Ambasada Królestwa Danii, Fundacja Olgi Tokarczuk oraz Wrocławski Dom Literatury zorganizowały wspólnie duńsko-polską konferencję dotyczącą symbiotycznego tworzenia miast zdrowych, szczęśliwych, niewykluczających „Happy, Healthy & Inclusive Cities”. Wydarzenie odbyło się 6 grudnia 2022 roku w Klubie Proza.

Konferencję zorganizowano w duchu hygge, z przestrzenią na rozmowy podczas trzech paneli dyskusyjnych z udziałem znamienitych gości z Danii i Polski, ekspertów w zielonej i zdrowej transformacji miast bazującej na holistycznym podejściu i współpracy międzysektorowej. Swoimi refleksjami i dobrymi praktykami podzielili się reprezentantki i reprezentanci świata architektury, urbanistyki, nauki, biznesu i samorządów.

Stacjonarnie na konferencji zgromadziliśmy ponad 100 osób. Spotkania łącznie z tłumaczeniem streamowano także dla gości przed ekranami.

Olga Tokarczuk w czasie konferencji Happy, Healthy, Inclusive Cities
fot. Max Pflegel

Otwarcie konferencji „Happy Healthy Inclusive Cities”

O godzinie 10 powitaliśmy gościnie i gości konferencji we Wrocławskim Domu Literatury. Spotkanie otworzyło przemówienie Olgi Tokarczuk o miastach szczęśliwych. Następnie głos zabrał Ole Toft, Ambasador Królestwa Danii w Polsce oraz Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Wykład wprowadzający do tematyki konferencji poprowadziła doktorka Helle Juul, słynna architektka i urbanistka, autorka projektu „The Urban Health Culture of the Future”. Helle Juul Arkitekter zapoczątkowało w Danii miejską kulturę zdrowia przyszłości.

Projektowanie miast oraz obszarów miejskich jest ogromnie ważne dla jakości życia mieszkańców. Wraz ze wzrostem populacji obszarów miejskich, osoby zajmujące się architekturą i urbanistyką powinny dbać o zdrowie oraz spokój ludzi i jednocześnie redukować poczucie samotności i segregacji społecznej, które są wielkim problemem „zdrowia miast”. Zmiany demograficzne i klimatyczne stawiają nowe wyzwania dla miejskiego dobrobytu.

Ambicją projektu jest opracowanie narzędzi i zaleceń ułatwiających bardziej wydajną i holistyczną pracę z kulturą zdrowia w środowisku zabudowanym.

Kultura zdrowia w mieście przyszłości

Pierwszy panel dyskusyjny miał tytuł „»Kultura zdrowia w mieście przyszłości« – czy to nowy element układanki w urbanistyce zielonej transformacji?”.

Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi? Zdrowie? Dostęp do czystego powietrza, wody i energii? A może mieszkania w przystępnej cenie lub możliwość bezpiecznego poruszania się po mieście, nie tylko samochodem? Panelistki i paneliści starali się odpowiedzieć na te i inne pytania w dyskusji o rozwoju nowych technologii i dobrym samopoczuciu w miastach. Porozmawialiśmy o inkluzywności, bioróżnorodności i neuroróżnorodności oraz uzdrawiającej architekturze miast.

W debacie wzięli udział:

 • Helle Juul, partnerka w Juul Frost Architekci, na temat zdrowej kultury miejskiej i włączania zdrowia do planowania miejskiego,
 • Sylwia Bielawska, Zastępczyni Prezydenta Wałbrzycha, o potrzebie sprawiedliwej transformacji w Wałbrzychu, sercu Dolnego Śląska,
 • Karolina Barcewicz, dyrektorka ds. komunikacji i spraw publicznych w Danfoss – „Od miast zdrowych do szczęśliwych” – czy technologia może przyczynić się do naszego dobrostanu?
 • Ton dyskusji nadała Bogna Świątkowska, Fundacja Nowej Kultury „Bęc zmiana”.

Soft city – oksymoron czy alternatywa dla smart city?

Po przerwie lunchowej wróciliśmy na wykład wprowadzający Davida Sima, urbanisty, autora książki „Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich”. Przemowa Davida stanowiła wprowadzenie do kolejnego panelu dyskusyjnego – „Soft city – oksymoron czy alternatywa dla smart city?”.

Miasto życzliwe to miejsce, w którym mieszkańcy mogą prowadzić godne życie i czuć się dobrze w wymiarze fizycznym i psychicznym. Tworzenie takich miast zależy od uwzględnienia trzech aspektów: ludzie, planeta, dobrobyt. Wcielenie ich w życie miasta buduje poczucie przynależności, współuczestnictwa i współtworzenia. Czy miasta życzliwe – soft cities – są alternatywą dla smart cities – miast inteligentnych, posługujących się głównie nowymi technologiami? Czy można połączyć technologię z życzliwością?

W debacie udział wzięli:

 • David Sim, urbanista, Think Softer, autor książki „Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich”,
 • Joanna Erbel, socjolożka, aktywistka miejska, liderka klubu samorządowego CoopTech Hub, współautorka „Pakietu Miejskiej Odporności”,
 • Aleksander Orłowski, profesor Politechniki Gdańskiej – o smart city inaczej,
 • Eliza Bujalska, wiceburmistrzyni Mińska Mazowieckiego, o human smart city w małej skali,
 • ton dyskusji nadał Filip Springer, reporter, autor m.in. książki „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”.

Czy wszyscy powinniśmy być jak Kopenhaga?

W tematykę ostatniej dyskusji wprowadziła nas Katarzyna Kajdanek, wykładowczyni, socjolożka miast i wsi, autorka m.in. „Pomiędzy miastem a wsią. Suburbanizacja na przykładzie osiedli podmiejskich Wrocławia” (Suburbia – Trouble in Paradise).

Zagwozdką ostatniego spotkania było pytanie: „Czy wszyscy powinniśmy być jak Kopenhaga?”. Stolica Danii cieszy się ogromną popularnością i jest stawiana za przykład miasta szczęśliwego i zdrowego. Dlaczego? Jakie aspekty składają się na jej wyjątkowość? Czy zastosowane w Kopenhadze rozwiązania sprawdziłyby się w innych miejscach? O atrakcyjności Kopenhagi oraz o zielonej transformacji i zatrzymywaniu procesu wyludniania się opowiedzieli:

 • Eva Seo-Andersen, architektka, partnerka w BIG – Bjarke Ingels Group, o Kopenhadze jako mieście o nieodpartym uroku tworzonym przez poprzez integrację, zrównoważony rozwój i sztukę w przestrzeni publicznej,
 • Maciej Zathey, Instytut Rozwoju Terytorialnego, „zredefiniować szczęśliwość” – o holistycznym zarządzaniu przestrzenią, energooszczędnej strukturze miejskiej w mniejszych miastach, o „powrotnikach” w obie strony i atraktorach kształtujących zdrowy puls metropolii,
 • Magdalena Paryna, architektka, współtwórczyni projektu osiedla Nowe Żerniki – o odbudowywaniu „republiki wielu różnych organizmów”, reinkarnacji współzależnych relacji społecznych,
 • Allan Pilgaard Jensen, Sønderborg i Project Zero – o potencjale małych społeczności w budowaniu jakości życia poprzez współpracę różnych interesariuszy,
 • ton dyskusji nadała Agata Twardoch, architektka, urbanistka i wykładowczyni, autorka m.in. „Architektki – czy kobiety zaprojektują lepsze miasta”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konferencji Happy, Healthy & Inclusive Cities. Materiały z konferencji możecie zobaczyć na naszym Facebooku.

Wspierają nas

Patron

SPONSORS

PARTNERS