Już po raz trzeci Wrocławski Dom Literatury wraz z Fundacją Olgi Tokarczuk zapraszają wszystkich uczniów i uczennice szkół podstawowych do udziału w konkursie literackim „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest pomaganie, a teksty literackie powinny podejmować temat troski o drugiego człowieka, wszystkie istoty żyjące, czy o otaczający nas świat. Inspirację dla młodych autorów i autorek stanowić może cytat z książki Olgi Tokarczuk „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie): „Cokolwiek dzieje się tobie, dzieje się mnie”.

Celem konkursu jest zachęcanie uczniów i uczennice do podejmowania prób literackich, oraz rozwijanie ich wyobraźni, wrażliwości i umiejętności kreatywnego pisania.

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: 4–5 klasa i 6–8 klasa oraz do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Do konkursu można zgłaszać dowolne teksty literackie o objętości nie przekraczającej 6000 znaków (ze spacjami), które nie były wcześniej publikowane i nie brały udziału w innych konkursach. Należy je przesłać za pomocą formularza online (link poniżej) lub na adres info@literatura.wroclaw.pl. Każda osoba może zgłosić do konkursu maksymalnie jeden tekst.

Nadesłane teksty będzie oceniać jury w składzie: Anna Lemke-Sławińska (polonistka i autorka bloga edukacyjnego „bez.interpunkcji”), Marcin Pałasz (pisarz, twórca serii książek o przygodach psa Elfa i autor słuchowisk), Agnieszka Urbańska (autorka książek dla młodych czytelników i prowadząca kursy  pisania literatury dziecięcej), Anna Wysocka-Boberska (bibliotekarka, filozofka) i Magdalena Zarębska (autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenarzystka spektakli teatralnych).

Teksty uczniów szkół podstawowych będzie oceniać jury w składzie: Anna Lemke-Sławińska (polonistka i autorka bloga edukacyjnego „bez.interpunkcji”), Marcin Pałasz (pisarz, twórca serii książek o przygodach psa Elfa i autor słuchowisk), Agnieszka Urbańska (autorka książek dla młodych czytelników i prowadząca kursy  pisania literatury dziecięcej), Anna Wysocka-Boberska (bibliotekarka, filozofka) i Magdalena Zarębska (autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenarzystka spektakli teatralnych).

Z kolei teksty uczniów szkół ponadpodstawowych oceni jury w składzie: Jacek Bierut (pisarz i wydawca), Marta Mizuro (krytyczka literacka, dziennikarka), dr Dawid Szkoła (wykładowca na Uniwersytecie Wrocławskim, eseista) i Olga Zaród (polonistka i pedagożka).

Termin nadsyłania prac upływa 4 maja 2023 r., a wyniki konkursu zostaną ogłoszone 8 czerwca 2023 r.

Nagrody w obu kategoriach wiekowych:

  • I miejsce – czytnik e-booków oraz książka Olgi Tokarczuk z dedykacją noblistki,
  • II i III miejsca – książka Olgi Tokarczuk z dedykacją noblistki,
  • wyróżnienia – nagrody książkowe.

Fundatorem książek autorstwa Olgi Tokarczuk jest Wydawnictwo Literackie.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj.

Regulamin konkursu dla szkół podstawowych dostępny jest tutaj, zaś dla szkół ponadpostawowych tutaj.

Autorką koncepcji graficznej konkursu jest Joanna Gniady.

Tekst: Wrocławski Dom Literatury.

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni