„Bliżej kultury” to całoroczny projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe wraz z dyskusjami po seansach oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu aktorek i aktorów. Jego kluczowym założeniem jest rozwijanie aktywności kulturalnej i integracja wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia oraz zapewnienie dostępności wydarzeń możliwie jak najszerszemu gronu odbiorców, w tym osobom z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Stąd też zastosowanie takich rozwiązań jak: audiodeskrypcja, napisy, tłumaczenie migowe, pętle indukcyjne i transmisje online.

Tekst: Wrocławski Dom Literatury

Pierwsze wydarzenie w ramach projektu odbyło się w klubie PROZA 9 września 2024 roku. Mariusz Bonaszewski, aktor teatralny i filmowy, czytał na głos fragmenty „Ksiąg Jakubowych”, a Olga Tokarczuk, której obecność pozostawała tajemnicą aż do dnia wydarzenia, zapoznała publiczność z fragmentami „Fizyki smutku” Georgiego Gospodinowa. Czytaniu towarzyszyła muzyka na żywo skomponowana przez  Jakuba Majchrzaka – sound and video.

 

Kolejne wydarzenie cyklu „Bliżej kultury” miało miejsce na 2 października w Prozie. Spotkanie z polskim reporterem Wojciechem Tochmanem o jego książce „Historia na śmierć i życie” (Wydawnictwo Literackie) poprowadziła Dorota Oczak-Stach.

Kolejne spotkanie odbyło się 9 października (środa) w klubie Proza. Tym razem ugościliśmy znaną polską pisarkę literatury young adult Katarzynę Barlińską (pseudonim: Pizgacz). Autorka cieszyła się szczególną popularnością, a darmowe bilety na spotkanie rozeszły się ekspresowo.

Kolejne spotkanie cyklu „Bliżej kultury” miało miejsce w tym samym miejscu 5 listopada – rozmowę z Markiem Krajewskim prowadziła Anna Fluder.

Kolejne spotkania cyklu odbyły się 20 i 27 listopada. Pierwsze z nich dotyczyło książki „Powiedzmy, że Piontek” (Wydawnictwo Literackie) i cieszyło się ogromną popularnością zarówno stacjonarnie, jak i online. Rozmowę poprowadziła Joanna Degler, literaturoznawczyni i tłumaczka. Zapis spotkania można zobaczyć tutaj.

27 listopada zaprosiliśmy Was do Kina Nowe Horyzonty na pokaz „Chłopów” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana oraz rozmowę z Kacprem Pobłockim i Łukaszem Kozakiem.  Łukasz Kozak jest badaczem historii kultury, autorem książki „Upiór. Historia naturalna”, a Kacper Pobłocki — antropologiem, pisarzem i wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim. Spotkanie poprowadziła Antonina Tosiek — badaczka diarystyki chłopskiej, autorka cyklu o pamiętnikach chłopskich w „Czasie Kultury”.

Wrocławski Dom Literatury zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Bliżej kultury”! Tym razem gościnią będzie znakomita reporterka Magdalena Grzebałkowska, która w swojej najnowszej książce „Dezorientacje. Biografia Konopnickiej” odkrywa zaskakujące oblicze jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek.

Maria Konopnicka okazuje się postacią pełną kontrastów: artystka, która dla poezji zostawiła rodzinę, społeczniczka podejmująca kontrowersyjne decyzje. Grzebałkowska zdejmuje z niej pomnikowy blask, odsłaniając kobietę z krwi i kości – buntowniczkę, feministkę, a może nawet współczesną ikonę.

10 grudnia o 18.00 w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury, będzie okazja, by poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Spotkanie poprowadzi Jana Karpienko – tłumaczka, pisarka, asystentka Olgi Tokarczuk.

Być może zainteresują Cię również…

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni