Cykl debat #zezwierzęcej towarzyszy Fundacji Olgi Tokarczuk od początku jej istnienia. Co jakiś czas spotykamy się, by przyjrzeć się wybranym aspektom relacji ludzko-zwierzęcych. Podczas czerwcowej debaty rozmawialiśmy o weganizmie i świętym Franciszku, a dokładnie o micie stworzonym wokół „braci mniejszych”. Tym razem na warsztat weźmiemy myśliwych – ich zadania, rolę i znaczenie zawodu. Bądźcie w Willi Karpowiczów 27 września o 19.00!

Czy wiecie, że aż trzy z czterech wymienionych w ustawie Prawo łowieckie celów łowiectwa dotyczą dobra zwierząt i przyrody? Według tego prawa myśliwi powinni chronić różnorodność populacji, a także przyczyniać się do poprawy warunków bytowania zwierząt.

Na co w praktyce przekładają się te zapisy? Czy bez łowiectwa jeleniom rosłyby tylko krzywe rogi, sarny obgryzłyby wszystkie drzewa w lasach a liczba dzików w miastach dorównałaby liczbie psów i kotów? Porozmawiamy o tym, czy w zdominowanym przez człowieka ekosystemie jesteśmy skazani na myśliwych, którzy, jak sami twierdzą, pilnują równowagi w przyrodzie. Pochylimy się też nad legendami – szczególnie tymi o złych wilkach, złośliwych lisach i głupich zającach. Opowiemy czym są OHZ-y, rozbroimy mity o humanitarnej śmierci „od jednego strzału”.

W debacie #zezwierzęcej dyskutować będą Regina Skibińska – prawniczka i dziennikarka, pisząca m.in. o tematyce łowieckiej, w przeszłości prezeska fundacji Niech Żyją – oraz Piotr Skubała – prof. dr hab. z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ekolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody. Rozmowę tradycyjnie poprowadzi Ludwika Włodek.

Debata będzie streamowana, więc zapraszamy również przed ekrany.

Dołączcie do wydarzenia na Facebooku!