We wtorek 6 grudnia czeka nas we Wrocławiu absolutnie wyjątkowe wydarzenie. Ambasada Królestwa Danii, Fundacja Olgi Tokarczuk oraz Wrocławski Dom Literatury wspólnie zorganizowały duńsko-polską konferencję „Happy, healthy & inclusive cities” dotyczącą symbiotycznego tworzenia miast zdrowych, szczęśliwych i niewykluczających. Wśród panelistów znaleźli się wybitni eksperci i ekspertki ze świata architektury, urbanistyki, nauki i biznesu oraz samorządowcy. Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich – rejestracja dla osób chcących wziąć w niej udział trwa do 2 grudnia.

„Happy, healthy & inclusive cities” odbędzie się w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2). Konferencja została zorganizowana w charakterystycznym dla kultury Danii duchu hygge, z przestrzenią na rozmowy z udziałem znamienitych gości z Danii i Polski, ekspertów w zakresie zielonej i zdrowej transformacji miast bazującej na holistycznym podejściu i współpracy międzysektorowej. Spotkanie otworzą: Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2018), Ole Toft, ambasador Królestwa Danii w Polsce oraz Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wydarzenie potrwa od 10.00 do późnego popołudnia. Podczas trzech paneli dyskusyjnych (sesja poranna oraz dwie sesje po południu) swoją wiedzą, refleksjami i dobrymi praktykami podzielą się reprezentantki i reprezentanci świata architektury, urbanistyki, nauki, biznesu i samorządów. Będą to między innymi: Helle Juul, David Sim, Joanna Erbel, Roman Szełemej, Eliza Bujalska, Aleksander Orłowski, Eva Seo-Andersen, Katarzyna Kajdanek, Maciej Zathey. Poszczególnym dyskusjom ton będą nadawać niemiej znakomite moderatorki i moderator: Bogna Świątkowska, Agata Twardoch i Filip Springer. Znajdzie się także czas na rozmowy z publicznością.

Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, żeby wziąć w niej udział trzeba się wcześniej zarejestrować. Czas na to mamy do 2 grudnia, a dokonamy jej klikając w poniższy link i wypełniając formularz zgłoszeniowy: Zarejestruj się/Register here: Happy, Healthy & Inclusive Cities Conference. Liczba miejsc jest ograniczona, więc warto się pośpieszyć. Dla tych, którzy nie będą mogli przyjść do klubu Proza, organizatorzy zapewnią możliwość śledzenia całego wydarzenia online. Konferencja będzie relacjonowana na żywo w social mediach, w tym m.in. na Facebooku Fundacji Olgi Tokarczuk, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Wszystkie panele będą tłumaczone symultanicznie.

Podczas sesji porannej (od 10.00 do 12.15) wykład wprowadzający wygłosi dr Helle Juul, architektka i ubranistka, autorka projektu „The Urban Health Culture of the Future” i partnerka w Juul Frost Architekci. Po nim odbędzie się pierwszy panel dyskusyjny pt. „Kultura zdrowia w mieście przyszłości”. Rozmowa będzie dotyczyć m.in. rozwoju nowych technologii i dobrego samopoczucia w miejscach, w których żyjemy. Eksperci poruszą tematy inkluzywności, bioróżnorodności i neuroróżnorodności oraz będą dyskutować o uzdrawiającej architekturze miast. W tej części głos zabiorą: wspomniana wyżej Helle Juul, Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha, a także Karolina Barcewicz – dyrektorka ds. komunikacji i spraw publicznych w Danfoss i Sune Tobias Grollov – doradca ds. strategicznych w Velux. Ton dyskusji nada Bogna Świątkowska z Fundacji Nowej Kultury „Bęc zmiana”.

Drugi panel rozpocznie się o 13.30 wykładem wprowadzającym Davida Sima, urbanisty i autora książki „Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich”. Natomiast w rozmowie, której tematem przewodnim będzie pytanie „Soft city – oksymoron czy alternatywa dla smart city?”, udział wezmą: Joanna Erbel – socjolożka, aktywistka miejska, liderka klubu samorządowego CoopTech Hub, współautorka „Pakietu Miejskiej Odporności”, Aleksander Orłowski – profesor Politechniki Gdańskiej i  Eliza Bujalska – wiceburmistrzyni Mińska Mazowieckiego. Tę dyskusję poprowadzi Filip Springer, reporter, autor m.in. książki „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”.

Ostatnia sesja rozpocznie się o 15.15 wykładem „Suburbia – Trouble in Paradise”. Wygłosi go Katarzyna Kajdanek, wykładowczyni, socjolożka miast i wsi, autorka m.in. książki „Pomiędzy miastem a wsią. Suburbanizacja na przykładzie osiedli podmiejskich Wrocławia”. Tuż po tym odbędzie się dyskusja pt. „Czy wszyscy powinniśmy być jak Kopenhaga?”, w której udział wezmą: Eva Seo-Andersen – architektka, partnerka w BIG–Bjarke Ingels Group, Maciej Zathey z Instytutu Rozwoju Terytorialnego, Magdalena Paryna – architektka, współtwórczyni projektu osiedla Nowe Żerniki oraz Allan Pilgaard Jensen, reprezentujący Sønderborg i Project Zero. Stolica Danii jest stawiana za przykład miasta szczęśliwego i zdrowego. Rozmówcy zastanowią się m.in. nad tym, jakie aspekty składają się na jej wyjątkowość, czy zastosowane w Kopenhadze rozwiązania sprawdziłyby się w innych miejscach oraz co decyduje o jej atrakcyjności i zatrzymywaniu procesu wyludniania się miasta. Ton dyskusji w kończącej konferencję części będzie nadawać Agata Twardoch, architektka, urbanistka, wykładowczyni, autorka m.in. książki „Architektki – czy kobiety zaprojektują lepsze miasta”.

Dowiedz się więcej

Być może zainteresują Cię również…

„Ktoś, nie coś” w Willi Karpowiczów

Dowiedz się więcej

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy