Podczas tegorocznego Festiwalu Góry Literatury mieliśmy przyjemność przedstawić zwyciężczynie i zwycięzcę 5. już edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. Konkurs ten, organizowany przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk, odbywa się co roku i angażuje krytyczki i krytyków z całej Polski.

Nagrody wręczyliśmy 14 lipca na głównej scenie w parku tuż przy Zamku Sarny. Wybraliśmy specjalnie ten moment – pomiędzy sentymentalnym spotkaniem Andrzeja Stasiuka i Macieja Roberta ze wszystkimi rzekami, na jakie w życiu natrafili, a jak zawsze widowiskowym Mariuszem Szczygłem w rozmowie z Ewą Winnicką. Wyróżnione osoby odebrały gratulacje z rąk literaturoznawczyni i krytyczki, a także jurorki konkursu, Magdaleny Rabizo-Birek.

Wyniki przedstawiają się następująco:

  • 1 miejsce i 3000 złotych oraz publikacja tekstu w Książkach. Magazynie do czytania Jagoda Maciejczyk (recenzentka wzięła na warsztat Berdyczów Marty Kozłowskiej)
  • 2 miejsce i 1500 złotych – Piotr Marcinków (napisał recenzję tomu poetyckiego śnieg Macieja Roberta)
  • 3 miejsce i 500 złotych – Karolina Chyła (za recenzję książki Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza Emilii Padoł).

Lecz nie tylko wyżej wymienione osoby zachwyciły jurorów, którzy wyróżnili również prace Ady Czerwińskiej, Sabiny Sikorskiej i Urszuli Magras. Wrocławski Dom Literatury nagrodził wszystkich także książkami od Wydawnictwa Warstwy, a my – jako Fundacja – wręczyliśmy dodatkowo drobne upominki.

Oprócz Magdaleny Rabizo-Birek jury składało się z Kingi Dunin, Grzegorza Gaudena, Karola Maliszewskiego oraz Kazimiery Szczuki.

Wszystkim odważnym osobom decydującym się na udział w konkursie serdecznie dziękujemy i składamy raz jeszcze ogromne gratulacje laureatkom, laureatowi i pozostałym wyróżnionym krytyczkom.

Jesteśmy zachwyceni Waszych zaangażowaniem i gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji! Co już stało się naszą małą tradycją, z przyszłymi kryty_ami spotkamy się znowu na Górach Literatury!

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy