Warsztaty pod patronatem Fundacji Olgi Tokarczuk w ramach Festiwalu Góry Literatury 2024

Mówi się – „granica wytrzymałości”, czyli informuje się o tym, że „dotarło się do granicy czegoś”. Czym jest granica w ludzkim umyśle, czym jest w terenie (pośród pofałdowanych wzgórz?), czym jest w kulturze? Jaką wagę ma to słowo, które chciałoby być lotne, tymczasem coś je nieraz przerażająco obciąża, wiążąc z lękiem, bólem, rozpaczą?

Mówi się też o „nieprzekraczalnych granicach”. Kto je funduje? Jakie mechanizmy kulturowe umieszczają je w naszych głowach? Dobrze, że takie są, bo tworzą normy etyczne i estetyczne? A może niedobrze, więc należy je podkopywać, przesuwać, relatywizować?

Mówi się, mówi, ale wciąż mało się pisze. Zachęcamy Cię do snucia opowieści na tej (i zbliżonej) kanwie: być na granicy czegoś, granica – ten zygzak na mapie, granice, które masz w sobie, ograniczenia i ich przekraczanie, zamknięcie i otwarcie, transgresyjność itd. Chwytaj za pióro, cel wart Twojego namysłu, Twojej wolnej, nieograniczonej, kreacji. Czekamy do końca maja 2024 roku.

Miłka Malzahn, Zbigniew Kruszyński i Karol Maliszewski zapraszają na warsztaty prozatorskie w Nowej Rudzie (firmowane przez Fundację Olgi Tokarczuk i Miejską Bibliotekę Publiczną). Żeby wziąć w nich udział, należy nadesłać krótki tekst prozatorski (do 2 stron maszynopisu) nawiązujący w dowolny sposób do ogólnego hasła warsztatów.

Autorki i autorzy sześciu najciekawszych prac zostaną zaproszeni na warsztaty i festiwal „Góry Literatury”. Warsztaty są bezpłatne, natomiast koszty dojazdu i pobytu uczestnicy pokrywają sami. Osoby biorące udział w poprzednich edycjach warsztatów proszone są o nienadsyłanie swoich tekstów. Festiwal „Góry Literatury” odbywać się będzie od 4 do 14 lipca 2024 r., zaś same warsztaty w piątek i sobotę 12–13 lipca. Teksty można wysyłać pocztą elektroniczną na adres karmajan@poczta.onet.pl do końca maja 2024 roku.

(tekst: Karol Maliszewski)

Dowiedz się więcej

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni