Festiwal Naturocentryczny „Ktoś, nie coś” będzie miał trzy odsłony: 9–12 września w Beskidzie Niskim, 16–18 września we Wrocławiu i 7–9 października w Krakowie. Ideą scalającą tematy wydarzeń i spotkań jest konfrontacja ludzkiej zachłanności z konsekwencjami działań człowieka w naturze i nie tylko.

Idea „Ktoś, nie coś”

Festiwal Naturocentryczny „Ktoś, nie coś” to pionierskie wydarzenie w Polsce. To idea, w której ludzka zachłanność jest konfrontowana z czymś więcej niż jedynie konsekwencjami działań człowieka w naturze. W czasie wydarzeń festiwalowych zostanie pokazana relacja ludzi z naturą – nie tylko „dziką”, lecz także tą najbliższą, choćby ze zwierzętami domowymi i hodowlanymi. Celem jest zwiększanie świadomości ekologicznej i eksplorowanie prawdziwej „natury natury”. Oraz miejsca człowieka w niej.

Tegoroczna edycja będzie gościć m.in. w Muzeum Architektury we Wrocławiu, siedzibie Fundacji Olgi Tokarczuk we Wrocławiu oraz w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

 

Program

W programie znajduje się wiele ciekawych spotkań i wydarzeń. W Beskidzie Niskim będą to m.in. lekcje w szkołach podstawowych i wystawa „Krajobraz jako Ktoś”. We Wrocławiu i w Krakowie porozmawiamy o wojnach i zoo, o wykluczonych zwierzętach, o rozwiązaniach architektonicznych i o wolności.

Ewa Mańkowska-Grin, Ktoś, nie coś
fot. Ula Glensk

Festiwal będzie odbywać się:

Gośćmi będą m.in.: Ewa Zgrabczyńska, Magdalena Środa, Małgorzata Lebda, Rafał Siderski.

 

Organizatorki festiwalu

Ewa Mańkowska-Grin jest malarką, właścicielką wydawnictwa EMG, inspiratorką i redaktorką prowadzącą serie wydawnicze „Architektura jest najważniejsza”, „Żydowscy obywatele Krakowa”,
„Z głową” (jedyna w Polsce seria społeczno-obyczajowa dla całej rodziny) oraz „Ktoś, nie coś”. Za tomy „Sztuka i kultura” oraz „Kuchnia i kultura” z serii „Żydowscy obywatele Krakowa” otrzymała w 2020 roku Nagrodę Krakowa Miasta Literatury. Ukończyła Wydział Malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odbyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Tsukuba w Japonii. Jej obrazy prezentowano na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Jest związana z Krakowem i Beskidem Niskim.

Agnieszka Orłowska to instruktorka szkolenia psów, autorka książki „NIE!” oraz artykułów na temat tych zwierząt publikowanych w prasie codziennej i specjalistycznej. Jest prelegentką seminariów
i konferencji krajowych oraz międzynarodowych o tematyce kynologicznej. Ponadto członkinią Polskiego Towarzystwa Etologicznego, asystentką kynologiczną Związku Kynologicznego w Polsce, członkinią-założycielką i przewodniczącą Stowarzyszenia Terapii Wspomagającej „ALTERI”. Pracuje jako dyrektorka organizacyjna niemal wszystkich wydarzeń tworzonych przez EMG. Jest także główną producentką wydarzeń Fundacji Olgi Tokarczuk.

Agnieszka Orłowska, Ktoś, nie coś
fot. Piotr Pflegel

Wydawnictwo EMG jest producentem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław oraz Bruno Schulz. Festiwal we Wrocławiu. W ciągu 20 lat działalności EMG zorganizowało setki wydarzeń kulturalnych, m.in. obchody 70. rocznicy urodzin Ryszarda Krynickiego i długoletni ogólnopolski program szkolenia bibliotekarzy (na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Zapraszamy na oficjalną stronę festiwalu „Ktoś, nie coś”.

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy