Festiwal „Ktoś, nie coś” ma wiele celów, ale nadrzędnym jest uświadomienie człowiekowi jego miejsca w naturze. Staramy się inspirować do myślenia o relacji człowiek–natura w pierwotnej, ale zapoznanej perspektywie, w której człowiek schodzi z piedestału, przestaje „czynić sobie Ziemię poddaną” i odnajduje się jako jeden z wielu elementów tego niezwykle skomplikowanego układu współzależności, który zwykliśmy nazywać Naturą. Element ważny, ale nie bezwzględnie najważniejszy.
PROGRAM FESTIWALU
Sobota, 26 kwietnia
16.00–17.15 – Myśliwi i psychologia. Z Ewą Woydyłło rozmawia Jana Karpienko
Co napędza człowieka do polowania? Jakie instynkty i mechanizmy biologiczne skłaniają go do tropienia i zabijania? Czy to pozostałość ewolucyjnych adaptacji, hormonalny zastrzyk czy może głęboko zakorzeniona potrzeba kontroli i dominacji?
Podczas tej rozmowy dr Ewa Woydyłło, psycholożka i psychoterapeutka, spojrzy na myślistwo z perspektywy psychologii klinicznej i terapeutycznej. Wspólnie z prowadzącą, Janą Karpienko, przyjrzą się psychologicznym aspektom łowiectwa, emocjom towarzyszącym polowaniom i relacji myśliwy–zwierzę. Porozmawiamy także o etycznych dylematach oraz o tym, jak zmienia się społeczna percepcja myślistwa.
17.30–18.45 – Jak pies z kotem. O komunikacji międzygatunkowej. Z Dorotą Sumińską rozmawia Noemi Grin
Czy pies i kot mogą żyć w zgodzie? A co z innymi gatunkami – czy wszystkie zwierzęta mogą się „lubić”? Jaką rolę odgrywa w tym człowiek?
Podczas tej rozmowy nasza gościni Dorota Sumińska i prowadząca spotkanie Noemi Grin przyjrzą się tajnikom komunikacji międzygatunkowej i spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak różne zwierzęta współistnieją w naturze i w naszych domach. Porozmawiamy o symbiozie, instynktach, barierach i możliwościach porozumienia w świecie zwierząt – oraz o tym, jak nasze działania mogą wspierać lub zaburzać ich relacje.
Niedziela, 27 kwietnia
10.00–12.00 – Kochać, to tak łatwo powiedzieć. Warsztaty z Dorotą Sumińską
Czy naprawdę kochamy zwierzęta? A może kochamy tylko te wybrane, bliskie nam gatunki – swojego psa, kota, królika? Jak często nasza „miłość” wynika bardziej z przyzwyczajenia i ludzkiej wygody niż ze świadomości i szacunku dla innych istot?
Podczas warsztatów z Dorotą Sumińską – lekarką weterynarii, publicystką i autorką książek o relacjach ludzi i zwierząt – przyjrzymy się naszym postawom wobec świata przyrody. Porozmawiamy o tym, jak często nieświadomie szkodzimy tym, których kochamy, i jak możemy stać się prawdziwie odpowiedzialnymi członkami wielogatunkowej społeczności.
Dlaczego zatraciliśmy umiejętność bycia częścią ekosystemu?
Czym jest wielogatunkowość i jak możemy ją praktykować w codziennym życiu? Czy naprawdę rozumiemy, co znaczy kochać zwierzęta?
Te warsztaty to nie tylko rozmowa, ale też przestrzeń do refleksji nad naszym miejscem w świecie. To zaproszenie do zmiany myślenia i postawy wobec tych, z którymi dzielimy planetę.
Bo kochać to nie tylko powiedzieć. Kochać to zrozumieć i szanować.
Obowiązują zapisy (sekretariat@fundacjaolgitokarczuk.org).
16.00–17.15 – Ekośledztwa i myśliwi. Z Michałem Fują i Pawłem Czernichem rozmawia Urszula Glensk
Jakie szkody dla ekosystemu wyrządzają myśliwi, mimo narracji o „kontrolowaniu populacji zwierząt”? Dlaczego łowiectwo wciąż cieszy się ochroną prawną, mimo rosnącego sprzeciwu społecznego? I czy polowania w XXI wieku można jeszcze usprawiedliwiać, czy to jedynie legalizowana forma okrucieństwa?
Urszula Glensk, literaturoznawczyni i reporterka, poprowadzi rozmowę z Michałem Fują, dziennikarzem śledczym zajmującym się tematami ochrony środowiska i nadużyć w świecie łowiectwa, oraz Pawłem Czernichem, publicystą analizującym kwestie społeczne i ekologiczne.
Rozmowa skupi się na współczesnym łowiectwie w Polsce, jego realiach oraz medialnych doniesieniach na temat działalności myśliwych. Michał Fuja podzieli się swoimi doświadczeniami z dziennikarskich śledztw dotyczących łowiectwa, ujawniając nieprawidłowości i mechanizmy działania środowiska myśliwych. Paweł Czernich przedstawi społeczne i prawne konteksty polowań, zastanawiając się nad ich etycznym i ekologicznym wymiarem.
17.30–18.45 – Uwaga! Wypadek i co dalej? Z Karoliną Kuszlewicz rozmawia Robert Skrzypczyński
Wypadki z udziałem zwierząt to problem, który dotyczy zarówno miast, jak i terenów wiejskich. Co zrobić, gdy potrącimy zwierzę? Jakie mamy obowiązki prawne w takiej sytuacji? I co możemy zrobić, aby takich zdarzeń było mniej?
W pierwszej części rozmowy Karolina Kuszlewicz, adwokatka i obrończyni praw zwierząt, przybliży nam prawne aspekty wypadków drogowych i innych incydentów z udziałem zwierząt. Następnie wraz z prowadzącym Robertem Skrzypczyńskim przyjrzy się zmianom urbanistycznym i ich wpływowi na bezpieczeństwo zwierząt i ludzi.
Czy możemy projektować przestrzeń tak, by zmniejszyć ryzyko wypadków? Jakie rozwiązania już działają, a co wciąż wymaga poprawy? Zapraszamy do rozmowy o odpowiedzialności, prawie i koniecznych zmianach.