The Man Booker International Prize to prestiżowa nagroda przyznawana za powieść w języku angielskim. Na tegorocznej krótkiej liście pojawiły się „Księgi Jakubowe” („The Books of Jacob”) w tłumaczeniu Jennifer Croft! Autorka i tłumaczka otrzymały już nagrodę główną w 2018 roku za powieść „Bieguni” („Flights”).

The Man Booker International Prize

Wyróżnienie The Man Booker International Prize jest przyznawane od 2005 roku w Wielkiej Brytanii. W świecie literackim to międzynarodowa nagroda o wielkiej wadze. Do roku 2016 zwycięzców wyłaniano co dwa lata. Obecnie Booker przyznawany jest jednej książce przetłumaczonej na język angielski, a nagrodą zostaje uhonorowany zarówno autor lub autorka, jak i tłumacz czy tłumaczka.

Booker 2022

W lutym 2022 roku wybrano 13 szczególnych powieści. To utwory beletrystyczne przetłumaczone na angielski z 11 języków. Książki pochodzą z 12 krajów położonych
na aż 4 kontynentach! Na tegorocznej liście znalazły się zwycięzcy poprzednich edycji: Olga Tokarczuk, Jennifer Croft, David Grossman i Jessica Cohen, a także autorzy po raz pierwszy przetłumaczeni na język angielski. Listę zdominowały niezależne wydawnictwa, których misją szczególną jest przybliżanie literatury światowej czytelnikom anglojęzycznym.

Na krótkiej liście znalazło się sześć pozycji:

Kolejne wyróżnienie Olgi Tokarczuk

To już trzecia przygoda Olgi Tokarczuk z Bookerem – oprócz zdobycia głównej w 2018 roku nagrody za „Biegunów” („Flights”) i tegorocznej shortlisty, w 2019 roku Olga Tokarczuk została nominowana razem z Antonią Lloyd-Jones za powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” („Drive your plow over the bones of the dead”). Jest więc pierwszą autorką w siedemnastoletniej tradycji The Man Booker International Prize, która zdobyła nagrodę główną i dwukrotnie znalazła się na krótkiej liście Bookera!

„Księgi Jakubowe” zostały docenione między innymi przez New York Timesa,
The Guardiana i The Washington Post.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni 26 maja 2022 roku. Trzymamy kciuki!

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy