Zapraszamy na kolejną debatę z cyklu #zezwierzęcej: Czy Diogenes był weganinem, a święty Franciszek naprawdę kochał zwierzęta? Debata odbędzie się w czwartek 15 czerwca o godzinie 19.00 w Willi Karpowiczów.

Porozmawiamy o prawach zwierząt w koncepcjach filozoficznych i religijnych oraz o kulturowych korzeniach weganizmu. W rozmowie wezmą udział prof. Joanna Hańderek, filozofka, redaktorka i felietonistka „Istoty”, autorka Filozofii wegańskiej, oraz prof.Anita Jarzyna, literaturoznawczyni, autorka Post-koiné. Studia o nieantropocentrycznych językach (poetyckich). Debatę poprowadzi kuratorka cyklu – Ludwika Włodek.

dr hab. Joanna Hańderek

Profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender, multikulturalizmu, ekoetyki, podmiotowości zwierząt oraz globalnej sprawiedliwości i różnych form wykluczeń. Autorka „Filozofii wegańskiej”, „Metamorfozy i muzea”, „Czas i spotkanie”, red. „Wykluczenia?”. Działaczka społeczna. Współredaktorka kwartalnika popularnonaukowego „Racje”, redaktorka „Zdania” i „Istoty”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Klubu Gaja, członkini rady głównej Kongresu Kobiet, ekspertka Green REV Institute. Felietonistka portalu KOD i portalu „Istota”, pisze dla „Fakty po mitach” i „Racji”. Od jedenastu lat prowadzi projekt społeczno-naukowy „Kultura wykluczenia?”. Razem z Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki od trzech lat organizuje warsztaty antydyskryminacyjne „Horyzonty równości”, oraz „Festiwal równości”. W Radiu Kraków występuje w programie Piotra Jędrzejewskiego „Państwo filozofów”. W radiu Jezzkultura prowadzi swoją autorską audycję „Znaki, ślady, tropy”. Ze wspaniałą ekipą zwierzolubów współtworzy Manifest Wegański. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga.

dr. hab. Anita Jarzyna

Profesor w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ, wykładowczyni wydziału „Artes Liberales”. Badaczka literatury, głównie poezji XX-wiecznej, interpretatorka. W obszarze jej zainteresowań znajdują się ekokrytyka, studia nad zwierzętami oraz studia nad Zagładą. Autorka książek „Pójście za Norwidem” (w polskiej poezji współczesnej), Lublin 2013; Imaginauci. Pismo wyobraźni w poezji Bolesława Leśmiana, Józefa Czechowicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Nowaka, Łódź-Kraków 2017; ostatnio wydała „Post-koiné. Studia o nieantropocentrycznych językach (poetyckich)”, Łódź 2019.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku!