Wychodzimy z założenia, że żadne pojęcie nie zostało zdefiniowane raz na zawsze, a język ulega przeobrażeniom podobnie jak cały świat. Dlatego niektóre słowa wydają się niewystarczające, inne zużyte, kolejne – nieadekwatne. „Stwórzmy bibliotekę nowych pojęć. Wypełnijmy ją treścią ex-centryczną, taką, o której centrum nie słyszało” – zachęcała Noblistka w eseju „W stronę Ex-Centrum. Ognozja”.

Słownik nowych pojęć i reinterpretowanych słów lub nawet całych zwrotów uzupełni nie tylko rzeczywistość, lecz także poszerzy osobiste horyzonty. W tym celu zastanówmy się nad końcem znanego nam świata przez dekonstrukcję słów, które ten świat budują. Co ujrzymy w gruzach? Co z nich zbudujemy?

Olga Tokarczuk w eseju „W stronę Ex-Centrum. Ognozja” porównuje obecną sytuację ludzi do ryciny opublikowanej w XIX wieku przez francuskiego astronoma, Camille’a Flammariona. Ilustracja przedstawia wędrowca będącego w ciągłym ruchu. Wędrowiec ten zwiedził już cały świat, więc teraz wystawia głowę poza jego granice i zachwyca się widokiem harmonijnego kosmosu. Patrząc na rycinę, dostrzegamy jedynie to, co przedstawione – lecz co w tym czasie widzi dociekliwy biegun?

Idea Ex-Centrum sugeruje odejście od środka; od tego, co znane. Zachęca do zejścia z wydeptanej ścieżki i próby spojrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy.

Pomysłodawczynią projektu jest Olga Tokarczuk. Ex-Centrum bazuje na seminariach prowadzonych przez Edwina Bendyka w czasie letniego Festiwalu Góry Literatury.

Kuratorami Ex-Centrum są Edwin Bendyk („Polityka”) oraz Irek Grin (Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury). W projekcie dotychczas wzięli udział: Agnieszka Holland, Marian Turski, Anda Rottenberg, Ewa Bińczyk, Urszula Zajączkowska oraz Zbigniew Mikołejko. Zredefiniowano i przeanalizowano pojęcia: uniwersalność, po-wolność, solidarność, neo-ekonomia, duchowość.

Zachęcamy do przeczytania artykułów opublikowanych w „Polityce”.

Być może zainteresują Cię również…

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni