„Bliżej kultury” to całoroczny projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe wraz z dyskusjami po seansach oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu aktorek i aktorów. Jego kluczowym założeniem jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu odbiorców, w tym osobom z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.

Tekst: Wrocławski Dom Literatury

Pierwsze wydarzenie w ramach projektu odbyło się w klubie PROZA 9 września 2024 roku. Mariusz Bonaszewski, aktor teatralny i filmowy, czytał na głos fragmenty „Ksiąg Jakubowych”, a Olga Tokarczuk, której obecność pozostawała tajemnicą aż do dnia wydarzenia, zapoznała publiczność z fragmentami „Fizyki smutku” Georgiego Gospodinowa. Czytaniu towarzyszyła muzyka na żywo skomponowana przez  Jakuba Majchrzaka – sound and video.

Kolejne wydarzenie cyklu „Bliżej kultury” miało miejsce na 2 października w Prozie. Spotkanie z polskim reporterem Wojciechem Tochmanem o jego książce „Historia na śmierć i życie” (Wydawnictwo Literackie) poprowadziła Dorota Oczak-Stach.

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 października (środa) w klubie Proza. Tym razem ugościmy znaną polską pisarkę literatury young adult Katarzynę Barlińską (pseudonim: Pizgacz). Na ten moment nie mamy już wolnych miejsc, ale rozmowa będzie streamowana.

Być może zainteresują Cię również…