O Festiwalu Góry Literatury
Nasz Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, praworządności, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.
Dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury odbędzie się od 7 do 16 lipca 2023 roku w rekordowej w historii Festiwalu liczbie lokalizacji. Spotkamy się z państwem w 19 miejscach Nowej Rudy, Ludwikowic Kłodzkich, Kłodzka, Radkowa, Sokołowska, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na Górze Guzowata, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach.

Zachęceni Państwa tłumnym udziałem w zeszłorocznej edycji, w tym roku zaproponujemy ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 gości.
Zaplanowaliśmy koncerty 10 wykonawców, zagrają: Maria Peszek, Nosowska, Kazik, Voo Voo, Me and That Man, Renata Przemyk, Dobrawa Czocher, Dr Misio, Kosy, Andrzej Sosnowski & Chain Smokers.
Obejrzymy retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego i porozmawiamy z reżyserem. W paśmie filmowym przedstawimy także filmy Marcina Giżyckiego i Ewy Ewart.
Posłuchamy dialogów z Empuzjonu w interpretacji Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza.
Podyskutujemy o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności między innymi z Marianem Turskim, Olgą Tokarczuk, Michałem Hellerem, Magdaleną Środą, Adamem Bodnarem, Ewą Woydyłło, Krzysztofem Meissnerem, Janem Woleńskim, Ewą Domańską i Halszką Witkowską.
Najwięcej, co zrozumiałe, będzie książek. Na Festiwalu spotkacie ponad 80 pisarek i pisarzy. Porozmawiamy między innymi z Ryszardem Krynickim, Joanną Bator, Mariuszem Szczygłem, Weroniką Murek, Wojciechem Tochmanem, Ingą Iwasiów, Mikołajem Grynbergiem, Agnieszką Szpilą, Andrzejem Stasiukiem, Julią Fiedorczuk i Katarzyną Bondą. Na Małych Górach Literatury – paśmie przygotowanym dla dzieci i młodzieży – spotkamy się z Adamem Wajrakiem, Barbarą Sadurską, Dionisiosem Sturisem, Karoliną Lewestam i Michałem Rusinkiem.
Zaprosimy też Państwa na kilkanaście wystaw, w tym Wandy Czełkowskiej, Ewy Mańkowskiej, #PatrzęCzujęRysuję i wielu artystów związanych z projektem Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki.
Spotkania z autorkami i autorami poprowadzą między innymi Katarzyna Kasia, Eliza Kącka, Michał Nogaś, Olga Wróbel, Amelia Sarnowska, Maciej Robert i Magdalena Rabizo-Birek.
Bardzo rozwija się nasz Latający Uniwersytet Ludowy, pasmo edukacyjne Festiwalu. W tym roku przygotowaliśmy 19 warsztatów i seminariów. Będą Państwo mogli powędrować z Urszulą Zajączkowską, przyglądając się naturze, która nie uznaje granic, pojeździć na rowerach i fotografować z Filipem Springerem czy uczyć się stawania w obronie zwierząt z Karoliną Kuszlewicz. Oczywiście nie zabraknie również stałych seminariów Edwina Bendyka i Magdaleny Środy.
Przyszłość Równość Twórczość Czułość
Zostaliśmy powołani do życia przez Olgę Tokarczuk w marcu 2020 roku. Jesteśmy zatem trzyletnim raptem brzdącem, któremu przypadło w udziale trudne dzieciństwo. Urodzeni w pandemii, dorastający w okresie wojny i niespotykanego od lat w Polsce kryzysu ekonomicznego i społecznego… Jednak dzięki temu w naszej wizji przyszłości pojawiają się pomysły i intuicje, które nie były powszechne przed marcem 2020 i lutym 2022. Zadajemy sobie więcej pytań o definicję „normalności”, inaczej rozumiemy stabilność, lepiej dostrzegamy zagrożenia natury globalnej i zastanawiamy się, jak reagować na nie lokalnie. Jako organizacja dorastająca w czasach nieprzewidywalnych i groźnych uczymy się czułości, elastyczności, szybszej i bardziej adekwatnej reakcji na zmieniające się potrzeby społeczne i kulturalne. Ale nasze podstawowe cele i zadania pozostają niezmienne. Oparliśmy je na czterech filarach: Przyszłość Równość Twórczość Czułość. I w tym paradoksalnym poszukiwaniu istotnej zmiany i równoczesnej tęsknocie za odrobiną stabilności w świecie, który zdaje się wymykać spod kontroli człowieka – z jego winy zresztą – to właśnie owe filary stały się hasłem tegorocznej edycji Festiwalu.
Przeciwstawiamy się działaniom pogłębiającym katastrofę ekologiczną, głośno sprzeciwiamy się renesansowi idei populistycznych, nacjonalistycznych i ksenofobicznych. Stajemy w obronie całego środowiska naturalnego i staramy się uświadamiać człowiekowi jego właściwą rolę i miejsce w świecie. Mówimy wyraźne „NIE!” demagogii, mowie nienawiści, dyskryminacji i prymitywnemu, jednowymiarowemu pojęciu patriotyzmu. Wspieramy równouprawnienie wszystkich wykluczanych i marginalizowanych ludzi i środowisk. Opowiadamy się zdecydowanie po stronie praworządności, wolności słowa i ekspresji artystycznej.
Przychodźcie i przyjeżdżajcie na Festiwal Góry Literatury, jeśli myślicie podobnie. Pomóżcie nam!