Polska literatura po raz kolejny zdobywa uznanie na arenie międzynarodowej dzięki Oldze Tokarczuk. Jej powieść „Empuzjon” (ang. The Empusium) to nie tylko hołd dla bogatej historii i kultury Europy Środkowej, ale również przemyślana analiza kwestii tożsamości, płci i relacji człowieka z naturą. Książka ukazała się w anglojęzycznych krajach we wrześniu 2024 roku i w krótkim czasie znalazła się na prestiżowych listach najlepszych publikacji roku, takich jak zestawienia „The New York Times”, „The New Yorker” czy „The Economist”.

„Empuzjon” Olgi Tokarczuk – Światowy sukces polskiej literatury

Akcja „Empuzjonu” toczy się w 1913 roku w sudeckim Görbersdorf (dzisiejszym Sokołowsku), gdzie młody Polak, Mieczysław Wojnicz, trafia do sanatorium, by leczyć się na gruźlicę. Tokarczuk z niezwykłą wnikliwością rysuje tło społeczno-kulturowe oraz wprowadza elementy grozy i symbolizmu. W recenzjach porównuje się tę książkę do dzieł Thomasa Manna, ale autorka idzie o krok dalej – zamiast zawieszenia czasu i ideologicznych sporów stawia na kontrast między dominującą męską siłą a chaotyczną, pierwotną energią kobiecego lasu. „Konflikt między brutalną męską supremacją a nieokiełznaną kobiecą energią jest sercem tej powieści” – podkreśla „The New York Times”.

„Empuzjon” jako literacki fenomen

„Empuzjon” to także opowieść o naszych czasach, zakorzeniona w przeszłości, a jednocześnie niezwykle współczesna. Przekłady powieści, m.in. na niemiecki, francuski i niderlandzki, zbierają entuzjastyczne recenzje. Jury European Literature Prize, które wyróżniło niderlandzkie wydanie książki, nazwało ją „systemem korzeniowym – rozrastającym się i coraz bogatszym z każdą chwilą”. Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, ponownie zachwyca precyzją i głębią swojego pisarstwa, pokazując, że literatura może być zarówno refleksyjna, jak i przystępna.

Zachęcamy do sięgnięcia po tę niezwykłą powieść, która łączy elementy klasyki literackiej, nowoczesnej narracji i niezwykłego klimatu. „Empuzjon” to lektura, która pozostaje z czytelnikiem na długo, skłaniając do myślenia o relacjach między kulturą, naturą i człowiekiem. Sprawdź, dlaczego świat literacki nie może przestać o niej mówić.

Więcej o międzynarodowych sukcesach „Empuzjonu” pisaliśmy tutaj.

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni