W ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego na Festiwalu Góry Literatury przygotowaliśmy warsztaty o różnorodnej tematyce. Zachęcamy do zapoznania się z poszczególnymi wydarzeniami, a zainteresowanych zapraszamy do mailowych zapisów pod adresem lul@fundacjaolgitokarczuk.org.

„Nieposłuszeństwo, opór, bunt – warsztaty z progresywności”

Prowadzi Magdalena Środa

Pierwsze co nam każą w dzieciństwie, w szkole, w państwie to – być posłusznym. Rodzice, władza, autorytety domagają się posłuszeństwa i zapewne bez niego rodziny, wspólnoty, państwa by się rozpadły. Ale czy by się rozwijały? Nieposłuszeństwo, opór, bunt – to narzędzia zmiany i postępu tak społecznego, jak i moralnego. Narzędzia niełatwe w użyciu, bo trzeba mieć silną wolę, wizję i odwagę by się nimi posługiwać. Na warsztatach przyjrzymy się różnym formom (literackim, filozoficznym, społecznym) nieposłuszeństwa, oporu, buntu i wartościom, których bronią oraz wizjom, którym służą.

Trzy spotkania w charakterze seminarium odbędą się 8, 9 i 10 lipca w hotelu Centrum Łąkowa 1 od godziny 9:00 do 12:00. Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze dni, ale proponujemy uczestnictwo w pełnym cyklu.

„Jak napisać scenariusz do gry komputerowej?”

Prowadzi spółka Sundog

Opisanie historii to jedno, przysposobienie jej w celu przemiany w scenariusz i fabułę gry komputerowej to coś zupełnie innego. Twórca gry ma do dyspozycji więcej narzędzi do opowiadania niż pisarz. W trakcie tych dwugodzinnych zajęć Aleksandra Bieluk i Zbyszko Fingas ze spółki Sundog tworzącej obecnie grę na podstawie twórczości Olgi Tokarczuk spróbują przekazać w pigułce, jak pomyśleć o wybranej opowieści tak, by przerobić ją na scenariusz gry. Celem warsztatu jest takie przeformułowanie narracji opowieści, żeby zapewnić grze odpowiednie tempo, dopasować środki wyrazu do mechanik gry i utrzymać uwagę gracza oraz zapewnić mu dobrą zabawę.

Warsztaty odbędą się 11 lipca w Starej Kopalni w Wałbrzychu od godziny 10:00 do 12:00. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

 

Ścieżka kariery w świecie gier komputerowych

Prowadzi spółka Sundog

Produkcja gier komputerowych jest zawodem popularnym, cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem tysięcy ludzi. Jest to praca bardzo kreatywna, ale też wysoce zespołowa – aby powstała udana gra, potrzebne są umiejętności wielu osób, między innymi programistek, artystów wizualnych, dźwiękowców, pisarzy czy projektantek systemów rozgrywki. W trakcie tych dwugodzinnych zajęć Carlos Castañón i Mateusz Błaszczyk ze spółki Sundog opowiedzą o pracy w branży gier – kto tworzy zespoły, jakich umiejętności potrzeba z różnych dziedzin, a także czego się uczyć i jakich błędów nie popełniać. 

Warsztaty odbędą się 12 lipca w Starej Kopalni w Wałbrzychu od godziny 10:00 do 12:00. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Seminarium-wędrówka z Urszulą Zajączkowską, 2022, fot. Marta Sobala
Seminarium-wędrówka z Urszulą Zajączkowską, 2022, fot. Marta Sobala

„Czytanie z lasu, mchu i drzew”. Seminarium-wędrówka z Urszulą Zajączkowską

Spacer-seminarium, podczas którego będziemy rozmyślać o roślinach żyjących w relacji ze wszystkim. Zrobimy preparaciki i pod mikroskopem zerkniemy do środka patyczka, łodyżki czy liścia. Odczytamy litery komórek, zdania tkanek i spróbujemy przetłumaczyć je na ludzki.

Zapraszamy na literacko-botaniczne szwendanie się po leśnych ścieżkach granicami Radkowa i Wambierzyc, pomiędzy Ampułą i Mnichem, tam gdzie meandruje Psi Potok. Będziemy zaglądać do pni drzew, przyglądać się, kucać, patrzeć przez lupkę i mikroskop.

Seminaria-wędrówki odbędą się 9 lipca od godziny 9:00 do 11:00 oraz 10 lipca w tych samych godzinach. Punktem zbiórki jest Radków, parking przy dwóch stawach (początek niebieskiego szlaku). Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy.

Przewodnicy: Stolovelasy.

Współorganizator: Fundacja Heinricha Bölla.

„Ktoś, nie coś” na Festiwalu Góry Literatury. „W imieniu – warsztaty stawania w obronie zwierząt”

Prowadzi Karolina Kuszlewicz

Podczas warsztatów uczestnicy poznają istniejące narzędzia prawne, które można wykorzystywać w obronie praw zwierząt i nauczą się, jak je stosować w praktyce. Dodatkowo warsztat ma na celu wsparcie osób, które decydują się na pracę dla zwierząt w myśl zasady, że ratownik musi być silny. W trakcie warsztatów postaramy się wzmocnić motywację, poczucie sensu i nadziei na zmianę u tych, którzy na co dzień muszą zmagać się z niezrozumieniem, złym prawem i nieszczęściem zwierzaków.

Warsztaty poprowadzi Karolina Kuszlewicz, adwokatka i założycielka Kancelarii nad Wisłą specjalizującej się w ochronie praw zwierząt i przyrody. Karolina Kuszlewicz jest wykładowczynią na Uniwersytecie Warszawskim i autorką licznych publikacji specjalistycznych, w tym Komentarza do ustawy o ochronie zwierząt. 

Warsztaty odbywają się w ramach Festiwalu Naturocentrycznego Ktoś, nie coś. Zapraszamy chętnych 11 lipca od godziny 9:00 do 12:00 do hotelu Centrum Łąkowa w Radkowie. Obowiązują zapisy.

Warsztaty  „Rewitalizacja miasta”

Prowadzą: Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka 

Architekci porozmawiają z zainteresowanymi o kilku zagadnieniach. Na początek zaprezentują swoją wizję roli architekta i urbanisty jako kreatora najróżniejszych „przestrzeni wspólnych” – rozumianych zarówno jako miejsca odpoczynku, rekreacji i spotkań mieszkańców, jak i wspólnotowego myślenia o budynku, osiedlu czy mieście w kontekście potrzeb i oczekiwań społecznych. Spróbują także zmierzyć się ze swoją rolą swoistych mediatorów pomiędzy mieszkańcami a inwestorami (prywatnymi i publicznymi). Zastanowią się nad modelem partycypacyjnym w projektowaniu i rewitalizacji. Postarają się odpowiedzieć na pytania o sposoby myślenia na temat przestrzeni, która pracuje, spełniając swoje zadanie użyteczności. Na koniec przedstawią założenia rewitalizacji Domów Tkaczy w Nowej Rudzie. Przedsięwzięcie to będzie także przykładem możliwych modeli rozmowy o współczesnej urbanistyce i architekturze i ich społecznej roli i odpowiedzialności.

Warsztaty odbędą się 12 lipca w Szklanym Domu, ul. Cicha 2, Nowa Ruda w godzinach 10:00–13:00.

 

Seminarium suicydologiczne 

Wykłady: Halszka Witkowska, „Mały człowiek, duży problem. Zachowania samobójcze wśród młodzieży”, Jolanta Palma, „Jak zauważyć kryzys u dziecka i jak zareagować?”

Halszka Witkowska

W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce znacząco wzrosła liczba prób samobójczych wśród nastolatków. Dlaczego tak się dzieje? Co najczęściej wpływa na podjęcie decyzji o próbie samobójczej? Jakie są czynniki ryzyka? W trakcie wykładu słuchacze poznają podstawowe informacje o zachowaniach samobójczych i elementy wpływające na kryzys suicydalny u nastolatka, a przede wszystkim dowiedzą się, jaką rolę odgrywa środowisko szkolne, rodzinne oraz internetowe we wzroście zachowań samobójczych w tej grupie wiekowej. Wykład ma na celu poszerzenie wiedzy u odbiorców zgodnie z zasadą „Zrozumieć, aby zapobiec”.

Jolanta Palma

„Jak zauważyć kryzys u dziecka i jak zareagować?”

Kryzys jest częścią ludzkiego życia. Każdy, kto go doświadcza, zasługuje na pomoc. Dzieci i młodzież, aby go pokonać, potrzebują wsparcia świadomych i kompetentnych dorosłych, którzy wprowadzą środki zaradcze. Dlatego też odbiorcy wykładu zdobędą wiedzę, jak rozpoznać kryzys emocjonalny u dziecka lub nastolatka, na co zwracać uwagę podczas rozmowy oraz jaką postawę przyjąć wobec niego. Poruszone zostaną również podstawowe zasady kontaktu z młodą osobą w kryzysie samobójczym. Istotną kwestią jest ponadto zwrócenie uwagi na rolę dorosłych w udzielaniu pierwszej pomocy emocjonalnej, która – podobnie jak pierwsza pomoc przedmedyczna – może uratować czyjeś życie.

Warsztaty odbędą się 13 lipca od godziny 10:30 do 13:00 w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Nie obowiązują zapisy.

 

Warsztaty „Inkluzja i różnorodność Romów w Polsce”

Prowadzi Joanna Talewicz

Wróżki, folklor, kolorowe sukienki, problemy społeczne, kradzieże. To najczęściej                 przywoływane skojarzenia dotyczące Romów, które często stają się alternatywą dla rzetelnej wiedzy i nijak mają się do faktów. Pomimo iż w Polsce obecni są od kilkuset lat, wciąż budzą ambiwalentne uczucia. Z jednej strony zadziwiają i fascynują swoją odmiennością, z drugiej zaś budzą strach i pogardę ze względu na tryb życia i postrzeganie rzeczywistości wbrew normom, które powszechnie uznawane są za obowiązujące. Stereotypy i mity na temat tej społeczności mają długą historię, co naturalnie wpływa na komunikację i integrację z większością. 

Podczas spotkania Joanna Talewicz przybliży uczestnikom sytuację społeczności romskiej w Polsce. Opowie również o sytuacji imigrantów i imigrantek z Rumunii oraz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy pochodzenia romskiego.

Warsztaty odbędą się 13 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie od godziny 11:00 do 13:00. Obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Współorganizator: Fundacja w Stronę Dialogu.

 

Warsztaty kreatywnego pisania, „Pani Odra i Pan Bug (opowieści o osobach pozaludzkich)”

Prowadzą Karol Maliszewski, Miłka Malzahn i Zbigniew Kruszyński

Ona i On to tylko symbole tego, co pozaludzkie, a nieludzko do tej pory lekceważone. Spójrz na świat, pamiętając o ognozji, wieloaspektowym postrzeganiu rzeczywistości, empatii i wyobraźni. Bądź jak szamanka czy szaman i zobacz towarzyszące nam byty, albo raczej byty, którym towarzyszymy od wieków, nie dostrzegając ich odrębności i autonomiczności. Pozwól im przemówić albo pokornie przemów w ich imieniu. To nie tylko rzeki, strumienie czy jeziora, są jeszcze rośliny i zwierzęta (w swojej zastanawiającej poszczególności), są tajemniczymi skupiskami energii i sensu w dolinach i górach, kotlinach i wyżynach, borach i zagajnikach, a i w miejskich murach nie brakuje rozsianych śladów tej drugiej, podobno niemej, rzeczywistości.

Pozwól sobie na mitologiczne i animistyczne ujęcie tematu, może nawet, jeśli chcesz, baśniowe; przy czym nie chcemy podcinać skrzydeł zaprzysiężonym realistom i naturalistom, oni zapewne też potrafią coś wykrzesać z tego tematu. Poczuj coś więcej w związku z otaczającym nas światem, z istotami szukającymi głosu i wyrazu. Chwytaj za pióro, bo na razie innej broni nie mamy.

Warsztaty kreatywnego pisania odbędą się 14 i 15 lipca w Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. Wydarzenie jest zamknięte, nie przewidujemy zapisów.

 

Warsztaty „Szamanizm opowieści”

Prowadzą Jana Karpienko i Robert Rient

Szamanizm jest duchowością, której potrzebuje współczesny świat. To duchowość poza religijnymi ścieżkami. Duchowość wolności, zdrowia, dyscypliny i miłości. Duchowość uznawania ducha, umysłu i ciała jako ważnych i połączonych. Duchowość będąca uznaniem prawa do życia ludzi w ich pełnej różnorodności i uznaniem roślin, kamieni, rzek, gór, ognia, wiatru, ziemi jako żywych.

Szamanizm to głęboka dyscyplina i codzienna praktyka szacunku do wszystkich żywych istot. Znanych i nieznanych, widzialnych i niewidzialnych, zaprzyjaźnionych i tych, z którymi nie chcemy być w kontakcie. Szamański szacunek jest formą uznania cudzego istnienia.

Szacunek nie jest tożsamy z budowaniem relacji ze wszystkimi istotami – do czego niekiedy namawia neoszamanizm. O istocie szamanizmu stanowi umiejętność rozpoznawania żywych istot oraz otwierania i zamykania drzwi do swego domu – rozumianego nie tylko jako miejsce do życia, lecz także jako szamański krąg oraz ciało zamieszkane przez umysł, emocje, ducha. Szamanizm zatem oznacza rozpoznanie, powitanie i pożegnanie. Na szamańskiej ścieżce rozpoznanie powinno poprzedzać powitanie, a najlepiej też towarzyszyć pomiędzy powitaniem a pożegnaniem. Umiejętne rozpoznanie daje wolność od tego, czego nie chcemy przyjąć.

„Szamanizm opowieści” to warsztaty inspirowane współczesnym szamanizmem, jego praktyce w otaczającej nas rzeczywistości oraz podstawowymi pojęciami, zjawiskami i procesami związanym z praktyką szamańską.

Zabierzemy Państwa w podróż, ponieważ istnieją tylko cztery drogi, cztery opowieści. Jest opowieść innych. Jest opowieść umysłu. Jest moja opowieść. I jest opowieść duchów.

Warsztaty odbędą się 14 lipca od godziny 9:00 do 11:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

 

Seminarium „Ex-centrum. Przyszłość odzyskana. Siła i źródła nadziei w czasach chaosu” 

Prowadzi Edwin Bendyk

Polikryzys i permakryzys – warto przywyknąć do tych pojęć, bo dobrze opisują kondycję świata teraz i w najbliższej przyszłości. Wynika z nich złożoność wyzwań i ich współzależność: katastrofa klimatyczna wiąże się z masową utratą bioróżnorodności, to z kolei przekłada się na możliwości wytwarzania żywności i zapewnienia dostępu do bezpiecznej wody. Podobnie jest z dostępem do nośników energii i innych surowców potrzebnych do podtrzymywania i rozwoju cywilizacji – ich eksploatacja wiąże się z rosnącymi kosztami ekologicznymi i społecznymi. Rozwój nowych technologii coraz częściej zaczyna budzić trwogę, że ludzkość padnie ofiarą własnej kreatywności i innowacyjności. Wszystkie te kryzysowe impulsy i procesy mają wpływ na życie społeczeństw i politykę. Gdy zaczyna brakować dobrych rozwiązań dla narastających wyzwań, do repertuaru politycznych środków wraca przemoc i wojna. 

Tak, powodów do obaw nie brakuje, nie brakuje też analiz pokazujących, że ludzkość przekracza kolejne punkty bez powrotu na drodze do katastrofy. Tej prawdy nie można ukrywać, nie oznacza to jednak że katastrofa jest nieuchronna. Przyszłość można odzyskać, dysponujemy potrzebnymi do tego narzędziami, wiedzą i zasobami. To, czego najbardziej dziś brakuje, to wyobraźnia i wola niezbędne, by dobrą przyszłość pomyśleć i uruchomić niezbędne procesy do niej prowadzące. Dobra przyszłość nie oznacza jednak kontynuacji dzisiejszego status quo, kiedy jakość życia mierzy się ilościowymi wskaźnikami konsumpcji dóbr i usług. Oznacza natomiast świat, w którym wszyscy mogą żyć godnie i jednocześnie w zgodzie możliwościami ziemskiego ekosystemu. Próbę wyobrażenia i opowiedzenia takiego świata podejmiemy podczas seminarium „Przyszłość odzyskana”.

Spotkanie 1: Punkt wyjścia, gdzie jesteśmy

Podczas pierwszego seminarium krótko przypomnimy sobie dorobek spotkań z poprzednich lat i uzupełnimy powstałą wtedy diagnozę o najnowsze elementy: zaskakujące doświadczenia pandemii, stan klimatu i bioróżnorodności, surowce i energia, a także najnowsze doniesienia ze świata technologii, czyli sztuczna inteligencja, biologia syntetyczna, neuronauka, energetyka – jak to wszystko ma się do sytuacji społeczno-politycznej i kondycji współczesnego kapitalizmu? Oczywiście, nie będziemy wchodzić w szczegóły, celem tego spotkania będzie pokazanie powiązań między różnymi odległymi pozornie procesami, by uchwycić złożoność rzeczywistości i zrozumieć szansę, jaką daje stan kryzysu.

Spotkanie 2: Czy grozi nam apokalipsa?

Katastrofy nie można wykluczyć, wielu analityków twierdzi wręcz, że proces apokalipsy już się rozpoczął, a jego oznaki to zarówno gwałtowne zjawiska pogodowe, jak i gwałtowne zjawiska polityczne. Historia nie rozwija się jednak liniowo, jej bieg jest skutkiem złożonej dynamiki. Powoduje ona, że nowe technologie są wdrażane inaczej, niż wyobrażali sobie ich twórcy, bo okazuje się, że kultura ma równie twardy wpływ na rzeczywistość, jak czynniki materialne. I to właśnie kultura jako siła niejednoznaczna, ambiwalentna będzie odgrywała kluczową rolę w poszukiwaniu sposobów na wykorzystanie wiedzy, technologii i zasobów, by odzyskać przyszłość. Ponieważ jesteśmy na festiwalu literackim, podejmiemy też pytanie, czy polskie społeczeństwo ze swoją kulturą nie-czytania było kiedykolwiek nowoczesne i jakie znaczenie ma odpowiedź na to pytanie podczas projektowania przyszłości?

Spotkanie 3: W stronę społeczeństwa przyszłości

Ostatnie spotkanie rozpoczniemy od analizy doświadczenia ukraińskiego i odpowiedzi na pytanie, czy w Ukrainie tworzy się społeczeństwo przyszłości? Po ponad roku od pełnowymiarowej agresji i po ponad 8 latach wojny wypowiedzianej Ukrainie przez Rosję dysponujemy obszernym materiałem analitycznym – badaniami socjologicznymi, dziełami literatury i sztuki, analizami politologicznymi i filozoficznymi wyjaśniającymi źródła siły ukraińskiego społeczeństwa i zachodzących w nim procesów. Spróbujemy pokazać, że ukraińskie doświadczenie ma znaczenie uniwersalne i podpowiada, jak w sytuacji największego mroku nie tracić nadziei i zdolności do pozytywnego działania. Jak wykorzystać to doświadczenie?

Trzy spotkania o charakterze seminarium odbywać się będą od godziny 9:00 do 12:00 w dniach 14, 15 i 16 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze dni, ale proponujemy uczestnictwo w pełnym cyklu.

„Chodź, narysuj mi las”– warsztaty z rysowania lasu i leśnych zwierzaków dla dzieci

Prowadzi Tomasz Samojlik

Oparte na książkach „Żubr Pompik”, „O rety! Przyroda”, „Pikotek chce być odkryty” oraz komiksach „Ryjówka przeznaczenia” i „Umarły Las” warsztaty pokażą, jak w prosty sposób narysować las i zamieszkujące go zwierzęta, od najmniejszych ryjówek po największe żubry. Przy okazji wspólnego rysowania uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wielu zaskakujących rzeczy o zwyczajach i zachowania zwierząt oraz o tym, jak niezwykłe jest miejsce ich życia – las. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać wstrząsającą prawdę: otóż każdy, bez wyjątku, może być twórcą komiksów lub ilustratorem. Nie trzeba wspaniale rysować ani genialnie kolorować (choć to pomaga), nie trzeba znać wszystkich zasad perspektywy i skali (choć bywa to przydatne). Bezwzględnie za to trzeba mieć otwarty umysł, polecana jest gonitwa pomysłów w głowie, nie obejdzie się też bez dozy kreatywności.

Warsztaty rysowania z Tomaszem Samojlikiem odbędą się w ramach Małych Gór Literatury. Do uczestnictwa zapraszamy dzieci i młodzież, a może i skusi się jakiś dorosły? Zapraszamy Was 14 lipca do Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda w Dzikowcu od 10:00 do 12:30. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Warsztaty rowerowe „Aparat, rower i stara mapa”

Prowadzi Filip Springer

W czasie pracy nad swoją najnowszą, poświęconą pejzażowi książką „Mein Gott, jak pięknie” Filip Springer sięgnął po archiwalne mapy i wyruszył w rowerowo-fotograficzną podróż przez poniemieckie zakątki Polski. W czasie warsztatów ‚Aparat, rower i stara mapa” podzieli się doświadczeniami i zachęci do korzystania z tych narzędzi we własnych wędrówkach.

APARAT / Fotografia wcale nie musi służyć do produkowania kolejnych obrazów. Łatwo o tym zapomnieć, bo dziś przecież fotografujemy kompulsywnie i bez umiaru. Ale medium to, świadomie używane, doskonale sprawdza się też jako narzędzie poznawcze. Fotografowanie (czyli dobieranie sprzętu, dokumentacja tematu, wykonywanie i selekcja zdjęć) jest też świetnym sposobem dowiadywania się o świecie. Wszystkie te okołofotograficzne działania zmuszają nas do aktywności, których nie podjęlibyśmy się nie mając aparatu w rękach. Dzięki temu w nieco inny sposób doświadczamy rzeczywistości, pod innym kątem spoglądamy na świat.

ROWER / „Lubię myśleć o trasie, którą mam przejechać, jak o tekście. Da się je w podobny sposób zakomponować” – pisze Springer w „Mein Gott, jak pięknie”. „Zanim wsiądę na rower, długo przypatruję się zdjęciom satelitarnym. Potem sprawdzam przewyższenia i próbuję sobie wyobrazić rytm podjazdów i zjazdów. W końcu przychodzi czas weryfikacji. Gotowy tekst trzeba przeczytać na głos, żeby wychwycić w nim wszystkie kanty i chropowatości. Z trasą jest podobnie – trzeba ją przejechać, najlepiej kilka razy, by sprawdzić, czy opowiada przestrzeń tak, jak chciałoby się ją poczuć”.

STARA MAPA / W internecie jest ich pełno, wystarczy dobrze poszukać i da się znaleźć nawet takie z początku XIX wieku. Można je wgrać do telefonu i przy pomocy prostych aplikacji używać jak nawigacji, można je też wydrukować i zabrać ze sobą. Wędrowanie w taki sposób zajmuje trzy razy więcej czasu i wymaga cierpliwości. Rzadko jednak kończy się rozczarowaniem. Stare mapy bowiem podróżować nie tylko w przestrzeni, ale też czasie.

Warsztaty mają formę rowerowej wycieczki po najbliższej okolicy. Zaczynamy i kończymy na noworudzkim rynku, a w ciągu 4 godzin przejedziemy ponad 20 kilometrów. Jakiś czas pojedziemy tuż obok rzeki Włodzicy aż do Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, a później skierujemy się w stronę Słupca.

W ich wycieczki Filip Springer poprosi uczestników i uczestniczki o wykonanie prostych zadań fotograficznych oraz pokaże narzędzia i sposoby posługiwania się archiwalnymi mapami (dostępnymi online i offline). W czasie warsztatów przedstawiona zostanie też „teoria przepływu” (flow) opracowana przez węgiersko-amerykańskiego psychologa Mihály’ego Csíkszentmihály’ego, która pozwala zanurzyć się w wykonywanych czynnościach i czerpać z nich jeszcze większą satysfakcję. Uczestnicy i uczestniczki są zaproszeni do spróbowania flow na kilku fragmentach trasy.

Warsztaty rowerowe odbędą się 15 lipca od godziny 9:00 do 13:00. Zbiórka na noworudzkim rynku. 

Prowadzący: Filip Springer – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na chiński, angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki. W marcu 2023 roku w wydawnictwie Karakter ukazała się jego najnowsza książka „Mein Gott, jak pięknie”.

Co roku zwiększa się liczba seminarium oraz warsztatów – chcemy, by wszyscy goście Festiwalu Góry Literatury znaleźli dla siebie odpowiednie wydarzenia, które poszerzają horyzonty, otwierają na piękno przyrody, zrzucają człowieka z piedestału na rzecz świata fauny czy przybliżają nietypowe tematyki, w tym technologiczne nowinki. Więc serdecznie Was zapraszamy – nie tylko do biernego uczestnictwa, ale do zadawania pytań i stawiania hipotez; po prostu – do rozmów.

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni