Słownik nowych pojęć i reinterpretowanych słów lub nawet całych zwrotów uzupełni nie tylko rzeczywistość, lecz także poszerzy osobiste horyzonty. W tym celu zastanówmy się nad końcem znanego nam świata przez dekonstrukcję słów, które ten świat budują. Co ujrzymy w gruzach? Co z nich zbudujemy?
Olga Tokarczuk w eseju „W stronę Ex-Centrum. Ognozja” porównuje obecną sytuację ludzi do ryciny opublikowanej w XIX wieku przez francuskiego astronoma, Camille’a Flammariona. Ilustracja przedstawia wędrowca będącego w ciągłym ruchu. Wędrowiec ten zwiedził już cały świat, więc teraz wystawia głowę poza jego granice i zachwyca się widokiem harmonijnego kosmosu. Patrząc na rycinę, dostrzegamy jedynie to, co przedstawione – lecz co w tym czasie widzi dociekliwy biegun?
Idea Ex-Centrum sugeruje odejście od środka; od tego, co znane. Zachęca do zejścia z wydeptanej ścieżki i próby spojrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy.
Pomysłodawczynią projektu jest Olga Tokarczuk. Ex-Centrum bazuje na seminariach prowadzonych przez Edwina Bendyka w czasie letniego Festiwalu Góry Literatury.
Kuratorami Ex-Centrum są Edwin Bendyk („Polityka”) oraz Irek Grin (Fundacja Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury). W projekcie dotychczas wzięli udział: Agnieszka Holland, Marian Turski, Anda Rottenberg, Ewa Bińczyk, Urszula Zajączkowska oraz Zbigniew Mikołejko. Zredefiniowano i przeanalizowano pojęcia: uniwersalność, po-wolność, solidarność, neo-ekonomia, duchowość.
Zachęcamy do przeczytania artykułów opublikowanych w „Polityce”.