„Wrocławski abecadlik” Ewy i Pawła Pawlaków jest elementem Wyprawki Wrocławskiej – prezentu dla wszystkich nowonarodzonych wrocławianek i wrocławian. Za sprawą Kateryny Babkiny, utalentowanej poetki i pisarki, książeczka jest dostępna również w języku ukraińskim!

Wyprawka Wrocławska

Wyprawka Wrocławska to projekt zainicjowany przez Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, inspirowany skandynawskim pomysłem witania nowonarodzonych dzieci. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego we współpracy z Urzędem Stanu Cywilnego, Fundacją PRESTO, Wrocławskim Zakładem Aktywności Zawodowej, programem Nasz Wrocław przygotowało pakiet powitalny, który otrzymują rodzice lub opiekunowie prawni dzieci wrocławskich urodzonych po 1 stycznia 2019 roku.

Motywem przewodnim całej Wyprawki jest symbol stolicy Dolnego Śląska – krasnal wrocławski. W Wyprawce znajduje się między innymi maskotka w kształcie krasnala, kocyk, książeczka „Wrocławski abecadlik” i Wrocławski Informator Rodzinny.

„Wrocławski abecadlik”

Książeczka autorstwa Ewy i Pawła Pawlaków powstała w 2019 roku. Jej celem jest zaproszenie najmłodszych mieszkańców Wrocławia na niezapomniany spacer po mieście. Rytm spaceru wyznaczają kolejne litery alfabetu. Nie mogło zabraknąć lodów na tle Ostrowa Tumskiego, zabaw w Parku Szczytnickim i przygody przed Halą Stulecia, a także spotkania z Noblistką, Olgą Tokarczuk!

Na przełomie lutego i marca, kiedy do Polski zaczęły napływać każdego dnia dziesiątki tysięcy uchodźców, we Wrocławiu podjęto decyzję, by dzieci z Ukrainy przywitać tak samo jak dzieci polskie, czyli książeczką „Wrocławski abecadlik”. Tyle że w języku ukraińskim.

Książkę przełożyła, a właściwie napisała od nowa po ukraińsku Kateryna Babkina, pisarka, laureatka Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, która wraz ze swoją niespełna dwuletnią córką przebywa we Wrocławiu, dokąd uciekła z bombardowanego Kijowa. Ewa i Paweł Pawlakowie pięknie wyhaftowali ukraińskie literki w miejsce polskich.

„Wrocławski abecadlik” po ukraińsku ukazuje się dzięki staraniom Wrocławskiego Domu Literatury (w którego strukturach działają Warstwy), poparciu inicjatywy przez Prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, a także wsparciu firmy 3M, Fundacji Olgi Tokarczuk i Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

 

Źródło: Wrocławski Dom Literatury, Wydawnictwo Warstwy

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy