Katja Wolters jest tłumaczką książek Olgi Tokarczuk – w jej przekładzie w Gruzji ukazały się trzy pozycje: „Czuły narrator”, „Gra na wielu bębenkach” i „Księgi Jakubowe”. To właśnie tłumaczenie najobszerniejszej księgi o losach Jakuba Franka zostało docenione przez gruzińskich krytyków i nominowane do nagrody Saba Literary Award!

Saba Literary Award to jedna z najważniejszych gruzińskich nagród. Celem przyznawanego od 2002 roku wyróżnienia jest ocena procesów literackich minionego roku i wyłonienie najlepszych książek i wybitnych autorek, autorów oraz tłumaczek i tłumaczy. W tym roku wyróżniono aż 46 pozycji w 8 kategoriach. Jedną z kategorii jest „najlepsze gruzińskie tłumaczenie roku”. „Księgi Jakubowe” w przekładzie znakomitej Katji Wolters znalazły się na liście 12 książek tuż obok „Morawskiej nocy” Petera Handke w tłumaczeniu Mayi Panjikidzy czy powieści Marcela Prousta, „W cieniu rozkwitających dziewcząt” w tłumaczeniu Dali Iashvili.

Księgi Jakubowe w tłumaczeniu Katji Wolters

Finalistka, Katja Wolters, tak mówi o „Księgach Jakubowych”:

„To powieść o sile słów. Świat składa się ze słów i można powiedzieć, że tak się zaczęło. Tak, od początku było słowo, na którym Olga Tokarczuk się opiera. To jest jej credo. Dla niej wszystko składa się ze słów, oczywiście także człowiek. Jeśli czegoś nie wspominasz, nie opisujesz, nie opowiadasz o tym, to przestaje istnieć”.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w głosowaniu zamkniętym we wrześniu tego roku. Również we wrześniu odbędzie się I Światowy Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk! Do Wrocławia przyjedzie 37 tłumaczek i tłumaczy z całego świata, a wśród nich pojawią się Katja Wolters oraz Teona Mchedlishvili, autorka przekładu „Lalka i perła”. Wszystkie gruzińskie tłumaczenia, za wyjątkiem „Zgubionej duszy”, ukazały się nakładem wydawnictwa Intelekti Publishing.

Tłumaczce życzymy powodzenia – także w przekładzie „Biegunów” – a Was zapraszamy do uczestnictwa w Kongresie Tłumaczy Olgi Tokarczuk! Szczegóły już wkrótce!

Zobacz „Księgi Jakubowe” w Archiwum Fundacji Olgi Tokarczuk!

 

Fot. Jerzy Wypych

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni