Małe Góry Literatury

Miłość do literatury rośnie razem z małym człowiekiem. Najważniejsza rola w tym wszystkim należy do rodziców, dziadków i rodzeństwa, a może i do dobrych ciotek-wróżek czytających do poduszek. Ważni w procesie zauroczenia są też autorzy i autorki książek oraz oczywiście osoby kreślące kolory i kształty włosów bohaterek literackich, malujące groszki na koszuli głównego bohatera czy dorysowujące wąsy kotkom. Wszyscy sprzyjają zakochiwaniu się, odkrywaniu upodobań czytelniczych i poszerzaniu świata małych odkrywców i odkrywczyń o kolejne planety do zwiedzenia.

W tym roku mamy dla was kilka warsztatów i interaktywnych lekcji z ulubieńcami światów literackich. Do zapisów na zajęcia zachęcamy najmłodszych członków i najmłodsze członkinie naszej festiwalowej społeczności. Dzieci w ciele dorosłych również są przez nas akceptowane i mają pełną zgodę na ustawienie się w kolejce do podpisów do Detektywa Pozytywki. W ramach Małych Gór Literatury zaplanowaliśmy dla Was także spotkanie z Grzegorzem Kasdepkem oraz panel z udziałem autorek i ilustratorek książek dla dzieci.

Warsztaty radiowe dla dzieci: Czy radio ma duszę? Prowadzi Katarzyna Stoparczyk

Wieloryby, mrówki, hipopotam, a może miś koala? One wszystkie zagoszczą na naszych warsztatach. Nie wierzysz? To uwierz, bo w radiu wszystko jest możliwe. Także to, że właśnie ty niebawem zostaniesz profesjonalnym łowcą dźwięków. A może nawet dziennikarzem? Będzie dużo śmiechu i jeszcze więcej dobrej zabawy!

Warsztaty odbędą się w dwóch grupach – od 9.00 do 10.15 zapraszamy do zapisów dzieci w wieku 7–9 lat, a od 10.30 do 11.45 dzieci w wieku 10–12 lat.

Data: 4 lipca (piątek), 9.00–10.15; 10.30–11.45
Miejsce: Hotel Jedlinka, ul. Zamkowa 2, Jedlina-Zdrój

Warsztaty radiowe dla młodych (17–22 lat): Dajcie nam głos!! Prowadzi Katarzyna Stoparczyk

Dziennikarka radiowej „Trójki” od trzech lat rozmawia z nastolatkami w kryzysie. Ostatnio także w programie YouTube „Dajcie nam głos!! Kasia Stoparczyk i Dzieci”. Dzięki przejmująco szczerym i odważnym wypowiedziom młodych ludzi dorosły świat ma szansę dowiedzieć się, czego najbardziej potrzebuje od niego dorastający człowiek.

Podczas warsztatów obejrzymy najbardziej poruszające fragmenty rozmów i podyskutujemy. Oddamy głos osobom uczestniczącym w warsztatach, bo głos młodego pokolenia jest najważniejszy.

„Dajcie nam głos!! Bo będzie za późno” – tak brzmi jeden z postulatów programu. Dorośli. Rodzice. Opiekunowie i opiekunki. Wierzymy wam, bo jesteście dla nas wszystkim. Sprowadziliście nas na ten świat. Ale to nie wystarczy. Trzeba wziąć za nas odpowiedzialność. Nawet wtedy, kiedy jesteśmy okropnie trudni. Kiedy nie chcemy z wami gadać. Kiedy do was pyskujemy. Kiedy trzaskamy wam przed nosem drzwiami, ile pary w zbuntowanych rękach. To nic. Nie ustawajcie w kochaniu. Takie zachowanie nigdy nie powstaje z miłości. Takim zachowaniem krzyczymy do was: „Zauważcie nas!”. Spójrzcie w oczy. Rozmawiajcie. Przytulajcie. Choćby zdawało się wam, że mamy skorupę żółwia i kolce jeża. „Najbardziej trzeba kochać dzieci, które najmniej zasługują na miłość” – nie znacie tego? No to poznajcie. To bardzo ważne i bardzo mądre zdanie, które może odmienić wszystko. Może sprawić, że w momencie próby wybierzemy życie, a nie śmierć.

Data: 5 lipca (sobota), 9.00–11.30
Miejsce: Hotel Jedlinka, ul. Zamkowa 2, Jedlina-Zdrój

Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Współtwórczyni kanału YouTube „Dajcie nam głos!! Kasia Stoparczyk i dzieci”. Mistrzyni rozmowy. W Polskim Radiu stworzyła kultowe audycje, wśród nich „Dzieci wiedzą lepiej” i „Myślidziecka 3/5/7”, a we współpracy z Wojciechem Mannem format telewizyjny pt. „Duże Dzieci”. Autorka kilku książek dla dorosłych, m.in. Jak mieć w życiu frajdę i Franciszek Pieczka. Portret intymny.

Wydała książki dla dzieci, a także kilkanaście płyt z zapisem ścieżek dźwiękowych autorskich spektakli teatralnych. Jest ambasadorką Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, ambasadorką Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, jurorką Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka,

twórczyni „Małej Kapituły”, dzięki której dzieci mają głos w wyborze książki roku w Konkursie „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Wykładowczyni Uniwersytetu Dzieci, członkini Prezydium Kapituły Nagrody im. Janusza Korczaka w Polsce. Została uhonorowana tytułem Mistrz Mowy Polskiej, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci, statuetkami Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom za promowanie czytelnictwa, tytułem Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej za radiową audycję „Zagadkowa niedziela” i za program „Dajcie nam głos!! Kasia Stoparczyk i Dzieci”, honorowym tytułem Edukacyjna Inicjatywa Roku 2024 dla prowadzącej dla programu „Dajcie nam głos!! Kasia Stoparczyk i Dzieci” i dla jego prowadzącej.

Lekcja z Sylwią Chutnik: I ty możesz zostać łobuziarą

Sylwia Chutnik jest łobuziarą całą sobą i w dodatku jest fajna. W swojej najnowszej książce przekonuje inne dziewczyny, a szczególnie te grzeczne i spokojne, że warto być łobuziarą – gdyby w przedszkolach, szkołach i wśród rodziców przeprowadzić badania na temat ulubionych dziewczynek w literaturze, wszyscy na pewno wskazaliby na te odważne i niezależne. Wszyscy pamiętamy zarozumiałą, ale przyjacielską i empatyczną Hermionę, Pippi kpiącą z zasad dorosłych oraz Małą Mi, która nie da sobie w kaszę dmuchać. Dziewczynki mogą bawić się samochodzikami, dziewczynki mogą wspinać się po drzewach, dziewczynki mogą być mądre i sprytne, dziewczynki mogą być… sobą!

Przed wami 30 niesamowitych bohaterek, które kochamy – dzielne, zbuntowane, ale zawsze wierne sobie. Przy okazji stworzymy własną gazetę o łobuziarach. Dołącz do nas i opowiedz o swojej ulubionej buntowniczce!

Data: 4 lipca (piątek), 10.00–11.15
Miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1, Dzikowiec 95b

Sylwia Chutnik – doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW oraz Studiów Polsko-Żydowskich IBL PAN. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka literatury. Członkini Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”, „Czasu Literatury” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”.

Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (m.in. Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galerii Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada m.in. w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki” oraz w Radzie Fundacji Feminoteka. Była wokalistką punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast „Radio Sylwia” i Elgiebete TV.

Warsztaty ilustratorskie z Olą Szmidą

Nie jest tajemnicą, że ekspresja artystyczna daje możliwość wypowiedzenia emocji, często tych trudnych do nazwania. Działanie terapeutyczne sztuki polega na kreatywnym wyżyciu się, wyrażeniu siebie i podkreślaniu swojej indywidualności. Mistrzynią w tym jest Ola Szmida, która w sztuce ilustratorskiej odnalazła wolność.

Ola Szmida jest nie tylko ilustratorką i autorką komiksów, lecz również reżyserką filmów animowanych. Jej szeroka perspektywa artystyczna pokaże uczestnikom i uczestniczkom warsztatów znaleźć własny, wyjątkowy sposób na radzenie sobie z emocjami za pomocą wybranej metody graficznej.

Data: 6 lipca (niedziela), 9.00–12.00
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, ul. Strzelecka 2a

Ola Szmida – rysowniczka, ilustratorka i twórczyni filmów animowanych. Studiowała animację na Uniwersytecie Artystycznym Poznań i Kunsthochschule für Medien Köln. Jej filmy animowane i ilustracje były pokazywane i nagradzane na międzynarodowych wystawach i festiwalach. Laureatka, razem z Wandą Hagedorn, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „komiks”. Współpracowała m.in. z BBC, Ermenegildo Zegna, Boiler Room, Southbank Centre, Häagen-Dazs, Muzeum Polin. Ilustrowała m.in. Łobuziary Sylwii Chutnik.

Lekcja z Dorotą Sumińską: Zwierzę ci się

Lekarka weterynarii, autorka i dziennikarka poprowadzi poruszającą lekcję o zwierzętach pozaludzkich i ich miejscu w świecie zdominowanym przez człowieka. Wspólnie z dziećmi przyjrzy się temu, jak traktujemy inne istoty i w jaki sposób nasze codzienne wybory wpływają na ich życie.

Szczególną uwagę poświęcimy zwierzętom domowym – tym, które żyją najbliżej nas, a mimo to często nie dostrzegamy, jak bardzo są do nas podobne. Zwierzęta czują, pamiętają, przywiązują się i cierpią – tak jak ludzie. Podczas lekcji porozmawiamy o odpowiedzialności, jaką ponosimy za ich los, o prawach zwierząt, weganizmie oraz o tym, jak nasze wybory mogą zmieniać świat – nie tylko dla nich, ale i dla nas samych.

Uwaga: zapraszamy dzieci i młodzież od 12. roku życia.

Data: 7 lipca (poniedziałek), 10.00–11.15
Miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1, Dzikowiec 95b

Dorota Sumińska – lekarka weterynarii, dziennikarka radiowa i telewizyjna, autorka książek. Jest znana w Polsce jako „Matka Teresa od zwierząt”. Co sobotę o godzinie 17.00 razem z córką – Martą Stachowiak – prowadzi na żywo na Facebooku i YouTubie godzinną audycję o zwierzętach „Pytania i odpowiedzi”. Po niej, o 18.00, nadawana jest kolejna audycja – tematyczna, nagrana wcześniej, „Sumińska – Zwierzę Ci się”. To ich autorski projekt, w którym uczą odbiorców uczyć się na ich własnych błędach. Autorka m.in. Autobiografii na czterech łapach, Zwierza w łóżku, Świata według psa oraz książki Dość. O zwierzętach i ludziach, bólu, nadziei i śmierci.

Lekcja z Grzegorzem Kasdepkem: Wielka księga uczuć

Pan od Detektywa Pozytywki, Kuby i Buby czy Kacperiady zabiera nas na kolejne przygody – tym razem w głąb siebie, by porozmawiać o uczuciach. Bo rozmowa o uczuciach prowadzi do poznania siebie. A poznanie siebie do radości, ale też do smutku czy złości. Przegadamy wszystkie nasze stany, by dokonać niemożliwego – zebrać je i zaakceptować.

Autorowi można zadawać dużo pytań, również tych niezwiązanych z uczuciami. A osoby, które już dawno z przedszkolnych butów wyrosły, również mogą podstawić mu książki do podpisu.

Data: 7 lipca (poniedziałek), 11.30–12.45
Miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1, Dzikowiec 95b

Grzegorz Kasdepke – polski pisarz, autor książek dla dzieci i młodzieży, scenarzysta i dziennikarz. Były redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk”. Twórca takich bestsellerów jak Kuba i Buba, Detektyw Pozytywka czy Bon czy ton. Zdobywca licznych nagród. Jego książki uczą przez zabawę i cieszą się popularnością wśród młodych czytelników.

Tkaczka chmur – spektakl teatralny i warsztat. Prowadzi Katarzyna Jackowska-Enemuo z udziałem Józefa Jackowskiego i Mateusza Szemraja

Słoneczna nić losu, czyli o sposobach na trudne sytuacje. Warsztat z muzyką na żywo. Emocje – te miłe i te trudne – towarzyszą nam wszystkim, małym i dużym. I wszystkich spotykają czasami rzeczy, które wcale nie są przyjemne ani łatwe. A jednak – po prostu są. Często zapominamy, że każdy z nas ma własne sposoby na poradzenie sobie z nimi, że czasem najlepiej działają rzeczy najprostsze, że w środku wiemy bardzo dobrze, czego nam potrzeba – i mamy to pod ręką.

Wychodząc od baśni Tkaczka Chmur, za pomocą zabaw, gier i narzędzi zakorzenionych w sztuce opowiadania i teatrze, przyjrzymy się tym emocjom i sytuacjom. A przede wszystkim znajdziemy najlepsze (bo nasze) sposoby na wszystko, co się nam przydarza, naszą słoneczną nić, którą zawsze mamy blisko siebie i w sobie.

Warsztaty przeznaczone są dla par dziecko–opiekun, dla dzieci powyżej 6 lat.

Data: 8 lipca (wtorek), 9.00–11.30
Miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1, Dzikowiec 95b

Katarzyna Jackowska-Enemuo – antropologini kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, kompozytorka i pisarka. Od ponad 20 lat zajmuje się w praktyce muzyką dawną i tradycyjną z różnych stron Europy, komponuje również własną muzykę. Tworzy muzykę i piosenki do spektakli teatralnych (m.in. dla Teatru Małe Mi, Teatru Pinokio w Łodzi oraz Teatru Ludowego w Krakowie). Autorka audycji radiowych i słuchowisk (m.in. „Między Światem a Zaświatem” dla 2. programu Polskiego Radia, a także dla Muzeum Polin). Współzałożycielka zespołu Jazgodki. Współzałożycielka Projektu Migawki, z którym tworzy spektakle w dwóch językach polskich – fonicznym i migowym. Autorka koncertu Nieuchronne, na który składają się piosenki stworzone w odpowiedzi na doświadczenie straty, a także nagranej w pandemii płyty Muzyka Ratunkowa (wyłącznie w sieci). Koncertuje, gra do tańca, opowiada historie i gra spektakle – zarówno na najważniejszych festiwalach w kraju, jak też w podwórkach, więzieniach i pociągach. Prowadzi warsztaty śpiewu, tańca i opowieści dla dużych i małych, dla profesjonalistów i amatorów. Tropi tradycje społecznego świętowania, a także organizuje i realizuje wydarzenia artystyczne i społeczne w całym kraju. W ramach inicjatywy Przemiany tworzy i prowadzi osobiste i społeczne obrzędy przejścia związane z różnymi istotnymi momentami w życiu. Jest członkinią kolektywu Instytut Dobrej Śmierci i prowadzi działania edukacyjne w temacie śmierci i żałoby. A kiedy trzeba – tworzy i prowadzi ceremonie pogrzebowe, pomaga w opiece nad ciałem zmarłej osoby oraz towarzyszy ludziom w czasie po stracie. Jest autorką notesu dla nastolatków (ale również dorosłych) Od Ż do A. Żałoba, życie i ja, wydanego przez Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku. Wraz z Hospicjum w Bramkach prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży szkolnej związane z oswajaniem tematu chorób terminalnych, śmierci, straty i działalności hospicjów. Jej książka Tkaczka Chmur (2021; ilustracje: Marianna Sztyma) została nagrodzona w plebiscycie blogerów „Lokomotywa” oraz zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy. Ukazały się jej adaptacje teatralne w Polsce i Czechach, została też wydana w Szwecji i Chinach. Druga książka Między Światem a Zaświatem (2022; ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska) to laureatka plebiscytu „Lokomotywa” w 2023 roku, w kategorii „Od A do Z”. W 2024 ukazał się jej trzeci zbiór baśni, Między Ziemią a Niebem (ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska).

Mateusz Szemraj – muzyk multiinstrumentalista, przede wszystkim lutnista, gitarzysta i cymbalista. Specjalizuje się w grze na archaicznych instrumentach bliskowschodnich, takich jak oud, rubab czy saz. Od 20 lat współpracuje z różnymi artystami i współtworzy wiele zespołów z nurtu muzyki tradycyjnej, etno-folk, orientalnej, żydowskiej oraz etno-jazzowej i improwizowanej, choć porusza się sprawnie również w innych nurtach muzycznych. Wśród zespołów, z którymi współpracuje, są m.in.: Lomi Lomi, Mosaik, Wielbłądy, Milo Ensemble, Karolina Cicha i Spółka, Hamdam, a także artyści i twórcy tacy jak Adeb Chamoun, Phillip Bracken, Dariush Rasouli, Karolina Skrzyńska, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Rasm Al Mashan, Mateusz Pospieszalski. Wykonuje również muzykę teatralną, m.in. w teatrach Dramatycznym, Polskim, Ateneum, Collegium Nobilium, 6. piętro. Koncertuje w Polsce, w wielu krajach europejskich, a także na świecie, m.in. w Pakistanie, Indiach, Chinach. Ma na koncie kilkadziesiąt wydawnictw płytowych z różnymi artystami, nagrania do wielu produkcji filmowych i seriali oraz udział w festiwalach takich jak Open’er, Męskie Granie, Skrzyżowanie Kultur, Ethno Port, Globaltica, OFF Festival i inne.

Józef Enemuo – barabanista i bębniarz, który muzykę wyssał z mlekiem matki. Urodzony i wychowywany w domu pełnym muzyki, zwłaszcza tej etnicznej, od dziecka grywał na wszystkim, co tylko mu w ręce wpadło, jednak z instrumentów szczególnie ulubił sobie perkusjonalia. Pierwsze kroki w publicznym muzykowaniu oraz w graniu do opowieści stawiał jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. Obecnie produkuje własną muzykę, pisze teksty, a także gra na barabanie w składzie rodzinnym – akompaniując zarówno do opowieści, jak też podczas koncertów.

Warsztaty z Agatą Romaniuk: Bajanie na żywo z Panią Wieczorynką

Agata Romaniuk jako Pani Wieczorynka zdobyła popularność dzięki wyjątkowemu projektowi opowiadania bajek na żywo, który realizowała podczas pandemii. Codzienne wieczorne spotkania online stały się wyjątkowym czasem, w którym dzieci nie tylko słuchały improwizowanych historii, lecz także mogły współtworzyć ich przebieg, podając inspiracje i pomysły. Projekt zyskał uznanie za swoją autentyczność, interaktywność i kreatywne podejście, budując szczególną więź z najmłodszą publicznością. Dzięki temu Romaniuk wyznaczyła nowy kierunek w opowiadaniu bajek – angażujący i bezpośredni.

Bajanie na żywo ma niezwykle pozytywny wpływ na dzieci. Przede wszystkim rozwija wyobraźnię i kreatywność – interaktywna forma opowiadania pozwala najmłodszym współtworzyć historie, dzięki czemu czują się zaangażowane i ważne. Improwizowane bajki uczą również elastycznego myślenia oraz pokazują, jak różne pomysły mogą splatać się w spójną, fascynującą opowieść. Takie spotkania wspierają budowanie relacji i poczucia wspólnoty – dzieci mają możliwość dzielenia się swoimi pomysłami i słuchania propozycji innych. Uczestniczenie w żywej narracji sprzyja koncentracji i uważności, a także wzmacnia poczucie sprawczości, gdy ich sugestie wpływają na rozwój opowieści.

Data: 8 lipca (wtorek), 12.00–14.00
Miejsce: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, ul. Świdnicka 23, Dzierżoniów, Sala Pegazik

Agata Romaniuk – pisarka, reporterka i socjolożka. Autorka książek dla dzieci, m.in. serii Kocia Szajka, książki Proste równoległe oraz reportaży: Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu, Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości, Najgorsze randki świata i kilka udanych. Jako Pani Wieczorynka zasłynęła tworzeniem opowieści na żywo, zyskując sympatię dzieci i rodziców.

Warsztaty Krzysztofa Łapińskiego: Jak poradzić sobie z trollem?

Czym są plotka, hejt i fake newsy i co to znaczy „nie karmić trolli”? Razem z dzikiem Dzikusem, zającem Uchowskim i Drobinką dowiemy się, jak rozmawiać ze złośliwymi i podstępnymi trollami i jakie sposoby na ich docinki znaleźć. A także jak wielka może być siła przyjaźni i jak bez przemocy rozwiązywać konflikty. Spotkamy się również z inteligentną i sympatyczną świnią Malwiną, która lubi powtarzać, że „każde niestety ma swoje zalety”. Dzięki niej zobaczymy, że z pomagania i empatii można czerpać wiele dobrej energii.

Zapraszamy dzieci pomiędzy 6. a 10. rokiem życia.       

Data: 8 lipca (wtorek), 10.00–11.30
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, ul. Strzelecka 2a, sala plastyczna

Krzysztof Łapiński – filozof, tłumacz, wykładowca akademicki, dziennikarz naukowy. Pracuje na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się filozofią starożytną, filozofią Wschodu i etyką ekologiczną. Stypendysta Fundacji z Brzezia Lanckorońskich i Fundacji Kościuszkowskiej. Autor m.in. Dzika Dzikusa i Świni Malwiny. Jego najnowsza książka nosi tytuł Najmądrzejszy. Biografia Sokratesa.

Lekcja z Adamem Wajrakiem: Natura pod ochroną

Adam Wajrak jest dziennikarzem przyrodniczym i aktywnym obrońcą zwierząt. Od lat mieszka na skraju Puszczy Białowieskiej – wyjątkowego miejsca, gdzie codziennie spotyka dzikie zwierzęta i z bliska obserwuje ich życie. Dzięki temu poznał ich zwyczaje, potrzeby i sposoby na przetrwanie w naturze. Tą niezwykłą wiedzą dzieli się w swoich książkach dla dzieci.

Podczas ekologicznej lekcji Adam Wajrak opowie o swoich przygodach z dzikimi zwierzętami, pokaże, jak można żyć w zgodzie z naturą i dlaczego ochrona środowiska jest dziś tak ważna. Poruszy tematy zagrożeń, które czyhają na przyrodę, ale przede wszystkim pokaże, co każdy z nas – nawet najmłodszy – może zrobić, by pomóc zwierzętom i naszej planecie.

Adam Wajrak zna mnóstwo ciekawostek – a ostatnio zdobył nowe, prosto z bieguna północnego!

Data: 9 lipca (środa), 10.00–11.15
Miejsce: Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1, Dzikowiec 95b

Adam Wajrak – polski dziennikarz, specjalista z zakresu tematyki przyrodniczej, a także działacz na rzecz ochrony zwierząt. Po skończeniu liceum nawiązał współpracę z „Gazetą Wyborczą”, W taki sposób powstała seria artykułów o tematyce przyrodniczej. Od dzieciństwa zajmował się leczeniem chorych zwierząt, głównie ptaków. Od niecałych 30 lat mieszka w wiosce obok Puszczy Białowieskiej. Jest laureatem wielu nagród, otrzymał tytuł Przyjaciela Przyrody (1993), został uhonorowany medalem Ligi Ochrony Przyrody, a także nagrodą przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy, za cykl artykułów na ten temat otrzymał w 2007 roku Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego za najlepszy materiał dziennikarski, który istotnie wpłynął na życie Polaków.

Warsztaty ilustratorskie z Malwiną Hajduk: Kocia Szajka

Malwina Hajduk jest cenioną ilustratorką i projektantką graficzną, znaną nie tylko z tworzenia identyfikacji dla polskich marek, lecz także uroczych kotów zapełniających strony popularnej serii Kocia szajka. Na Małych Górach Literatury przeprowadzi warsztaty dla dzieci, młodzieży i chętnych dorosłych z zakresu grafiki artystycznej, które pomogą uczestnikom wyżyć się kreatywnie.

Data: 9 lipca (środa), 9.00–12.00
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, ul. Strzelecka 2a

Malwina Hajduk – ilustratorka i projektantka graficzna. Ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych oraz odbyła stypendium w Knoxville w USA. Mieszka i tworzy we Wrocławiu. Specjalizuje się w projektowaniu książek, identyfikacji wizualnych i wydarzeń artystycznych. Zilustrowała 10 tomów Kociej szajki autorstwa Agaty Romaniuk, tworzy również ilustracje prasowe i współpracuje z wieloma polskimi markami, jak NOO.MA, Kazar, Mojave, Vogue.

Warsztaty z Darią Jendrzejewską (4–6 lat): Małe konstrukcje, wielkie historie – warsztaty kreatywnego budowania LEGO

Te warsztaty to podróż do świata nieograniczonej wyobraźni, gdzie z klocków LEGO powstaną nie tylko konstrukcje, ale całe opowieści! Dzieci będą miały okazję stworzyć własne unikalne modele i uczynić je bohaterami niesamowitych historii. Będziemy rozwijać umiejętności budowania, ale przede wszystkim pobudzać kreatywność i zdolność do snucia narracji. Z małych klocków LEGO wyrosną wielkie opowieści!

Data: 11 lipca (piątek), 9.00–10.30
Miejsce: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami”, Rynek 9, Wałbrzych

Warsztaty z Darią Jendrzejewską (7–10 lat): Od pomysłu do arcydzieła – dziecięca wyobraźnia w świecie LEGO

To dla młodych konstruktorów wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w fascynujący świat robotyki LEGO. Podczas warsztatów dzieci przekształcą swoje najśmielsze pomysły w działające roboty, ucząc się podstaw mechaniki, inżynierii i programowania w przystępny i zabawny sposób. Będziemy wspólnie budować, programować i testować, odkrywając, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Przygotujcie się na twórczą przygodę, pełną wyzwań i niesamowitych odkryć!

Data: 11 lipca (piątek), 10.30–12.00
Miejsce: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami”, Rynek 9, Wałbrzych

Daria Jendrzejewska – specjalista ds. zarządzania i organizacji kultury. Na co dzień managerka szkoły korepetycji i języków, trenerka robotyki LEGO i współorganizatorka festiwali literackich i muzycznych na terenie całego kraju. Robotyką LEGO zajmuje się od 2019 roku, wciąż obniżając granice wieku dzieci, które zaczynają uczyć się budować konstrukcje z LEGO. Od kilku lat związana z Fundacją Olgi Tokarczuk, Wrocławskim Domem Literatury czy krakowskim Wydawnictwem EMG. Współorganizatorka Międzynarodowego Przeglądu Bardów OPPA w Warszawie, Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu i Festiwalu Góry Literatury.

Inne wydarzenia organizowane w ramach Małych Gór Literatury:

Od pomysłu do książki – spotkanie słowa z obrazem. Z Sylwią Chutnik, Malwiną Hajduk, Olą Szmidą i Agatą Romaniuk rozmawia Dorota Oczak-Stach

Dwa duety artystyczne, cztery osobne autorki – pisarki i ilustratorki. Porozmawiamy o modelach współpracy i praktyce twórczej, wzajemnych inspiracjach, o tym, jak powstają ich ilustrowane książki oraz dlaczego nie są to tylko „książki z obrazkami”. Chcemy upomnieć się o pozycję ilustratorek i ilustratorów w świecie literackim jako pełnoprawnych twórczyń i twórców.

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki

Data: 7 lipca (poniedziałek), 13.45
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, ul. Strzelecka 2a

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepkem. Z autorem rozmawia Dorota Oczak-Stach

Pisarz uwielbiany nie tylko przez dzieci, ale i przez rodziców. Były redaktor naczelny „Świerszczyka”, autor dziesiątek książek dla młodych czytelników, twórca zabawnych i wyrazistych bohaterów, spośród których najbardziej popularnym pozostaje detektyw Pozytywka. Grzegorz Kasdepke uważa, że dzieci są najważniejszą publicznością na świecie, i wierzy, że wśród jego czytelników są osoby, które będą zmieniały świat na lepsze.

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki

Data: 8 lipca (wtorek), 16.00
Miejsce: Kinoteatr Zbyszek, ul. Świdnicka 23

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, 12 dni. Patchwork rodzinny. Z autorką rozmawia Małgorzata Kolankowska

Porozmawiamy z autorką o tym, co ukryte w rodzinnej materii, relacjach, osobistych traumach i pokoleniowych zawirowaniach. 12 dni. Patchwork rodzinny to powieść o złożonych relacjach, a jej bohaterowie i bohaterki konfrontują się z bólem, stratą i niezrozumieniem – autorka zaś towarzyszy im, starając się zrozumieć, i jednocześnie stawia trudne pytania czytelnikom i czytelniczkom.

wstęp wolny, nie obowiązują wejściówki

Data: 8 lipca (wtorek), 16.00
Miejsce: Amfiteatr Kłodzko, ul. Nowy Świat 57

***

Wydarzenie towarzyszące: Świat w Twoich Rękach. Warsztaty wielokulturowe dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy na cykl dwugodzinnych warsztatów edukacyjno-artystycznych, które poszerzają wiedzę o kulturach świata, rozwijają kreatywność oraz uczą otwartości, tolerancji i współpracy. W programie: poznawanie tradycji, języków, sztuki, kuchni i muzyki z różnych kontynentów, warsztaty rękodzielnicze (np. maski afrykańskie, mozaiki marokańskie), muzyka i taniec z różnych kultur, kulinarne podróże smaków,

zabawy i dyskusje o różnorodności i szacunku.

Obowiązują zapisy pod numerem +48 517 787 304. Liczba miejsc ograniczona!

Data: od 7 do 11 lipca
Miejsce: Dom Pracy Twórczej Muchomorek, Kamionki 77

Program Małych Gór Literatury

na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy mailowe pod adresem lul@fundacjaolgitokarczuk.org, liczba miejsc ograniczona

4 lipca | piątek

Hotel Jedlinka, ul. Zamkowa 2, Jedlina-Zdrój

9.00–10.15 warsztaty radiowe dla dzieci (7–9 lat): Czy radio ma duszę? Prowadzi Katarzyna Stoparczyk

10.30–11.45 warsztaty radiowe dla dzieci (10–12 lat): Czy radio ma duszę? Prowadzi Katarzyna Stoparczyk

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1, Dzikowiec 95b

10.00–11.15 lekcja z Sylwią Chutnik: I ty możesz zostać łobuziarą

5 lipca | sobota

Hotel Jedlinka, ul. Zamkowa 2, Jedlina-Zdrój

9.00–11.30 warsztaty radiowe dla młodych (17–22 lat): Dajcie nam głos!! Prowadzi Katarzyna Stoparczyk

6 lipca | niedziela

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, ul. Strzelecka 2a

9.00–12.00 warsztaty ilustratorskie z Olą Szmidą

7 lipca | poniedziałek

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1, Dzikowiec 95b

10.00–11.15 lekcja z Dorotą Sumińską: Zwierzę ci się

11.30–12.45 lekcja z Grzegorzem Kasdepkem: Wielka księga uczuć

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, ul. Strzelecka 2a
wstęp wolny, nie obowiązują zapisy

13.45 Od pomysłu do książki – spotkanie słowa z obrazem. Z Sylwią Chutnik, Malwiną Hajduk, Olą Szmidą i Agatą Romaniuk rozmawia Dorota Oczak-Stach

8 lipca | wtorek

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1, Dzikowiec 95b

9.00–11.30 Tkaczka chmur – spektakl teatralny i warsztat. Prowadzi Katarzyna Jackowska-Enemuo z udziałem Józefa Jackowskiego i Mateusza Szemraja

Dzierżoniowski Ośrodek Kultury, ul. Świdnicka 23, Dzierżoniów, Sala Pegazik

12.00–14.00 warsztaty z Agatą Romaniuk: Bajanie na żywo z Panią Wieczorynką

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, ul. Strzelecka 2a

10.00–11.30 warsztaty Krzysztofa Łapińskiego: Jak poradzić sobie z trollem?

Kinoteatr Zbyszek, ul. Świdnicka 23
wstęp wolny, nie obowiązują zapisy

16.00 spotkanie z Grzegorzem Kasdepkem. Z autorem rozmawia Dorota Oczak-Stach

Amfiteatr Kłodzko, ul. Nowy Świat 57
wstęp wolny, nie obowiązują zapisy

16.00 Roksana Jędrzejewska-Wróbel, 12 dni. Patchwork rodzinny. Z autorką rozmawia Małgorzata Kolankowska

9 lipca | środa

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1, Dzikowiec 95b

10.00–11.15 lekcja z Adamem Wajrakiem: Natura pod ochroną

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, ul. Strzelecka 2a

9.00–12.00 warsztaty ilustratorskie z Malwiną Hajduk: Kocia Szajka

11 lipca | piątek

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami”, Rynek 9, Wałbrzych

9.00–10.30 warsztaty z Darią Jendrzejewską: Małe konstrukcje, wielkie historie – warsztaty kreatywnego budowania LEGO (4–6 lat)

10.30–12.00 warsztaty z Darią Jendrzejewską: Od pomysłu do arcydzieła – dziecięca wyobraźnia w świecie LEGO (7–10 lat)

Partnerzy Małych Gór Literatury

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy

Patroni