Tym razem wysłuchamy rozmowy dr. Roberta Maślaka, zoologa, eksperta z zakresu zachowania i dobrostanu zwierząt nieudomowionych, z Krzysztofem Wychowałkiem, zajmującym się m.in. obywatelską kontrolą gospodarki łowieckiej. Debatę moderować będzie kuratorka cyklu #zezwierzęcej Ludwiką Włodek. Czy rok po wyborach zwierzęta w Polsce są bezpieczniejsze? Czy zeszłoroczna zmiana rządów przyniosła też jakieś istotne zmiany w sytuacji zwierząt w Polsce, a jeśli tak, to czy na pewno na lepsze?
Goście:
ROBERT MAŚLAK
Zoolog, ekspert ds ochrony gatunkowej i humanitarnej zwierząt, zainteresowany relacjami człowiek – zwierzęta pozaludzkie, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody.
KRZYSZTOF WYCHOWAŁEK
Dyrektor Ośrodka Działań Ekologicznych Źródła, zaangażowany w działania na rzecz edukacji ekologicznej oraz obywatelskiej kontroli gospodarki łowieckiej
W zeszłorocznej kampanii wyborczej o prawach zwierząt mówiono niewiele, albo wcale. Tylko Nowa Lewica zgłosiła kilka konkretnych postulatów. Mimo to obrońcy zwierzat pokładali duże nadzieje w związku ze zwycięstwem ugrupowań tworzących koalicję 15 października. W czerwcu, w ministerstwie klimatu i środowiska odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. reformy łowiectwa. Później jednak była powódź i słynna wypowiedź premiera Tuska oskarżająca bobry o niszczenie wałów przeciwpowodziowych, a następnie głosowanie przedstawicieli polskiego rządu za obniżeniem stopnia ochrony wilka na terenie Unii Europejskiej. Wycinki w lasach trwają, mur i drut kolczasty na granicy polsko-białoruskiej nadal utrudniają życie zwierzętom. Zastanowimy się czy za tego rządu zwierzęta mają szansę na poprawę swojego losu.
Wstęp wolny!