Cykl debat #zezwierzęcej towarzyszy Fundacji Olgi Tokarczuk od początku jej istnienia. Co jakiś czas spotykamy się, by przyjrzeć się wybranym aspektom relacji ludzko-zwierzęcych. Podczas czerwcowej debaty rozmawialiśmy o weganizmie i świętym Franciszku, a dokładnie o micie stworzonym wokół „braci mniejszych”. Tym razem na warsztat weźmiemy myśliwych – ich zadania, rolę i znaczenie zawodu. Bądźcie w Willi Karpowiczów 27 września o 19.00!

Czy wiecie, że aż trzy z czterech wymienionych w ustawie Prawo łowieckie celów łowiectwa dotyczą dobra zwierząt i przyrody? Według tego prawa myśliwi powinni chronić różnorodność populacji, a także przyczyniać się do poprawy warunków bytowania zwierząt.

Na co w praktyce przekładają się te zapisy? Czy bez łowiectwa jeleniom rosłyby tylko krzywe rogi, sarny obgryzłyby wszystkie drzewa w lasach a liczba dzików w miastach dorównałaby liczbie psów i kotów? Porozmawiamy o tym, czy w zdominowanym przez człowieka ekosystemie jesteśmy skazani na myśliwych, którzy, jak sami twierdzą, pilnują równowagi w przyrodzie. Pochylimy się też nad legendami – szczególnie tymi o złych wilkach, złośliwych lisach i głupich zającach. Opowiemy czym są OHZ-y, rozbroimy mity o humanitarnej śmierci „od jednego strzału”.

W debacie #zezwierzęcej dyskutować będą Regina Skibińska – prawniczka i dziennikarka, pisząca m.in. o tematyce łowieckiej, w przeszłości prezeska fundacji Niech Żyją – oraz Piotr Skubała – prof. dr hab. z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ekolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody. Rozmowę tradycyjnie poprowadzi Ludwika Włodek.

Debata będzie streamowana, więc zapraszamy również przed ekrany.

Dołączcie do wydarzenia na Facebooku!

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy