co, Kombi (koncert towarzyszący, zorganizowany przez Miasto Nowa Ruda) oraz The Plastic People of the Universe.

Na noworudzkim rynku zorganizowaliśmy wspólnie z Ostoją Sztuki Jagi Hupało w Bardo pchli targ, na którym nasi goście i gościnie mogli kupić lokalne rękodzieło oraz wegetariańskie jedzenie na aż 20 stanowiskach. Również we współpracy z Jagą Hupało urządziliśmy wystawę̨ „Persistence – Trwałość w Naturze i Trwanie w Kulturze” w ludwikowickiej galerii. Wystawa obejmowała sztuki wizualne takie jak rzeźbę̨, malarstwo, fotografię oraz wzornictwo i instalację z roślin. W czasie wernisażu odbył się koncert oraz performatywne rozważania i czytanie fragmentów książek „Niekończąca się historia” oraz „Lady Baba Jaga”. W czasie festiwalu towarzyszyła nam wystawa Sarnie Wieloryby Tomariana Dragnusa oraz wystawa Wycinki Piotra Ososko, a także wystawa Widzialność. Ostatniego dnia w Radkowie także zorganizowaliśmy targ.

Lokalizacje festiwalowe

Wydarzenia odbywały się w 9 lokalizacjach: Nowej Rudzie, Kamionkach, Radkowie, w Zamku Książ w Wałbrzychu, w Świdnicy, Ścinawce Górnej, Ludwikowicach, Dzikowcu oraz w Sokołowsku. W tym roku dla naszych gościń i gości zorganizowaliśmy również transport publiczny.

Stacjonarnie w Nowej Rudzie i okolicach gościliśmy około 16 tysięcy osób! Z kolei wyświetlenia zapisanych transmisji na YouTubie oraz Facebooku wynoszą łącznie prawie 200 tysięcy! W przyszłym tygodniu opublikujemy na naszych portalach kolejne spotkania!

W organizacji Festiwalu Góry Literatury 2022 pomogło nam aż 45 partnerów – bardzo dziękujemy im za pomoc! By dowiedzieć się więcej, odwiedźcie naszą dedykowaną podstronę.

Literatura i wielkie problemy współczesności – konferencja naukowa

Literatura i wielkie problemy współczesności to międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona pisarstwu i aktywności publicznej Olgi Tokarczuk. Odbyła się ona od 1 do 2 czerwca 2022 roku na Uniwersytecie Wrocławskim. Organizatorami przedsięwzięcia byli Akademickie Centrum Badawcze. Ex-centrum Olgi Tokarczuk oraz Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury.

Podczas konferencji wzięto pod lupę problemy współczesnego świata z perspektywy twórczości pisarki. Została podjęta dyskusja o prozie oraz społecznej roli Noblistki w świetle takich zagadnień jak misja i sprawczość literatury, tożsamość regionu oraz turystyka i edukacja literacka. Rozmowy dotyczyły także ekokrytyki i refleksji nad kondycją zwierząt, cielesności i materialności, pamięci zbiorowej oraz wspólnoty wyobrażonej.

Stacjonarnie w konferencji wzięło udział 23 dyskutantów oraz około 100 innych osób związanych z polskimi uczelniami. Z kolei transmisje zostały odtworzone ponad 5,5 tysiąca razy na kanale YouTube i Facebooku. Zachęcamy do posłuchania prelegentek i prelegentów na playliście poświęconej konferencji.

I Światowy Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk

W tym roku zorganizowaliśmy wydarzenie, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Od 15 do 17 września gościliśmy ambasadorki i ambasadorów literatury polskiej za granicą. Grupa 33 tłumaczek i tłumaczy odwiedziła Wrocław w czasie wydarzenia, jakim był I Światowy Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk. Kongres był czasem niezapomnianym nie tylko ze względu na toczone w jego czasie debaty, ale także z powodu cudownej, rodzinnej atmosfery.

W ciągu tych intensywnych dni odbyły się spotkania z dolnośląskimi pisarkami i pisarzami, fascynujące debaty z udziałem tłumaczek i tłumaczy, dwa spotkania naszych gościń i gości z Olgą Tokarczuk oraz prezentacja Laurence Laluyaux, światowej agentki Noblistki, a także inne wydarzenia towarzyszące.

Zachęcamy do przeczytania o Kongresie Tłumaczy na naszej podstronie oraz do zobaczenia zapisu transmisji z debat i spotkań. Transmisje te doczekały się aż 16,3 tysięcy odsłon na naszych kanałach. Liczba ta stale rośnie!

Olga Tokarczuk w czasie konferencji Happy, Healthy, Inclusive Cities
fot. Max Pflegel

Happy, Healthy & Inclusive Cities – konferencja

Wspólnie z Ambasadą Królestwa Danii oraz Wrocławskim Domem Literatury zorganizowaliśmy duńsko-polską konferencję o symbiotycznym tworzeniu miast zdrowych, szczęśliwych, niewykluczających. Konferencja „Happy, Healthy & Inclusive Cities” odbyła się w Klubie Proza 6 grudnia 2022 roku.

Wydarzenie w duchu hygge stworzyło przestrzeń do rozmów podczas trzech paneli dyskusyjnych z udziałem wybitnych gości. Posłuchaliśmy ekspertów i ekspertek w zielonej transforacji, reprezentantek i reprezentantów świata architektury, urbanistyki, nauki i biznesu.

Stacjonarnie na konferencji zgromadziliśmy ponad 100 osób. Spotkania łącznie z tłumaczeniem streamowano także dla gości przed ekranami. Do tej pory transmisje zostały wyświetlone ponad 5,3 tysięcy razy. Więcej o konferencji możecie przeczytać tutaj.

Podsumowanie 2022 roku

Organizacja licznych spotkań, debat, warsztatów i koncertów sprawiła nam w tym roku ogromnie dużo satysfakcji! W 2023 roku nie zamierzamy zwalniać tempa, a wręcz przeciwnie! Przygotowujemy dla Was mnóstwo kulturalnych atrakcji, arcyciekawych rozmów, pouczających i interesujących debat oraz warsztatów w towarzystwie ekspertek i ekspertów! Szykujemy następne niespodzianki i okazje, by spotkać się z Wami i osobiście, i przed ekranami!

Dziękujemy, że jesteście z nami już od dwóch lat!

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy