Aż trzy z czterech wymienionych w ustawie Prawo łowieckie celów łowiectwa dotyczą dobra zwierząt i przyrody. Myśliwi mają ponoć chronić różnorodność populacji oraz przyczyniać się do poprawy warunków bytowania zwierząt (które w ustawie są notabene nazywane, zgodnie z żargonem łowieckim, zwierzyną). Ich celem jest też „uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej”.

Zastanowimy się na co w praktyce przekładają się te zapisy. Czy bez łowiectwa jeleniom rosłyby tylko krzywe rogi, sarny obgryzłyby wszystkie drzewa w lasach a liczba dzików w miastach dorównałaby liczbie psów i kotów? Porozmawiamy o tym, czy w zdominowanym przez człowieka ekosystemie jesteśmy skazani na myśliwych, którzy, jak sami twierdzą, pilnują równowagi w przyrodzie. Pochylimy się też nad legendami o złych wilkach, złośliwych lisach i głupich zającach. Opowiemy czym są OHZ-y, rozbroimy mity o humanitarnej śmierci „od jednego strzału” i zdrowym mięsku na rodzinnych stołach.

Dyskutować będą:
Regina Skibińska – prawniczka i dziennikarka, pisząca m.in. o tematyce łowieckiej, w przeszłości prezeska fundacji Niech Żyją.

Piotr Skubała – prof. dr hab. z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ekolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody.

Rozmowę tradycyjnie poprowadzi Ludwika Włodek.

Być może zainteresują Cię również…

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni