Festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.
Za nami 9. edycja wydarzenia. Od 7 do 16 lipca gościliśmy Was między innymi w Nowej Rudzie, Ludwikowicach, Radkowie, w Zamku Sarny, Zamku Książ, Świdnicy i Sokołowsku.
Tegoroczna edycja kontynuowała i rozwijała namysł nad wymienionymi wyżej zagadnieniami oraz pozwoliła skupić się na dyskusjach o wzmacnianiu tożsamości europejskiej mieszkańców regionu i źródłach wartości Unii Europejskiej. Niestety agresja Rosji przeciwko Ukrainie, wojna, która ma na celu unicestwienie wolnego państwa, naszego sąsiada, zmieniła optykę. Z oczywistych powodów zarezerwowaliśmy dla twórczyń ukraińskich szczególne miejsce w czasie Festiwalu. Uważamy, że czas, który poświęciliśmy kulturze i historii Ukrainy, był też czasem refleksji nad Europą i jej przyszłością.
Festiwal miał charakter interdyscyplinarny. Dominowały oczywiście spotkania i debaty o charakterze literackim, niemniej zawsze towarzyszyły im koncerty, dyskusje i wykłady popularnonaukowe (głównie na tematy ekologiczne, równości praw kobiet i środowisk zagrożonych wykluczeniem, historyczne, przeciwdziałające nacjonalizmowi i ksenofobii), wystawy, performensy, spacery górskie i wyprawy rowerowe, seminaria, pokazy filmowe i różnorodne warsztaty – skierowane zarówno do dorosłych, jak i do dzieci oraz młodzieży.
Po ośmiu edycjach Festiwalu możemy powiedzieć, że dzięki wydarzeniom festiwalowym udało się wywołać unikatowe w skali ogólnopolskiej zainteresowanie i masowy udział zarówno publiczności lokalnej, jak i czytelników oraz widzów przyjeżdżających z całej Polski lub oglądających festiwalowe relacje. Mamy nadzieję, że kolejna, dziewiąta edycja będzie wzmacniać u naszych odbiorców postawy wolnościowe, proeuropejskie, proekologiczne, prorównościowe, że będzie nadal zwiększać kompetencje kulturalne, obywatelskie i artystyczne. I że będzie walczyć z każdym rodzajem wykluczenia społecznego.
Zachowaliśmy równowagę pomiędzy dyskusją o problemach globalnych i lokalnością. To właśnie dzięki tej równowadze Festiwal Góry Literatury stał się unikatowym przedsięwzięciem na mapie literackich festiwali w Polsce.
We współpracy z kilkudziesięcioma partnerami w 2023 roku zorganizowaliśmy na festiwalu niemal 150 wydarzeń. Więcej o wydarzeniu można przeczytać na oficjalnej podstronie. Z radością informujemy również o kolejnej, okrągłej, bo 10. edycji Festiwalu Góry Literatury, od 4 do 14 lipca 2024.