Dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury odbyła się w dniach 7–16 lipca 2023 roku. Zachęceni tłumnym udziałem i entuzjastycznym przyjęciem ubiegłorocznego Festiwalu przez publiczność, postanowiliśmy jeszcze bardziej go poszerzyć. I rzeczywiście, była to edycja rekordowa pod wieloma względami — długości trwania, liczby festiwalowych miejsc, wydarzeń, gości i gościń, uczestników i uczestniczek, sprzedanych biletów i oglądalności transmisji.

Największe wydarzenie literacko-społeczne w Polsce

Ubiegłoroczne statystki przebiliśmy ponad dwukrotnie. O tegorocznym Festiwalu wzmiankowano w mediach elektronicznych i tradycyjnych ponad 1,7 tys. razy, a z tymi informacjami dotarliśmy do ponad 32 mln osób.

Zorganizowaliśmy łącznie ponad 140 wydarzeń, w których wzięło udział niemal 200 gości. Wśród nich artyści i artystki, w ich liczbie pisarze i pisarki, naukowcy, naukowczynie, historycy i historyczki sztuki, psychologowie, psycholożki, prawnicy, prawniczki, ekolodzy, ekolożki, aktywiści, aktywistki, wydawcy, wydawczynie, publicyści, publicystki, dziennikarze i dziennikarki.

Zgromadziliśmy również znakomite grono moderatorów i moderatorek, wybitnych specjalistów i specjalistek w swoich dziedzinach – publicystów, publicystek, dziennikarzy, dziennikarek, literaturoznawców i literaturoznawczyń, pisarzy i pisarek oraz znawczyń i znawców z zakresu filozofii, socjologii, historii czy prawa.

W trakcie 10 festiwalowych dni spotkaliśmy się z publicznością w 20 lokalizacjach Ziemi Kłodzkiej, regionu wałbrzyskiego na Dolnym Śląsku oraz gminy Kąty Wrocławskie. Gościliśmy na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, w Dzikowcu, Kłodzku, Nowej Rudzie, Ludwikowicach Kłodzkich, Radkowie, Sokołowsku, Świdnicy, Wałbrzychu i w Pałacu Krobielowice.

W tegorocznym Festiwalu wzięło udział na żywo prawie 35 tys. osób, a niemal 210 tys. obejrzało lub wysłuchało transmisji online za pośrednictwem serwisów Facebook oraz YouTube. Transmitowaliśmy na żywo ponad 60 najważniejszych wydarzeń, a ich nagrania można znaleźć na naszych kanałach w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube). Są wciąż odtwarzane, a ich oglądalność stale wzrasta.

To wszystko potwierdza status Festiwalu Góry Literatury jako największego literacko-społecznego wydarzenia w Polsce.

Największym zainteresowaniem publiczności cieszyło się głośne czytanie „Empuzjonu” Olgi Tokarczuk z gościnnym udziałem samej autorki. W wydarzeniu wyreżyserowanym przez Irka Grina, „Męskie gadanie”, w wykonaniu Jana Peszka, Roberta Więckiewicza, Arkadiusza Jakubika i Macieja Stuhra uczestniczyło na żywo 1700 osób.

Łącznie we wszystkich propozycjach warsztatowych Latającego Uniwersytetu Ludowego wzięła również rekordowa liczba ok. 600 osób.

W mobilnej księgarni nasz partner, Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, sprzedał ok. 4,5 tys. egzemplarzy książek.

W pracę nad Festiwalem było zaangażowanych 30 wolontariuszy.

Pełny opis Festiwalu Góry Literatury 2023 można odnaleźć na naszej podstronie.

Wspierają nas

Mecenasi

Sponsorzy

Partnerzy