Goście festiwalu

Ewa Woydyłło

Karolina Kuszlewicz

Urszula Glensk

Dorota Sumińska

Michał Fuja

Paweł Czernich

Noemi Grin

Jana Karpienko

Robert Skrzypczyński

Ewa Woydyłło

Ewa Woydyłło – dr psychologii klinicznej, psychoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień. Autorka książek psychologicznych, w których skupia się mniej na ludzkich problemach, a bardziej na rozwiązaniach.

fot. Natalia Osiatyńska

Karolina Kuszlewicz

Karolina Kuszlewicz – adwokatka i założycielka Kancelarii nad Wisłą, ekofeministka, obrończyni praw zwierząt i przyrody w procesach sądowych, od lat współpracująca z organizacjami pozarządowymi. W 2016 roku doprowadziła do wydania pierwszego w historii wyroku Sądu Najwyższego w sprawie humanitarnej ochrony ryb. Aktualnie zaangażowana jest w sprawy dotyczące m.in. przemocy wobec zwierząt domowych, odstrzału wilków czy naruszania miejsc gawrowania niedźwiedzi. Zajmuje się także ochroną rzek, występując w procesie manipulowania przepływem wody na Wiśle oraz obroną aktywistek i aktywistów antyłowieckich. Autorka publikacji specjalistycznych, w tym książek: Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt oraz Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik. Rzeczniczka ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym. Wykłada na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożycielka Szkoły Dobrego Prawa. Autorka „koncepcji prawa wrażliwego”, którą opublikowała w książce Zoopolis. W 2017 r. nagrodzona pierwszym miejscem w rankingu „Rising Stars Prawnicy – Liderzy Jutra”. Prowadzi portal edukacyjny o prawach zwierząt i przyrody Kuszlewicz w imieniu. Fascynuje ją zagadnienie głębokiej relacji ze zwierzętami i przyrodą, w tym żałoby międzygatunkowej.

fot. Cezary Kowalski

Urszula Glensk

Urszula Glensk – literaturoznawczyni, krytyczka literacka, profesorka Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Jurorka Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” (w latach 2019–2021). Opublikowała prawie 200 artykułów naukowych i publicystycznych oraz pięć książek, m.in. monografię „Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu 1918–1939”, za którą dostała Nagrodę Historyczną „Polityki”. Za wysoko ocenioną habilitację otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Biografia „Hirszfeldowie – zrozumieć krew” była nominowana do Nagrody Nike, została wyróżniona Nagrodą Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagrodą Specjalną Leopoldina. Stworzyła „Fundację No Border”, aby pomagać uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej.


fot. Rafał Komorowski

Dorota Sumińska

Dorota Sumińska lekarka weterynarii, publicystka, propagatorka dobrego traktowania zwierząt i autorka wielu książek – poradników, biografii, reportaży ​ podróżniczych, literatury faktu, powieści dla dorosłych i dla dzieci. Prowadziła programy telewizyjne i audycje radiowe poświęcone zwierzętom. Od lutego 2022 prowadzi wraz córką Martą Stachowiak program na kanale YouTube Sumińska – Zwierzę Ci się.

Michał Fuja

Michał Fuja jest reporterem i dokumentalistą od kilkunastu lat związanym z telewizją TVN. Dwukrotny zdobywca nagrody Grand Press. Współpracował z programami Rozmowy w Toku i Uwaga! a w ostatnich latach skupia się głównie na tworzeniu reportaży z cyklu Superwizjer. Zajmuje się śledztwami, interwencjami oraz dziennikarstwem wcieleniowym. Wiele z nich dotyczyło patologii na polowaniach. Wspólnie z fotografem i podróżnikiem Piotrem Charą ujawnił proceder polowań na ptaki na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. W cyklu reportaży o „Królu kłusowników” przybliżył z kolei niezwykle brutalne i zakrapiane alkoholem polowania organizowane przez profesora medycyny, byłego prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, na których ginęły nie tylko zwierzęta, ale również ludzie.

fot. Bartosz Krupa

Paweł Czernich

fot. Max Pflegel

Noemi Grin

Noemi Grin studentka III roku Artes Liberales, pracuje nad tym, by w przyszłości móc zajmować się szeroko pojętymi aspektami komunikacji, propagandy i języka.

fot. Róża Sasor

Jana Karpienko

Jana Karpienko – tłumaczy, organizuje, pisze. Asystentka Olgi Tokarczuk i koordynatorka Fundacji Olgi Tokarczuk. Publikowała w „Twórczości”, „Odrze”, „Tlenie literackim”, „Zakładzie” i „Suburbii”. Była tłumaczką szamana syberyjskiego, współpracowała z dokumentalnym Teatrem Na Faktach.

fot. Rafał Komorowski

Robert Skrzypczyński

Festiwal „Ktoś, nie coś” ma wiele celów, ale nadrzędnym jest uświadomienie człowiekowi jego miejsca w naturze. Staramy się inspirować do myślenia o relacji człowiek–natura w pierwotnej, ale zapoznanej perspektywie, w której człowiek schodzi z piedestału, przestaje „czynić sobie Ziemię poddaną” i odnajduje się jako jeden z wielu elementów tego niezwykle skomplikowanego układu współzależności, który zwykliśmy nazywać Naturą. Element ważny, ale nie bezwzględnie najważniejszy.

PROGRAM FESTIWALU

Sobota, 26 kwietnia

16.00–17.15 – Myśliwi i psychologia. Z Ewą Woydyłło rozmawia Jana Karpienko

Co napędza człowieka do polowania? Jakie instynkty i mechanizmy biologiczne skłaniają go do tropienia i zabijania? Czy to pozostałość ewolucyjnych adaptacji, hormonalny zastrzyk czy może głęboko zakorzeniona potrzeba kontroli i dominacji?

Podczas tej rozmowy dr Ewa Woydyłło, psycholożka i psychoterapeutka, spojrzy na myślistwo z perspektywy psychologii klinicznej i terapeutycznej. Wspólnie z prowadzącą, Janą Karpienko, przyjrzą się psychologicznym aspektom łowiectwa, emocjom towarzyszącym polowaniom i relacji myśliwy–zwierzę. Porozmawiamy także o etycznych dylematach oraz o tym, jak zmienia się społeczna percepcja myślistwa.

17.30–18.45 – Jak pies z kotem. O komunikacji międzygatunkowej. Z Dorotą Sumińską rozmawia Noemi Grin

Czy pies i kot mogą żyć w zgodzie? A co z innymi gatunkami – czy wszystkie zwierzęta mogą się „lubić”? Jaką rolę odgrywa w tym człowiek?

Podczas tej rozmowy nasza gościni Dorota Sumińska i prowadząca spotkanie Noemi Grin przyjrzą się tajnikom komunikacji międzygatunkowej i spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak różne zwierzęta współistnieją w naturze i w naszych domach. Porozmawiamy o symbiozie, instynktach, barierach i możliwościach porozumienia w świecie zwierząt – oraz o tym, jak nasze działania mogą wspierać lub zaburzać ich relacje.

 

Niedziela, 27 kwietnia

10.00–12.00 – Kochać, to tak łatwo powiedzieć. Warsztaty z Dorotą Sumińską

Czy naprawdę kochamy zwierzęta? A może kochamy tylko te wybrane, bliskie nam gatunki – swojego psa, kota, królika? Jak często nasza „miłość” wynika bardziej z przyzwyczajenia i ludzkiej wygody niż ze świadomości i szacunku dla innych istot?

Podczas warsztatów z Dorotą Sumińską – lekarką weterynarii, publicystką i autorką książek o relacjach ludzi i zwierząt – przyjrzymy się naszym postawom wobec świata przyrody. Porozmawiamy o tym, jak często nieświadomie szkodzimy tym, których kochamy, i jak możemy stać się prawdziwie odpowiedzialnymi członkami wielogatunkowej społeczności.

Dlaczego zatraciliśmy umiejętność bycia częścią ekosystemu?
Czym jest wielogatunkowość i jak możemy ją praktykować w codziennym życiu? Czy naprawdę rozumiemy, co znaczy kochać zwierzęta?

Te warsztaty to nie tylko rozmowa, ale też przestrzeń do refleksji nad naszym miejscem w świecie. To zaproszenie do zmiany myślenia i postawy wobec tych, z którymi dzielimy planetę.

Bo kochać to nie tylko powiedzieć. Kochać to zrozumieć i szanować.
Obowiązują zapisy (sekretariat@fundacjaolgitokarczuk.org).

16.00–17.15 – Ekośledztwa i myśliwi. Z Michałem Fują i Pawłem Czernichem rozmawia Urszula Glensk

Jakie szkody dla ekosystemu wyrządzają myśliwi, mimo narracji o „kontrolowaniu populacji zwierząt”? Dlaczego łowiectwo wciąż cieszy się ochroną prawną, mimo rosnącego sprzeciwu społecznego? I czy polowania w XXI wieku można jeszcze usprawiedliwiać, czy to jedynie legalizowana forma okrucieństwa? 

Urszula Glensk, literaturoznawczyni i reporterka, poprowadzi rozmowę z Michałem Fują, dziennikarzem śledczym zajmującym się tematami ochrony środowiska i nadużyć w świecie łowiectwa, oraz Pawłem Czernichem, publicystą analizującym kwestie społeczne i ekologiczne.

Rozmowa skupi się na współczesnym łowiectwie w Polsce, jego realiach oraz medialnych doniesieniach na temat działalności myśliwych. Michał Fuja podzieli się swoimi doświadczeniami z dziennikarskich śledztw dotyczących łowiectwa, ujawniając nieprawidłowości i mechanizmy działania środowiska myśliwych. Paweł Czernich przedstawi społeczne i prawne konteksty polowań, zastanawiając się nad ich etycznym i ekologicznym wymiarem.

17.30–18.45 – Uwaga! Wypadek i co dalej? Z Karoliną Kuszlewicz rozmawia Robert Skrzypczyński

Wypadki z udziałem zwierząt to problem, który dotyczy zarówno miast, jak i terenów wiejskich. Co zrobić, gdy potrącimy zwierzę? Jakie mamy obowiązki prawne w takiej sytuacji? I co możemy zrobić, aby takich zdarzeń było mniej?

W pierwszej części rozmowy Karolina Kuszlewicz, adwokatka i obrończyni praw zwierząt, przybliży nam prawne aspekty wypadków drogowych i innych incydentów z udziałem zwierząt. Następnie wraz z prowadzącym Robertem Skrzypczyńskim przyjrzy się zmianom urbanistycznym i ich wpływowi na bezpieczeństwo zwierząt i ludzi.

Czy możemy projektować przestrzeń tak, by zmniejszyć ryzyko wypadków? Jakie rozwiązania już działają, a co wciąż wymaga poprawy? Zapraszamy do rozmowy o odpowiedzialności, prawie i koniecznych zmianach.

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni