Fundacja Olgi Tokarczuk została założona w 2020 roku we Wrocławiu – dokładnie 27 marca nasza Fundatorka podpisała akt założycielski i opowiedziała o wartościach, planach i celach organizacji.
Jesteśmy niezależną organizacją pozarządową, której ambicją jest wspieranie i promocja kultury i sztuki polskiej oraz światowej w Polsce i za granicą, a także promocja i wspieranie szeroko pojętej ochrony praw człowieka, demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, swobód obywatelskich, środowiska, przeciwdziałanie dyskryminacji, wspieranie praw kobiet oraz promocja i wspieranie wszechstronnego rozwoju Polski, w szczególności Wrocławia, Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej i powiatów wałbrzyskiego oraz kłodzkiego.
Działalność Fundacji Olgi Tokarczuk
Wspieramy tłumaczy i tłumaczki – wiemy, że są oni szczególnie ważnymi ambasadorami kultury polskiej za granicą – dlatego we wrześniu 2022 roku zorganizowaliśmy I Światowy Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk. Był to czas obfitujący w debaty poświęcone problematyce translatorskiej i, przede wszystkim, stał się okazją do poznania się z ludźmi pióra, którzy umożliwili czytanie Olgi Tokarczuk w ponad 40 językach.
Bliskie nam są zagadnienia natury ekologicznej, szczególnie związane z ochroną środowiska i prawami zwierząt, realizowane w projekcie #zezwierzęcej oraz poruszane w czasie wielu spotkań. Debaty z cyklu #zezwierzęcej czerpią garściami z animal studies, pozwalają zmienić perspektywę i zachęcają do opuszczenia sfery wygodnej niewiedzy na temat eksploatacji i zwierząt, i przyrody.
Promujemy i budujemy ideę społeczeństwa demokratycznego pozbawionego barier i uprzedzeń, w którym cenna jest wolność słowa i swobodna wymiana myśli. Walczymy o równość dotyczącą każdej sfery życia, sprzeciwiamy się dyskryminacji, szczególnie dyskryminacji związanej z tożsamością i orientacją seksualną. Prowadzimy działalność charytatywną – w ubiegłym roku zorganizowaliśmy Aukcję okaleczonych książek, dzięki której udało nam się zebrać ponad 40 tysięcy złotych i przekazać je innym organizacjom pozarządowym walczącym o osoby LGBT+.
W 2021 roku nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim – powołaliśmy Akademickie Centrum Badań. Ex-Centrum Olgi Tokarczuk. W ten sposób mamy okazję do prężnego wspierania działalności naukowej i oświatowej, co realizujemy również w konkursie „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” oraz w Ogólnopolskim Konkursie im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką, którego finał przypada na czas szczególnie lubianego Festiwalu Góry Literatury.
W niedalekiej przyszłości planujemy organizację stypendiów i rezydencji dla artystów i artystek – pozwolą one odwiedzającym poznać i zainspirować się nie tylko Wrocławiem, ale całym Dolnym Śląskiem.
Zarząd Fundacji Olgi Tokarczuk
Na początku działalności Fundacji Olgi Tokarczuk w Radzie Programowej zasiedli: Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland oraz Irek Grin. Zarząd z kolei składał się z Grzegorza Zygadły, Izabelli Kaluty oraz Zbyszka Fingasa.
Obecnie Rada składa się z czterech osób: Olgi Tokarczuk, Agnieszki Holland, Irka Grina oraz Zbyszka Fingasa. W Zarządzie zasiada Grzegorz Zygadło.