Bilety są dostępne na stronie eBilet.pl.
Zapisy na seminaria i warsztaty w ramach Latającego Uniwersytetu Ludowego – od 29 maja.

Goście festiwalu

Olga Tokarczuk

Ula Zajączkowska

Dionisios Sturis

Inga Iwasiów

Ryszard Krynicki

Julia Fiedorczuk

Filip Springer

Marta Frej

Weronika Murek

Adam Bodnar

Krzysztof Varga

Ewa Woydyłło

Magdalena Środa

Katarzyna Bonda

Karolina Kuszlewicz

Piotr Tarczyński

Ilona Witkowska

Jacek Dehnel

Michał Bilewicz

Edwin Bendyk

Iza Klementowska

Halszka Witkowska

Katarzyna Kasia

Jan Woleński

Barbara Sadurska

Mikołaj Grynberg

Edward Pasewicz

Robert Rient

Stanisław Obirek

Konstanty Gebert

Karolina Lewestam

Tomasz Samojlik

Andrzej Woźniak

Jana Karpienko

Julek Rosiński

Katarzyna Szaulińska

Marie Iljašenko

Jakub Pszoniak

Wojciech Brzoska

Tomek Gromadka

Irek Grin

Michał Krawczyk

Damian Kowal

Marcin Zegadło

Klaudia Pieszczoch

Paulina Pidzik

Karolina Kapusta

Zofia Bałdyga

Olga Wróbel

Sylwia Chutnik

Eliza Kącka

Karol Maliszewski

Emilia Konwerska

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Magdalena Adamus

Katarzyna Barlińska

Weronika Anna Marczak

Marta Łabęcka

Przemysław Wielgosz

Olga Górska

Zbigniew Kruszyński

Magdalena Barbaruk

Michał Nogaś

Amelia Sarnowska

Maciej Robert

Ewa Ewart

Łukasz Mikołajewski

Kamil Pasiecznik

Michał Rusinek

Artur Nowak

Agnieszka Szpila

Jolanta Palma

Anna Dąbrowska

Jerzy Bieluk

Piotr Jakub Fereński

Agnieszka Taborska

Magdalena Rabizo-Birek

Alina Szeptycka

Robert Karpowicz

Agnieszka Dauksza

Karolina Jaklewicz

Miłka O. Malzahn

Michał Safianik

Basia Pietruszczak

Joanna Maria Stolarek

Katja Meier

Joanna Talewicz

Waldek Mazur

Michał Heller

Jerzy Marek

Olga Tokarczuk

(ur. 1962)

– wybitna pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury „za wyobraźnię narracyjną, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Najnowszymi książkami Olgi są Empuzjon (2022) oraz Pan Wyrazisty (2023), powieść graficzna stworzona razem z Joanną Concejo.

Ula Zajączkowska

– poetka i botaniczka. W pracy naukowej bada ruchy roślin, ich mechanikę, aerodynamikę i anatomię. Artystka wideo. Autorka trzech książek poetyckich (Atomy, minimum, Piach) i jednej eseistycznej, Patyki, badyle. Felietonistka „Dwutygodnika”. Mieszka w Wołominie.

fot. HZ

Dionisios Sturis

– reporter, pisarz, podcaster. Autor licznych tekstów prasowych, audioseriali i nagradzanych książek reporterskich, m.in.: Grecja. Gorzkie pomarańcze, Gdziekolwiek mnie rzucisz, Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji, Zachód słońca na Santorini oraz reportersko-kulinarnej książki Kalimera. Grecka kuchnia radości.

fot. Adam Słowikowski

Inga Iwasiów

(ur. 1963 r.) – prozaiczka, krytyczka literacka, publicystka, aktywistka, felietonistka, profesorka literaturoznawstwa, pracuje w Instytucie Literatury i Nowych Mediów w Uniwersytecie Szczecińskim. Członkini Rady Doskonałości Naukowej i Komitetu Nauk o Literaturze  PAN. Jurorka Nike i Poznańskiej Nagrody Literackiej. Autorka esejów: Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie; Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania; Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj. Zbiorów wierszy: Miłość i 39/41; opowiadań Smaki i dotyki. Powieści: Bambino, Ku słońcu, Na krótko, W powietrzu; Pięćdziesiątka zbioru felietonów Blogotony; książki autobiograficznej Umarł mi. Notatnik żałoby. W 2019 roku ukazała się jej powieść Kroniki oporu i miłości nawiązująca do wydarzeń politycznych ostatnich lat, a w roku 2020 – zbiór szkiców Odmrażanie. Literatura w potrzebie, związany z tematyką akademickiego nauczania pisarstwa oraz pandemii. Najnowszą powieść Późne życie publikuje w jej sześćdziesiąte urodziny wydawnictwo Drzazgi. Tytuł oznacza jednak nie tyle etap w życiu, ile moment, w którym znaleźliśmy się na Ziemi. Felietonistka „Dużego Formatu”.

Ryszard Krynicki

(ur. 1943 r. w Sankt Valentin) – poeta pokolenia 1968, zwanego przez krytykę literacką Nową Falą. Jeden z prekursorów niezależnego ruchu wydawniczego. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych związany w ruchem opozycji demokratycznej w Polsce. Sygnatariusz Listu 59 (1975). Objęty zakazem druku w 1976–1980; od tego czasu (do 1989) publikował swoje książki tylko w drugim obiegu oraz w wydawnictwach emigracyjnych. Brał udział w pracach redakcyjnych pierwszego polskiego niezależnego kwartalnika literackiego „Zapis”. W latach 1982–1988 współredagował w Poznaniu podziemne pismo członków i sympatyków Solidarności „Obserwator Wielkopolski”. W tym czasie organizował też pokazy malarstwa i grafiki w domowej galerii bez miejsca. Współzałożyciel Wydawnictwa a5 (1988), od 1991 roku redaguje serię poetycką „Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5”. W kwietniu 1998 przeprowadził się z Poznania do Krakowa.

Debiutował w 1968 r. arkuszem poetyckim „Pęd pogoni, pęd ucieczki”, aczkolwiek za właściwy debiut uważa wydany rok później „Akt urodzenia”.

Tłumaczy poetów języka niemieckiego, głównie Nelly Sachs (Rozżarzone zagadki , 2006) i Paula Celana (zredagował dwujęzyczne wydanie Utworów wybranych tego poety, opublikowane w latach 1998, 2003 przez Wydawnictwo Literackie), a także Bertolta Brechta i Rainera Kunze, których wybory wierszy opublikował w Niezależnej Oficynie Wydawniczej NOWA.

Przygotowuje do druku osobistą antologię współczesnej poezji niemieckiego obszaru językowego.

Laureat m.in. niezależnej Nagrody Poetów (1975), Nagrody im. Kościelskich (1976), Nagrody Fundacji Jurzykowskiego (1989) i Nagrody Friedricha Gundolfa (2000). Stypendysta DAAD (Berliner Künstlerprogramm) w Berlinie (1993). Członek-korespondent Akademii Sztuk Pięknych w Monachium i Saskiej Akademii Sztuk w Dreźnie.

Ryszard Krynicki jest laureatem Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej in. Zbigniewa Herberta (2015) oraz Nagrody Silesius za całokształt twórczości (2021).Julia Fiedorczuk

– pisarka, poetka, tłumaczka, wykładowczyni Instytutu Anglistyk i współzałożycielka Centrum Humanistyki środowiskowej na Uniwersytecie Warszawskim, w swojej twórczości wybija na pierwszy plan relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury. Autorka zbiorów opowiadań Poranek Marii (Biuro Literackie, 2010) i Bliskie kraje (Marginesy, 2016), oraz powieści Biała Ofelia (Biuro Literackie, 2013), Nieważkość (Marginesy, 2015, nominacja do nagrody literackiej Nike) i Pod słońcem (Wydawnictwo Literackie, 2020, nominacja do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy i nagrody im. Wiesława Kazaneckiego). Opublikowała sześć tomów wierszy. Za ostatni – Psalmy (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, 2017) – otrzymała Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej. Publikuje także eseje i artykuły, jest felietonistką „Przekroju” i „Polityki”.  W 2019 roku ukazał się zredagowany przez nią zbiór wywiadów: Inne możliwości – o poezji ekologii i polityce. Rozmowy z amerykańskimi poetami (WN Katedra, 2019). Jej teksty i przekłady ukazywały się między innymi w „Literaturze na świecie”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym” i „Piśmie”. Utwory Julii Fiedorczuk przetłumaczono na ponad 20 języków, w tym walijski, japoński i gruziński. W lipcu ukaże się jej nowa powieść, Dom Oriona (Wydawnictwo Literackie).

fot. Albert Zawada / Wydawnictwo Literackie

Filip Springer

(ur. 1982 r.) pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, a w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Miedzianka po drodze. W marcu 2023 roku nakładem wydawnictwa Karakter ukazała się jego najnowsza książka Mein Gott, jak pięknie.

fot. Adam Lach

Marta Frej

 – ilustratorka, artystka wizualna, prezeska Fundacji Kulturoholizm. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody „O!lśnienia” roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę Memy i grafy. Dżender, kasa i seks, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks Dromaderki, oraz  książka 150 Twarzy Marty Frej. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.

fot. Marta Lityńska

Weronika Murek

(ur. 1989) – pisarka, dramaturżka i publicystka. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, Faculdad de Derecho Universidad de Barcelona oraz studiów podyplomowych Uniwersytetu Jagiellońskiego Creative Writing (SLA). Autorka zbioru opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (wyd. Czarne 2015), nominowanego do Paszportów Polityki, Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii Proza, Nagrody Conrada, finalisty Nagrody Nike oraz laureata Nagrody im. Witolda Gombrowicza za najlepszy debiut książkowy. Zbiór został przełożony na język francuski, węgierski, słowacki, serbski. W przygotowaniu przekład norweski. Na podstawie jednego z opowiadań powstał film krótkometrażowy Maria nie żyje, oraz film pełnometrażowy Przejście (reż. D. Lamparska), który był w finale konkursu Złote Lwy Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

W 2015 roku otrzymała Gdyńską Nagrodę Literacką za dramat Feinweinblein (tłumaczony na język angielski, francuski, gruziński oraz rumuński) oraz nagrodę za najlepszy debiut w Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej za Sztukę mięsa (realizacja Teatr Śląski w Katowicach, reż. R. Talarczyk). W 2017 roku na podstawie Feinweinblein powstała także sztuka teatru telewizji w cyklu Teatroteka (reż. M. Bednarkiewicz). W 2019 roku ukazał się jej zbiór dramatów pod tym samym tytułem (wyd. Czarne). Od 2015 roku stale współpracuje z polskimi teatrami, m.in. Teatrem Studio, Teatrem Nowym w Warszawie, TR Warszawa, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem im. Słowackiego w Krakowie, Teatrem Żydowskim w Warszawie, Teatrem im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy czy Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Stale współpracuje z „Dwutygodnikiem”, miesięcznikiem „Pismo” oraz dwumiesięcznikiem „Książki. Magazyn do czytania”.Adam Bodnar

– doktor habilitowany nauk prawnych, Dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, doradca krajowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych. W latach 2015–2021 Rzecznik Praw Obywatelskich. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia LL.M. z zakresu prawa konstytucyjnego porównawczego w Central European University w Budapeszcie. Od lat zaangażowany w działania na rzecz praw człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Panoptykon, ClientEarth Polska i Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy. W latach 2010 – 2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego. W latach 2014–2015 członek Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Autor wielu publikacji naukowych, w szczególności z zakresu praw człowieka. Felietonista „Gazety Wyborczej” i „Polityki” autor audycji „Prawy Adam” w Newonce Radio.

W 2018 roku został uhonorowany Nagrodą Rafto za obronę praw mniejszości i niezależności sądów w Polsce. Rok później otrzymał też Nagrodę Praworządności (Rule of Law Award), przyznaną przez World Justice Project. W 2020 roku został odznaczony francuskim Orderem Legii Honorowej w randze kawalera. W tym samym roku laureat nagrody specjalnej Korony Równości, przyznawanej przez Kampanię Przeciw Homofobii oraz nagrody Fundacji im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego.Krzysztof Varga

(ur. 1968 r.) – pisarz, felietonista, diarysta. Absolwent męskiego liceum katolickiego oraz polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor m.in. powieści Nagrobek z lastryko, Trociny, Masakra, Sonnenberg, zbiorów opowiadań, a także trylogii podróżniczo-eseistycznej o Węgrzech: Gulasz z turula, Czardasz z mangalicą i Langosz w jurcie. Napisał także książkę o Edmundzie Niziurskim, by oddać hołd ulubionemu autorowi swojej młodości, dzięki któremu postanowił kiedyś sam zacząć pisać. Ostatnią jego książką jest Dziennik hipopotama, zapis dwuletnich walk z kulturą i sztuką oraz z życiem i bezsensem życia. Przez ponad ćwierć wieku redaktor i recenzent „Gazety Wyborczej”, a także autor felietonów publikowanych w „Dużym Formacie”. Od końca 2020 roku etatowy felietonista tygodnika „Newsweek Polska”. Obecnie pracuje nad opowieścią podróżniczo-historyczną o Normandii i Bretanii. Mieszka w Warszawie.

fot. Mikołaj Starzyński

Ewa Woydyłło

– dr psychologii klinicznej, psychoterapeutka, specjalistka terapii uzależnień. Autorka książek psychologicznych, w których skupia się mniej na ludzkich problemach, a bardziej na rozwiązaniach.

Magdalena Środa

(ur. 1957 w Warszawie)

– profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii UW, zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią polityczną i problematyką kobiecą. Jest autorką wielu książek, m.in.: „Idea godności w historii i etyce” (1993), „Indywidualizm i jego krytycy. Współczesne spory między liberałami, komunitarianami i feministkami na temat podmiotu, wspólnoty i płci” (2003), „Kobiety i władza” (2009), „Etyka dla myślących (2010)”, „O gender i innych potworach” (2014), „Obcy, inny, wykluczony” (2020). Obecnie pracuje nad książką poświęconą moralności życia publicznego.

Katarzyna Bonda

– najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Jest autorką serii kryminalnej z Hubertem Meyerem (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka, Nikt nie musi wiedzieć, Klatka dla niewinnych, Balwierz, Zimna sprawa, Kobieta w walizce, Urodzony morderca), tetralogii z profilerką Saszą Załuską (Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony i Czerwony Pająk), a także powieści kryminalnych inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami Miłość leczy rany i Miłość czyni dobrym. Pisarka ma w dorobku również dokumenty kryminalne: Polskie morderczynie oraz Zbrodnia niedoskonała i Motyw ukryty napisane wspólnie z Bogdanem Lachem.  Bohaterem nowej serii kryminalnej jest detektyw Jakub Sobieski (O włos, Ze złości, Do cna). Do tej pory książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie trzech milionów egzemplarzy. Są wydawane w 17 krajach. Prawa do edycji zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House. Na podstawie Lampionów powstał serial Żywioły Saszy emitowany przez stację TVN. Prawa do adaptacji książki dokumentalnej Polskie morderczynie zakupiła Nordic Entertainment Group – serial fabularny będzie emitowany w Viaplay w 2023 roku.

fot. Marta Machej

Karolina Kuszlewicz

(ur. 1985 r.) – adwokatka i założycielka Kancelarii nad Wisłą, ekofeministka, obrończyni praw zwierząt i przyrody w procesach sądowych, od lat współpracująca z organizacjami pozarządowymi. W 2016 roku doprowadziła do wydania pierwszego w historii wyroku Sądu Najwyższego w sprawie humanitarnej ochrony ryb. Aktualnie zaangażowana jest w sprawy dotyczące m.in. przemocy wobec zwierząt domowych, odstrzału wilków czy naruszania miejsc gawrowania niedźwiedzi. Zajmuje się także ochroną rzek, występując w procesie manipulowania przepływem wody na Wiśle oraz obroną aktywistek i aktywistów antyłowieckich. Autorka publikacji specjalistycznych, w tym książek: Komentarz do ustawy o ochronie zwierząt oraz Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik. Rzeczniczka ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym. Wykłada na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożycielka Szkoły Dobrego Prawa. Autorka „koncepcji prawa wrażliwego”, którą opublikowała w książce Zoopolis. W 2017 r. nagrodzona pierwszym miejscem w rankingu „Rising Stars Prawnicy – Liderzy Jutra”. Prowadzi portal edukacyjny o prawach zwierząt i przyrody Kuszlewicz w imieniu. Fascynuje ją zagadnienie głębokiej relacji ze zwierzętami i przyrodą, w tym żałoby międzygatunkowej.

fot. Bart Staszewski

Piotr Tarczyński

(ur. 1983 r.) – pisarz, tłumacz z języka angielskiego, amerykanista, politolog. Od 2020 roku prowadzi wspólnie z Łukaszem Pawłowskim Podkast amerykański – jeden z najpopularniejszych podcastów w Polsce. Teksty dotyczące relacji między kulturą popularną a polityką publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” czy „Przekroju”. Współautor (z mężem, Jackiem Dehnelem) cyklu powieści kryminalnych osadzonych w realiach Krakowa z przełomu XIX i XX wieku, publikowanych pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa. Mieszka w Berlinie.

fot. Albert Zawada

Ilona Witkowska

(ur. 1987)

– poetka, autorka książek „Splendida realta” (WBPiCAK, 2012), „Lucyfer zwycięża” (Ha!art, 2017) i „Gdzie są moje dzieci” (Papierwdole/Katalog press, 2021), współautorka scenariusza do etiudy „Jeśli będziesz długo siedzieć w ciszy, przyjdą do ciebie inne zwierzęta” w reżyserii Jagody Szelc („Erotica 2022”, Netflix, 2020) i jedna z autorek projektu „Nieswojość” (Warstwy, 2019). Mieszka w Sokołowsku.

fot.: Anna GrzelewskaI

Jacek Dehnel

(ur. w 1980 r. w Gdańsku) – poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. dziesięć tomów poetyckich, przekłady (Larkin, James, Verdins, Fitzgerald, White, Coetzee), pięć powieści (Lala, Saturn, Matka Makryna, Krivoklat, Ale z naszymi umarłymi) i kilka tomów krótszych próz, a wspólnie z mężem, Piotrem Tarczyńskim – serię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej (pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa). Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006), był pięciokrotnie nominowany do nagrody Nike, trzykrotnie do Angelusa, raz do Nagrody Szymborskiej. Prowadzi bloga www.tajnydetektyw.blogspot.com i portal z kolekcją starej fotografii www.awers-rewers.pl. Mieszka w Berlinie.

Michał Bilewicz

(ur. 1980 r.) – psycholog społeczny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na problematyce mowy nienawiści, uprzedzeń i stereotypów. W 2021 został laureatem nagrody im. Nevitta Sanforda Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej (ISPP). Pracował w nowojorskiej New School for Social Research (jako stypendysta Fulbrighta), na Uniwersytecie w Jenie (jako stypendysta DAAD) oraz na Uniwersytecie Lipsku. Przez wiele lat był afiliowanym profesorem na University of Delaware. Jego publikacje naukowe ukazywały się m.in. na łamach Nature: Human Behaviour, Memory Studies, Aggressive Behavior i Political Psychology. Pisywał też teksty popularnonaukowe i publicystyczne dla „Washington Post” (Monkey Cage) oraz „Haaretz”.

Edwin Bendyk

(ur. 1965)

– prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Zawodowo dziennikarz, publicysta i pisarz, publicysta tygodnika „Polityka”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym. Autor wielu książek, w tym „Zatrutej studni” nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 2003 roku. W 2020 r. wydał „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata”. Kurator programu „Miasto przyszłości/Laboratorium Wrocław” podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Współorganizator Kongresu Kultury w 2016 r. Wraz z Irkiem Grinem kurator projektu Ex-centrum zainicjowanego przez Olgę Tokarczuk. Wykłada w Collegium Civitas i Graduate School for Social Research Polskiej Akademii Nauk. Członek Polskiego PEN-Clubu. Członek European Council on Foreign Relations. Prowadzi blog „Antymatrix”.

Iza Klementowska

– reporterka, publikowała m.in. w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasach Extra”, „Newsweeku”, „Kontynentach”, „National Geographic Traveler”. Teksty opublikowane były również w antologiach Swoją drogą, Pytania, których się nie zadaje, Odwaga jest kobietą. Autorka książek Samotność Portugalczyka, Szkielet białego słonia, Skóra. Witamy uchodźców, Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów, Minuty. Reportaże o starości, Cztery strony drzewa. Nominowana do nagród: im. Teresy Torańskiej, im. Beaty Pawlak, dwukrotnie do nagrody Radia Wrocław Emocje Kultura.

Halszka Witkowska

– doktor, suicydolog, Ekspert Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Sekretarz Zarządu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Wykładowca na Wydziale Artes Liberales UW, kierownik projektu „Życie warte jest rozmowy”. Pomysłodawczyni i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich www.zwjr.pl Prace na rzecz łamania społecznego tabu wokół problemu samobójstwa oraz podniesienia świadomości społecznej w tym obszarze rozpoczęła przy okazji pierwszej w Polsce kampanii społecznej dotyczącej zachowań samobójczych we wszystkich grupach wiekowych, której była pomysłodawcą i koordynatorem. Jest również kierownikiem Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych powstałego przy platformie www.zwjr.pl

Dysertację obroniła z wyróżnieniem w 2019 roku na wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką książek Samobójstwo w kulturze dzisiejszej. Listy samobójców jako gatunek wypowiedzi i fakt kulturowy oraz wydanej w 2022 roku Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie, a także współredaktorką monografii zbiorowej Autodestrukcja. Sytuacje graniczne we współczesnej kulturze i Nikt nie chce umierać. Autodestrukcja w perspektywie kulturowej, oraz Poradnika dla moderatorów i administratorów serwisów internetowych, a także poradnika Interwencje po śmierci samobójczej – o znaczeniu i potrzebie działań postwencyjnych w szkole oraz poradnika Samouszkodzenia – zrozumieć aby zapobiec. Od 2016 roku na Wydziale Artes Liberales prowadzi zajęcia dotyczące suicydologii. W 2018 roku uzyskała certyfikat suicydologa. Jest członkiem Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Uczestniczyła w międzynarodowym grancie E-Life Long Learning in Prevention of Suicide in Europe w programie ERASMUS+. Ma na swoim koncie szereg publikacji naukowych z zakresu suicydologii, a także liczne wystąpienia na konferencjach oraz w mediach.

Katarzyna Kasia

filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Wykładowczyni Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności, Doświadczenie estetyczne i wspólnota spektaklu, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo, Eugenio Barba i in.). Stała współpracowniczka „Kultury liberalnej”, „Szkła kontaktowego” w TVN24. Prowadzi poranne audycje w Radiu Nowy Świat. W Akademii Sztuk Pięknych prowadzi zajęcia z historii filozofii, estetyki i filozofii kultury z elementami antropologii. Pod jej kierunkiem powstało w tej uczelni kilkadziesiąt znakomitych teoretycznych prac dyplomowych i licencjackich.

Jan Woleński

(ur. w 1940 r.) – filozof, prawnik, oba kierunki ukończył w UJ, em. profesor filozofii UJ, profesor w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, członek PAN, PAU, Międzynarodowego Instytutu Filozofii w Paryżu, Brazylijskiej Akademii Filozoficznej, Academia Europea, dr hc Uniwersytetu Łódzkiego, laureat Nagrody (zwanej „polskim Noblem”) Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych (2013 r.) Zajmuje się logiką, epistemologią, filozofią prawa i historią filozofii, zwłaszcza polskiej myśli analitycznej. Opublikował 36 (10 w językach obcych) książek i 950 artykułów (425 w językach obcych).   

Barbara Sadurska

– pisarka, prawniczka. Autorka opowiadań, dramatów i powieści. Za Mapę (Nisza 2019) i Czarnego hetmana (Nisza 2022) otrzymała kilka prestiżowych nagród. Na Górach Literatury debiutuje powieścią dla młodszych czytelników pt. Srebrny smok (Agora dla dzieci 2023). Przygotowuje kolejną powieść dla dorosłych pt. Balbina (Warstwy, jesień 2023). Mieszka w Krakowie.

fot. Sylwester Sadurski.

Mikołaj Grynberg

(ur. 1966) – pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010). Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Wydał zbiory rozmów „Ocaleni z XX wieku” (2012). „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy opowiadań: „Rejwach” (2017), który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus a jego amerykańskie wydanie w przekładzie Seana Gaspera Bye znalazło się w finale National Jewish Book Awards 2022 oraz jest nominowane do The Sami Rohr Prize for Jewish Literature oraz „Poufne” (2020). W 2021 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości” wyprodukowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku zadając sobie i swoim rozmówcom pytania o to, jak to jest być Żydem w Polsce i co to tak naprawdę znaczy. Od kilku lat prowadzi warsztaty pisania historii osobistych.

fot. Jacek PorembaEdward Pasewicz

– poeta, kompozytor, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus w 2022 roku. Urodzony 9 czerwca 1971 w Kostrzynie nad Odrą. Autor kilku książek poetycki oraz prozy.

fot. Agnieszka Braun

Robert Rient

– pisarz, dziennikarz, szaman, prezes Fundacji Szamanizmu. Inicjator uznania Odry za osobę prawną i powołania Plemienia Odry. Autor takich książek jak Wizje Roślin, czyli pięćdziesiąt roślin leczniczych i jeden grzyb, Przebłysk. Dookoła świata – dookoła siebie, reportażu Świadek i powieści Duchy Jeremiego. Prowadzi kursy podstaw praktyki szamanizmu, Szkołę Szamanizmu, warsztaty odzyskiwania utraconej części siebie, ceremonie ITO – Intuicyjnego Tańca Opowieści oraz ceremonie szamańskie. Autor podcastu „Spokojna Miłość”.

fot. Anita Suchocka

Stanisław Obirek

(ur. 1956 r.) – wykłada w Uniwersytecie Warszawskim w Ośrodku Studiów Amerykańskich. Studiował filologię polską w Uniwersytecie Jagiellońskim, filozofię i teologię w Neapolu i w Rzymie na Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1997 roku habilitował się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2002 r. wydał antologię tekstów, Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi, w 2006 Religia – schronienie czy więzienie?, w 2008 Obrzeża katolicyzmu, w 2009 r. Catholicism as a Cultural Phenomenon in the Time of Globalization: A Polish Perspective, w 2010 r. Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga, w 2011 Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu, razem z Zygmuntem Baumanem w 2013 O Bogu i człowieku. Rozmowy, i On the World and Ourselves w 2015, Polak katolik? w 2015, razem z Arturem Nowakiem  w 2020 Wąska ścieżka. Dlaczego odszedłem z Kościoła, razem z Zygmuntem Baumanem (pośmiertnie) w 2020 O świecie i sobie samych, razem z Arno Tausch, Global Catholicism, Tolerance and the Open Society. An Empirical Study of the Value Systems of Roman Catholics, 2020,Polak katolik po przejściach (II rozszerzone wydanie Polaka katolika?) razem z Arturem Nowakiem w 2021 Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele, w 2022 Babilon. Kryminalna historia kościoła. Bada miejsce religii we współczesnej kulturze, interesuje się dialogiem międzyreligijnym, konsekwencjami Holokaustu i możliwościami przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych i kulturowych.

Konstanty Gebert

(ur. 1953) – psycholog, dziennikarz „Gazety Wyborczej” od jej powstania do 2022 roku, oraz innych mediów. Obecnie stały współpracownik „Kultury Liberalnej”. Założyciel (1997) i pierwszy redaktor naczelny żydowskiego miesięcznika „Midrasz”. Współzałożyciel Żydowskiego Uniwersytetu Latającego (1979), NSZZ PNTiO (wrzesień 1980) i Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów (1989). W stanie wojennym, pod pseudonimem Dawid Warszawski, redaktor i dziennikarz podziemnego dwutygodnika KOS, i innych tytułów 2. obiegu.

Wykładał m.in. na Uniwersytecie Hebrajskim, UC Berkeley, Grinnell College. Członek rad m.in. żydowskiego ośrodka akademickiego Paideia (Sztokholm) i międzynarodowego think-tanku Einstein Forum (Poczdam). Założyciel warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Międzynarodowych, a obecnie jej associate fellow. W latach 2005–2007 reprezentant polskiej społeczności żydowskiej w Radzie Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych.

Współzałożyciel, a obecnie współpracownik Media Development Investment Fund, międzynarodowego funduszu wspierającego prasę niezależną. Z jego ramienia współpracował z niezależnymi mediami m.in. w Rosji, Ukrainie, na Bałkanach, w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Członek komitetu przygotowawczego Europejskiej Nagrody Dziennikarskiej. Laureat nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Prasy Żydowskiej Simon Rockower Award (2018).

Autor ponad dwóch tysięcy artykułów w prasie polskiej i ponad dwustu w międzynarodowej, oraz kilkunastu książek. Książka Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło (Agora 2022) otrzymała nagrody im. Beaty Pawlak oraz Klio. Jego najnowsze książki to Spodnie i tałes (Austeria 2022) oraz Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela (Agora 2023). Twórca pierwszego polskiego podcastu o Izraelu: „Ziemia zbyt obiecana”.

Karolina Lewestam

– filozofka, pisarka, publicystka; związana z redakcją magazynu „Pismo”. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grand Press, a także do „Odkryć Empiku”. Autorka książki dla dzieci Mała Księżniczka z jej własnymi ilustracjami, zbioru esejów Pasterze smoków. Rodzice kontra świat i przygodowej książki fantasy dla starszych dzieci Silla. Mama trójki dzieci (Maksa, Matyldy i Klary) i współlokatorka trzech kotów (Lampozdzisława, Piórkomariana i Gumogrzegorza). Lubi wilki, pingwiny, leopardy, pogodę, Narnię, Virginię Woolf, morze i jajka. W wolnym czasie rysuje.

fot. Kinga Kenig

Tomasz Samojlik

Działalność Tomasza Samojlika skupia się na dwóch głównych nurtach. Za dnia jest on naukowcem, doktorem habilitowanym nauk biologicznych zajmującym się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk. Nocą zaś pisze i rysuje książki i komiksy, w których stara się połączyć fantastyczne fabuły z dozą wiedzy przyrodniczej, by w ten sposób tłumaczyć specjalistyczną wiedzę naukową na język zrozumiały dla młodszych odbiorców (a przy okazji dobrze się bawić).  Tomasz Samojlik jest też ilustratorem (ilustrował m.in. książki Wojciecha Mikołuszki) oraz autorem scenariuszy i projektów plastycznych do serialu animowanego o żubrze Pompiku oraz pełnometrażowej animacji „Ryjówka przeznaczenia” (produkcja: EGoFILM, Warszawa). Ma na swoim koncie również adaptację komiksu „Ryjówka przeznaczenia” do formatu audio (słuchowisko przygotowane i wydane przez studio Sound Tropez w 2015 roku).

 

Za swą działalność popularyzatorską, obejmującą publikacje książek (seria o żubrze Pompiku, „Ambaras”, „Tarmosia”, „Bercia i Orson”, „Nauczę cię pływać, moja wyderko”) i komiksów dla dzieci (m.in. „Ryjówka przeznaczenia”, „Ostatni żubr”, „Bartnik Ignat i skarb puszczy”, „Umarły las”), wykłady i warsztaty komiksowe dla młodszej publiczności oraz udział w festiwalach nauki Tomasz Samojlik otrzymał następujące nagrody:

 1. Nagroda Prezesa PAN „Złoty Umysł – Mistrz Popularyzacji Wiedzy” 2007.
 2. Nagroda im. Artura Rojszczaka przyznana w 2010 roku przez Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 
 3. Nagroda w konkursie Serwisu Nauka w Polsce PAP i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Popularyzator Nauki 2011” przyznana w 2012 roku.
 4. Nagroda Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za 2012 rok w kategorii „najlepszy scenarzysta” za komiks „Ryjówka przeznaczenia” (2013).
 5. Świadectwo Otwartego Umysłu w ósmym plebiscycie Gazety Wyborczej „Przystanek młodzi” za wprowadzenie podlaskiego żubra i ryjówki do komiksów (czerwiec 2014).
 6. Nagroda Burmistrza Miasta Hajnówka „Quercus” za 2017 rok (styczeń 2018)
 7. Nagroda w plebiscycie blogerów Lokomotywa 2018 w kategorii komiks za „Zgubę zębiełków”
 8. Podlaska Marka Roku w kategorii „kultura” za 2020 rok dla żubra Pompika.
 9. „Żubr Pompik. Tropy na śniegu” w Złotej Dwudziestce książek na 20-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” – maj 2021.
 10. Nagroda główna w kategorii książki dla dzieci starszych w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku Komitetu Ochrony Praw Dziecka za książkę „Poradnik młodych ratowników Ziemi” – luty 2022.
 11. Nagroda główna w kategorii Książki dla Dzieci w wieku 0-7 za serię „Żubr Pompik” w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku Komitetu Ochrony Praw Dziecka – luty 2023.

 

 

W 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko”, zaś w 2018 roku książka „Ambaras” znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.Andrzej Woźniak

(ur. 1984 w Warszawie) – urodził się i mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako nauczyciel improwizacji kontaktowej. Publikował wiersze w internecie i na papierze. Laureat nagrody publiczności w XXVII Konkursie Bierezina, wygrał też wierszami wodoodporny głośnik uznanej marki. W 2022 roku nakładem wydawnictwa Papier w dole ukazała się jego debiutancka książka pt. aikido. Wokalista punkowego zespołu ułła.

Jana Karpienko

– tłumaczy, organizuje, pisze. Asystentka Olgi Tokarczuk i koordynatorka Fundacji Olgi Tokarczuk. Tłumaczenia, własne teksty i wywiady publikowała w „Twórczości”, „Odrze”, „Nowej Polszy” i na portalu „Rozstaje.Art”. Była tłumaczką szamana syberyjskiego, współpracowała z dokumentalnym Teatrem Na Faktach.

fot. Rafał Komorowski

Julek Rosiński

(ur. 2001 r.) – żyje i studiuje w Warszawie.  W 2022 nakładem Biura Literackiego ukazał się jego poetycki debiut: streszczenie pieśni i już nic z tego nie pamięta. W 2023 wraz z szemranymi kolegami założył pismo „Iglica”, tam znajdziecie jego głowę. Wygrał konkurs wydawnictwa Convivo o „10 poematów elementarnych dla dzieci” Krzysztofa Jaworskiego.

Katarzyna Szaulińska

(ur. 1987 r.) – poetka, prozaiczka, psychiatrka i psychoterapeutka. Autorka zbioru opowiadań Czarna ręka, zsiadłe mleko (Filtry, 2022), książki poetyckiej Druga osoba (Biuro Literackie, 2020), scenariusza komiksu o depresji Czarne Fale i monodramu Córcia wystawianego w Teatrze WARSawy. Laureatka laureatka XIII Połowu Poetyckiego, konkursu na Wiersz Doraźny i Pracowni Pierwszej Książki Biura Literackiego w 2019 roku, nominowana do nagrody głównej w XXV OKP im. Jacka Bierezina. Publikowała wiersze, opowiadania oraz komiksy, m.in. w „Wizjach”, „Małym Formacie”, „Kontencie”, „Fabulariach”, „Wakacie”, „Kulturze Liberalnej”, „Przekroju”, Arkuszu 8 „Odry”. Angielskie tłumaczenie wierszy i opowiadań (aut. Mark Tardi) ukazało się w „La Piccioletta Barca – Paraphrasis”, „Jet Fuel Review” i „Another Chicago Magazine”, ukraińskie (aut. Mykola Humeniuk) w „Beztygodniku <<Cerpeń>>”. W 2021 roku nakładem wydawnictwa Toad Press/Veliz Press ukazała się w USA książka Faith in Strangers będąca zbiorem angielskich tłumaczeń jej wierszy. Urodziła się w 1987 roku w Kołobrzegu, mieszka w Warszawie.

Marie Iljašenko

(ur. 1983, Kijów) czeska poetka i pisarka pochodzenia ukraińskiego. Zadebiutowała w 2015 r. zbiorem Osip míří na jih (nominacja do nagrody Magnesia Litera, tom ukazał się w polskim przekładzie Zofii Bałdygi i Agaty Firlej nakładem wydawnictwa WBPiCAK w 2022 roku), a w 2019 r. ukazał się jej zbiór Sv. Outdoor. Za swoje wiersze była kilkukrotnie nominowana do nagród literackich. Pracuje jako redaktorka w wydawnictwie, okazjonalnie tłumaczy z języka polskiego, ukraińskiego i rosyjskiego, pisze też opowiadania i eseje. Mieszka w Pradze, wychowała się na Broumovsku. W Polsce jej wiersze były publikowane m.in. w antologii Sąsiadki. 10 poetek czeskich (Warstwy, 2020) oraz w pismach Wizje, Odra oraz Afront.

Jakub Pszoniak

(ur. 1983 r.) – urodzony w Bytomiu. Poeta i grafik, autor nagrodzonego Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius 2020 tomu Chyba na pewno (Biuro Literackie, 2019), Lorem Ipsum (Biuro Literackie, 2022), wyboru wierszy Mirona Białoszewskiego Z dnia robię noc (Biuro Literackie, 2022), przekładów wierszy Kateriny Michalicyny (Głosy, Fundacja Pogranicze, 2022) oraz Oleny Pryłuckiej (Fundacja Pogranicze, 2023). Publikował w czasopismach i zbiorach literackich i naukowych.

fot. M. Rigamonti

Wojciech Brzoska

(ur. 1978 r.) – poeta, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (2002), autor jedenastu książek poetyckich: Blisko coraz dalej (2000), Niebo nad Sosnowcem (2001), Wiersze podejrzane (2003), Sacro casco (2006), Przez judasza (2008), Drugi koniec wszystkiego (2010), W każdym momencie, na przyjście i odejście (2015), Jutro nic dla nas nie ma  (2017), Ucho środkowe (2020), Plejady (2021) oraz Senny ofsajd (2022). W 2022 roku nakładem Biblioteki Śląskiej w Katowicach ukazała się monografia Poetyka ucha. O wierszach Wojciecha Brzoski. W prasie literackiej zadebiutował w 1998 roku. Od tamtej pory regularnie publikował zarówno w polskich, jak i zagranicznych periodykach literackich i kulturalnych, m.in. w: „Twórczości”, „Odrze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Przekroju”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Studium”, „Lampie”, „Manuskripte” (Austria), „Ostragehege” (Niemcy), „Cordite Poetry Review” (Australia), „Sodobnost” (Słowenia) oraz w licznych antologiach. Jego wiersze były tłumaczone na angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński, serbski, hiszpański i ukraiński. W latach 2003–2005 współredagował Magazyn Literacki „Kursywa”. Był pierwszym laureatem poetyckiej Nagrody Otoczaka, przyznanej za najlepszy tom wierszy wydany w Polsce w 2006 roku.

Jest wokalistą w zespole Brzoska i Gawroński, z którym wydał płyty: Nunatak (2012) oraz Słońce, lupa i mrówki (2015) i Zapominanie (2019). Aktualnie współtworzy też trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz, które przekształciło się w Brzoska Kolektyw (płyta Brodzenie  ukazała się w styczniu 2018, a Wpław w 2019). W 2020 roku powołał zespół Piksele, z którym nagrał płytę Martwe. Zawodowo przez 20 lat związany był z więziennictwem. Major Służby Więziennej w stanie spoczynku. Organizator wielu spotkań literackich oraz koncertów. Pomysłodawca adresowanego do osadzonych Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta.Mieszka w Katowicach.

fot. Martin Kusyn

Tomek Gromadka

(ur. 1985 r.) – poeta, dramatopisarz, performer, dramaturg. Publikował w „Dialogu”, „Wakacie”, „Wizjach”, „Odrze”, „Stronie Czynnej”, „Dwutygodniku”, „Helikopterze”. Członek Grupy Performatywnej Chłopaki i Stowarzyszenie Pedagogów Teatru. Współtwórca Stołu Powszechnego w Warszawie. Prowadzi zajęcia „Pisanie co wtorek”. Laureat konkursu „Połów” oraz „Pierwsza książka wierszem” Biura Literackiego. Autor książki poetyckiej Komunizm, gówno i może cię kocham.

fot. Oskar Żyndul

Irek Grin

– pisarz, menedżer kultury. Autor kilku książek. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław i Bruno Schulz. Festiwal. Wydawca w krakowskim wydawnictwie EMG. W latach 2013 – 2016 kurator literacki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016/2017. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS (2017-2018). Od 2018 dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, odpowiedzialny m.in. za miejskie nagrody literackie SILESIUS i ANGELUS, Wrocławskie Targi Dobrych Książek, wydawnictwo Warstwy czy program Wrocławia – Miasta Literatury UNESCO. Przewodniczący Rady Fundacji Olgi Tokarczuk.

Fot.: Max Pflegel

Michał Krawczyk

– autor wierszy, esejów i dramatów. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Opublikował dwie książki: Nice, cosie i duchy (Pewne Wydawnictwo, 2021) i Ekspansja ech (Instytut Mikołowski, 2021). Za tę drugą książkę został wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza oraz nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Nominowany do Nagrody WARTO 2022 w kategorii literatura. Finalista Połowu organizowanego przez Biuro Literackie (2019). Publikował w prasie literackich, m.in. w „Akcencie”, „Twórczości”, „Odrze”, „Stonerze Polskim” i „Tlenie literackim”. Obecnie pracuje nad debiutem prozatorskim. Damian Kowal

(ur. 1990 w Legnicy) – studiował nauczanie języka francuskiego, etnologię i antropologię kulturową, filozofię. Robił w życiu wiele rzeczy – pracował w muzeum, w sklepie, marketingu, zajmował się edukacją ekologiczną. Czterokrotnie nominowany do nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bierezina, w 2013 roku laureat nagrody publiczności w tymże. Wydał książki z wierszami Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha (Łódź, 2016) oraz Pieśni (nagroda główna w konkursie Nowy Dokument Tekstowy, Łódź/Kraków, 2020), publikował m.in. w „Arteriach”, „Cegle”, „artPapierze”, „Stonerze Polskim”. Za „Najmniejsze przeboje” otrzymał III Nagrodę na XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza 2017 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2016 oraz był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2017 w kategorii debiut roku. Za projekt powieści Ćwirowidło dostał nagrodę główną w konkursie Proza Nieobca. Pisał o muzyce na screenagers.pl, pisze na swoim fanpage’u Nieskończona Studnia Potencjału, gdzie również czasami tworzy miksy. W Radiu Kapitał prowadzi audycję „Świergoty”. Jako volkhvy nagrał epki a mournful rhapsody in memory of cat (wydanie własne, 2012) oraz Death is death (wydanie własne, 2012), jako Efrēm wydał płytę Foli (Audile Snow, 2015). Ptasiarz, mikol, zbieracz kamieni. Lubi nudne sporty i muzykę ambient.

Marcin Zegadło

(ur. 1977 r.) – poeta, felietonista, recenzent. Wydał sześć zbiorów wierszy. Ostatnio Martwe i Ozdobne, Instytut Mikołowski, Mikołów 2022. Prowadzi bloga o książkach Księgozbiry. Pisuje recenzje książkowe do „Gazety Wyborczej”. Teksty recenzenckie publikował również w „Newsweeku”.

Klaudia Pieszczoch

(ur. 1988 r.) – autorka wierszy i opowiadań. Na początku 2023 roku ukazał się jej debiut poetycki ruń. Publikowała w antologiach i czasopismach („Pismo”, „Fabularie”, „Kontent”, „Wizje”). Laureatka projektu „Pracownia Pierwszej Książki” Biura Literackiego oraz konkursu na opowiadanie Festiwalu Góry Literatury 2021. Z wykształcenia iberystka.

fot. Maksymilian Rigamonti

Paulina Pidzik

(ur. 1986 roku w Częstochowie) – wychowana pomiędzy lasem a rzeką. Od czasu studiów mieszka w Krakowie. Prawniczka. pracuje nad rozprawą doktorską poświęconą autonomii pacjenta. Poetka. autorka dwóch tomów poetyckich: (wejście w las), Kontent 2019 i (miejsca ich jesiony), Biuro Literackie 2022. Fotografka. jej myśli i dłonie zajmuje najmocniej fotografia otworkowa. Uczestniczka Programu Mentorskiego Sputnik Photos 2022/2023. Ratowniczka kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dotyka ją świat światło ziemia.

fot. Tomasz Jakub Motyka

Karolina Kapusta

– urodzona w Gliwicach, obecnie mieszka we Wrocławiu. Zawodowo związana z branżą PR.

Zofia Bałdyga

(ur. 1987 w Warszawie) – autorka książek poetyckich Passe-partout (Warszawa 2006), Współgłoski ( Nowa Ruda 2010), Kto kupi tak małe kraje (Warszawa 2017) oraz Klimat kontynentalny (Poznań 2021). Absolwentka Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Tłumaczka najnowszej poezji czeskiej i słowackiej. Autorka antologii poezji kobiet Sąsiadki. 10 poetek czeskich (2020) oraz Sąsiadki. 10 poetek słowackich (2022). Za działalność translatorską uhonorowana  Nagrodą Literatury na Świecie w kategorii „Młoda twarz” (2021). Mieszka w Pradze.

fot. Jan M. Heller

Olga Wróbel

(ur. 1982 r.) – kulturoznawczyni, pracownica muzeum, radykalna feministka i bardzo radykalna działkowiczka. Prowadzi książkowy fanpage Kurzojady. Jako recenzentka współpracuje z magazynem „Książki”, Empikiem oraz wydawnictwami – Czarne i Filtry.

Sylwia Chutnik

(ur. 1979 r. w Warszawie) – doktor nauk humanistycznych. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka „Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, „Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (między innymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada między innymi w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki” oraz w Radzie Funduszu Feministycznego. Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV.

Eliza Kącka

– adiunktka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek naukowych Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (2012) oraz Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda (2017), a także tomów prozatorskich Elizje (2017), po drugiej stronie siebie (2019), Strefa zgniotu (2022) i książki eseistycznej Idiomy(2023). Współredaktorka antologii poezji najnowszej Poeci i poetki przekraczają granice (2011), redaktorka wyborów poezji mniej współczesnej (m.in. Cypriana Norwida, Anny Świrszczyńskiej, Henryki Łazowertówny). Felietonistka „Tygodnika Powszechnego”, członkini kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.

fot. Mirosław Kaźmierczak

Karol Maliszewski

(ur. 1960 w Nowej Rudzie)

– poeta, prozaik, krytyk literacki, autor sztuk teatralnych. Założyciel Noworudzkiego Klubu Literackiego „Ogma”. Laureat nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), nagrody im. Barbary Sadowskiej (1997), nagrody im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike za zbiór krytyk literackich „Rozproszone głosy. Notatki krytyka” (2007). Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Karol Maliszewski jest autorem nazwy festiwalu Góry Literatury i jego ojcem-założycielem.

fot.: Joanna Maliszewska

Emilia Konwerska

– literaturoznawczyni, publicystka, kuratorka, poetka. Publikowała między innymi na łamach „Gazety Wyborczej”, „Nowego Obywatela” i „Vogue”. Współpracuje z „Krytyką Polityczną”. Jako kuratorka Galerii Dobro w Olsztynie zorganizowała ponad 20 wystaw. W 2021 roku nakładem wydawnictwa papierwdole ukazała się jej debiutancka książka poetycka pod tytułem 112 za którą została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i wyróżniona w konkursie na najlepszy debiut roku 2022 – Złoty Środek Poezji. Wiersze publikowała między innymi w magazynie „Łałok”, „Stronie Czynnej” i „Dwutygodniku”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

autorka bloga Zwierz Popkulturalny. Socjolożka, dziennikarka i blogerka. Na blogu zajmuje się krytyką popkultury. Prowadzi też podcasty: „ZVZ” o społeczeństwie i kulturze, „Czytu Czytu” o literaturze, a także „Wtem, piosenka” o filmowych musicalach. Autorka książek min. „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej” i „Seriale. Do następnego odcinka”.

Magdalena Adamus

– twórczyni internetowa, tłumaczka audiowizualna. W internecie tworzy pod nazwą Catus Geekus, a w swoich social mediach zajmuje się mówieniem o tłumaczeniach, popkulturze, literaturze popularnej i obserwacją rynku wydawniczego. Współprowadzi podcast literacki „Czytu Czytu”. Niegdyś youtuberka, dziś instagramerka, udostępnia treści również na TikToku oraz okazjonalnie publikuje teksty w „Krytyce Politycznej”.

Katarzyna Barlińska

vel P.S. HERYTIERA (ur. 2001 r.) – autorka książek z kategorii New Adult. Zaczęła publikować swoje utwory w 2016 roku na platformie Wattpad, posługując się pseudonimami „Pizgacz” oraz P.S. Herytiera. Na Wattpadzie jako pierwsza w Polsce zebrała ponad 115 tysięcy obserwujących. Jeszcze przed maturą podpisała z wydawnictwem beYA umowę na wydanie trylogii HELL. Jej pierwszą częścią jest Start a Fire. Runda pierwsza, która osiągnęła 15 milionów odsłon na Wattpadzie. W 2023 roku za Start a Fire. Runda pierwsza Katarzyna Barlińska otrzymała nagrodę Bestseller Empiku w kategorii Young Adult. Autorka pochodzi z Chełma, aktualnie mieszka w Warszawie. Jest zakochana w swoim psie i we Wrocławiu.

Weronika Anna Marczak

– absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach wyjechała do Hiszpanii. Tam powstał pierwszy tom serii Rodzina Monet. Przesiadywanie z laptopem, czarną kawą i czekoladowym croissantem w jednej z barcelońskich kawiarni stało się wtedy jej rytuałem. Pisanie kontynuowała w Wiedniu, który niedawno zamieniła na Warszawę. Weronika została nominowana do Bestsellerów Empiku 2022 o  zdobyła tytuł „Pisarki Roku”. Jej debiutancka książka Rodzina Monet. Skarb wygrała w plebiscycie Lubimy Czytać na Książkę Roku 2022 (kategoria literatura młodzieżowa). Uwielbia podróże, wymiany kulturowo-językowe i kuchnię wegetariańską.

Fot. Rafał Maslow

Marta Łabęcka

– skończyła filologię angielską na jednej z poznańskich uczelni. Kocha języki obce prawie tak bardzo, jak książki i swoje koty. Wydawania książek nigdy nie było w jej planach. Nie było w nich nawet pisania, bo chociaż książki kocha od dziecka, nawet nie podejrzewała, że potrafiłaby sama jakąś napisać. Teraz to pasja, bez której nie wyobraża sobie życia, i jedna z nielicznych, która nie padła ofiarą jej słomianego zapału. Inspirację znajduje wszędzie, ale jej głównym źródłem zawsze będzie dla niej muzyka.

Przemysław Wielgosz

dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique” oraz serii książkowych: Biblioteki „Le Monde diplomatique” i Biblioteki alternatyw ekonomicznych. W wydawnictwie RM jest redaktorem merytorycznym serii Ludowa historia Polski. Publikował m.in. w  „Wiadomościach Kulturalnych”, „Trybunie”, „Przekroju”, „Piśmie”, „Dwutygodniku” „Guardianie”, „Aspen Review” i „Freitagu”. Jest m.in. autorem książek Opium globalizacji (2004), Witajcie w cięższych czasach (2020) i Gra w rasy (2021), redaktorem i współautorem książek Koniec Europy jaką znamy (2013), Dyktatura długu (2016), Realny kapitalizm. Wokół teorii kapitału monopolistycznego (2018), Pandemia kapitalizmu (2021), Ekonomie przyszłości (2021). Kurator cykli „Ekonomie przyszłości” w Biennale Warszawa, „Ludowa Historia Polski” w Strefie Wolnocłowej, „Historie ludzi bez historii” w Teatrze Ósmego Dnia oraz „Więcej światła!” w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

fot. Jakub Szafrański

Olga Górska

(ur. 1988 w Radomiu) – z zawodu kierowniczka, z wykształcenia humanistka, z pochodzenia proletariuszka. W dzieciństwie lubiła grać w piłkę (jako napastniczka), oglądać Króla Lwa i chodzić do kościoła. W dorosłym życiu lubi spać, oglądać stare filmy i słuchać soulu z lat 60. Laureatka III edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Felietonistka magazynu „Replika”. Autorka powieści Nie wszyscy pójdziemy do raju wydanej przez Drzazgi w 2022 roku.

Zbigniew Kruszyński

(ur. 1957 w Radomiu)

– pisarz, tłumacz, działacz Solidarności, więziony w latach 1982–1984. Po uwolnieniu wyemigrował do Szwecji. Doświadczenia emigracyjne były tematem jego debiutanckiej powieści pt. „Schwedenkräuter” (1995). Trzykrotnie zdobył nominację do Nagrody Literackiej Nike: w 1997 roku za opowiadające o działalności opozycyjnej „Szkice historyczne”, w 2000 roku za zbiór opowiadań „Na lądach i morzach” oraz w 2007 za „Powrót Aleksandra”, opowieść o powrocie emigranta do kraju. Ostatni tytuł przyniósł mu również Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. W 2015 otrzymał Poznańską Nagrodę Literacką im. Adama Mickiewicza. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładał w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

fot.: Tomasz Leśniowski

Magdalena Barbaruk

– pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa UWr, zajmuje się sprawczością literatury, jej wpływem na kulturę: sposoby życia oraz przestrzeń. Prowadzi badania w Hiszpanii oraz w krajach Ameryki Południowej, głównie w Chile. Autorka książek Długi cień Don Kichota oraz Sensy błądzenia. La Mancha i jej peryferie, zrealizowała też film dokumentalny Błędne mapy. Od kilku lat zajmuje się działalnością „Szkoły z Valparaíso”, która łączy architekturę z poezją, dekolonizacją i wyprawami w głąb kontynentu południowoamerykańskiego (w przygotowaniu jest jej książka Ruch Amereidy). Wrocławianka.

Michał Nogaś

– dziennikarz, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał. Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Współpracuje również z Gazetą Wyborczą. Autor książki „Z niejednej półki, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata”.

Fot.: Max Pflegel

Amelia Sarnowska

(ur. 1992) – krytyczka literacka, dziennikarka związana z Onet Kultura. Absolwentka komparatystyki i krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Członkini „zielonej” redakcji Onetu koordynującej projekt #NiechZyjePlaneta. W pracy dziennikarskiej podejmuje tematykę kulturalną oraz polityczno-społeczną. W przeszłości związana z kwartalnikiem „MULTImedia”.

Maciej Robert

– poeta, eseista, redaktor, dziennikarz, dyrektor Domu Literatury w Łodzi. Ostatnio opublikował książki poetyckie śnieg (Warstwy 2022) i Skontrum. Wybór wierszy 2003–2023 (WBPiCAK 2023) oraz książkę eseistyczno-reporterską Rzeki, których nie ma (Czarne 2023).

Ewa Ewart

– jest dziennikarką i wielokrotnie nagradzaną reżyserką filmów dokumentalnych, specjalizującą się w filmach przełomowych i mocno przemawiających do odbiorcy. Urodziła się i wychowała w Polsce, ale większość swojego życia zawodowego spędziła w Wielkiej Brytanii, pracując dla telewizji BBC. Ewa podróżowała i pracowała w wielu krajach na świecie, gdzie zrealizowała dokumenty śledcze, polityczne i programy poruszające kwestie społeczne. Jej filmy ujawniły nowe informacje o kwestiach takich jak korupcja w Rosji Borysa Jelcyna, tajne więzienia w Korei Północnej, wojna domowa w Kolumbii czy tajny i nielegalny program CIA ekstradycji w trybie nadzwyczajnym osób podejrzanych o terroryzm. Dokumenty Ewy Ewart opowiadają o najbardziej pamiętnych wydarzeniach, jak tragedia w Biesłanie – film zrealizowany na pierwsza rocznicę ataku terrorystycznego, w wyniku którego zginęło ponad 170 dzieci. W kolejnym dokumencie, pięć lat później, Ewa skupiła się na traumie jaką wciąż odczuwały dzieci, które przeżyły nieludzki zamach. Od kilku lat Ewa Ewart jest prezenterką pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej w TVN24 i TVN24Bis, komercyjnej stacji telewizyjnej w Polsce, należącej do Amerykanów. Ewart jest także mówcą motywacyjnym dla różnych grup odbiorczych, z którymi dzieli się swoim doświadczeniami, opisanymi w książce „Widziałam”. Ewa biegle włada rosyjskim, hiszpańskim, polskim oraz angielskim.

Łukasz Mikołajewski

– socjolog i historyk idei, pracuje w Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Współorganizator konkursu na pamiętniki osób LGBT+ ogłoszonego przez Pracownię w 2020 r. wspólnie z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Kamil Pasiecznik

(ur. w 1993 roku w Lubinie) – z zawodu controller finansowy, ale gdy wyłącza laptopa oddaje się swojej największej pasji – książkom. Od roku z pasją i zaangażowaniem prowadzi profil na Instagramie (@z_ksiazka_po_mojemu), gdzie dzieli się swoimi przemyśleniami na temat książek i zachęca innych do sięgania po tytuły warte poznania. Jest autorem tekstu Ten sam, który znalazł się w zbiorze pamiętników osób LGBT+ Cała siła jaką czerpię na życie wydanego nakładem wydawnictwa Karakter. Gdy nie czyta lub nie buszuje po książkowych zapowiedziach wydawniczych wytrwale pracuje wraz z partnerem nad wykończeniem wymarzonego domu.

Michał Rusinek

(ur. 1972 w Krakowie)

– prof. UJ. Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Specjalizuje się w retoryce. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Członek Rady Języka Polskiego PAN i Polskiego PEN Clubu.

fot.: Edyta Dufaj

Artur Nowak

(ur. w 1974 r.) – adwokat, publicysta i pisarz, m.in. autor besselerowych  Babilonu. Kryminalnej historii kościoła oraz Gomory. Napisał też Kroniki opętanej, powieści, w której przedstawił motywowaną faktami historię nastolatki molestowanej przez egzorcystów. Współautor podcastu „Kryminalna historia kościoła” nagrodzonego bestsellerem Empiku za 2022 rok. Od 2021 roku na kanale sekielski brothers studio prowadzi autorski podcast „Wysłuchanie”.

Agnieszka Szpila

– pisarka, ekofeministka, kulturoznawczyni, aktywistka. W swoich ksiażkach i tekstach zajmuje się głównie tematami związanymi z osobami dyskryminowanymi – w tym z mniejszościami, z głównym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Ekofeminizm i niepełnsprawność to główne wątki, którym poświęca uwagę. W swojej pierwszej książce „Łebki od Szpilki” Szpila opowiadała o niepełnosprawnych córkach, w drugiej o Polakach z uwzględnieniem i ujęciem w oryginalny sposób problemu antysemityzmu, rasizmu i homofobii oraz LGBTQ, w trzeciej zaś – „Heksach” o dyskryminacji kobiet i paleniu ich na stosach w procesach o czarostwo. Pisarka traktuje swoje książki jak projekty społeczno-polityczno-kulturowe, uważając pisanie książek dla samego czytania za anachroniczne i niestosowne w świecie, któremu grozi katastrofa klimatyczna i w którym dochodzi do ludobójstwa na różnym tle, także tym mniejszościowym.

fot. Kinga Karpati&Daniel Zarewicz

Jolanta Palma

– certyfikowana suicydolożka, konsultantka i interwentka kryzysowa, nauczycielka, specjalistka na platformie www.zwjr.pl. Ukończyła studia podyplomowe Poradnictwo Psychologiczne i Interwencja Kryzysowa, kurs „Otwarty Dialog i rozwój sieci społecznych w sytuacji kryzysu psychicznego”, szkolenie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach II stopnia. Jest członkinią Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, Zespołu Roboczego ds. prewencji samobójstw i depresji przy Radzie ds. Zdrowia Publicznego, a także ekspertką Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Anna Dąbrowska

– działaczka na rzecz praw człowieka, animatorka społeczna, prezeska lubelskiego stowarzyszenia Homo Faber. Od 2009 roku zajmuje się wpływem migracji na społeczność lokalną, obecnie prowadzi działania programujące politykę integracyjną na poziomie miasta. W 2021 roku była jedną z założycielek Grupy Granica działającej na polsko-białoruskiej granicy. 24 lutego 2022 roku współtworzyła Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie – międzysektorową platformę pomocy humanitarnej. Pisze doktorat o ukraińskiej migracji w Polsce po 2014 roku.

Jerzy Bieluk

– radca prawny, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, autor kilkunastu książek z zakresu prawa cywilnego, spadkowego, rolnego, z których część stała się bestsellerami prawniczymi. Twórca projektu ustawy o uznaniu rzeki Odry za osobę prawną.

Piotr Jakub Fereński

– kulturoznawca, historyk, teoretyk i krytyk sztuki, kurator wystaw. Interesują go globalne i lokalne wymiary spółczesności. Zajmuje się między innymi pamięcią zbiorową i tożsamością, a także związkami między organizacją przestrzeni, architekturą i sztuką a konfliktami społecznymi, politycznymi i ekonomicznymi. Pracuje w Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie SWPS.

Agnieszka Taborska

– jest pisarką i historyczką sztuki. Autorka ponad 20 książek: opowiadań, mistyfikacji literackich, reportaży z podróży, esejów o surrealizmie, baśni dla dzieci. Jej książki tłumaczone były na francuski, angielski, niemiecki, hiszpański, słowacki, japoński i koreański.

fot. Murphy Chang

Magdalena Rabizo-Birek

– literaturoznawczyni, profesorka Uniwersytetu Rzeszowskiego, krytyczka literacka, krytyczka sztuki, redaktorka naczelna kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza”, członkini Komitetu Nauk o Literaturze PAN, przewodnicząca jury Konkursu na recenzję literacką im. Tymoteusza Karpowicza. Pomysłodawczyni i redaktorka pierwszych monografii zbiorowych o twórczości Janusza Szubera (2008), Olgi Tokarczuk (2013), Andrzeja Stasiuka (2018) i Tomasza Różyckiego (2019). Laureatka Nagrody Fundacji W. i N. Turzańskich (Toronto 2006). Mieszka w Rzeszowie i Jedlinie-Zdroju.

Fot.: Agnieszka Bekalarczyk 

Alina Szeptycka

– polonistka, trenerka antydyskryminacyjna, aktywistka. Ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie pełni funkcję Pełnomocniczki Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania, jest też współprzewodniczącą Wrocławskiej Rady ds. Równego Traktowania oraz członkinią Wrocławskiej Rady Kobiet. Od ponad 10 lat zaangażowana społecznie na rzecz kobiet, osób LGBT+, osób z niepełnosprawnościami. Założycielka Stowarzyszenia Kultura Równości - organizatora Wrocławskich Marszów Równości i centrum społeczności LGBT+, w którym koordynowała wieloletnie projekty w obszarze praw człowieka, zajmowała się edukacją równościową i rzecznictwem. Ma doświadczenie pracy w publicznym liceum, instytucjach kultury i sektorze pozarządowym.

Robert Karpowicz

jeden z najpopularniejszych głosów radiowych w Polsce. Studiował wiele kierunków, od filologii polskiej, przez dziennikarstwo po politologię z komunikacją społeczną. Poza radiem pasjonuje się fotografią i górami i te pasje dzielnie stara się łączyć. Relaksuje się przy dobrej muzyce i dobrej książce, szczególnie przy literaturze pięknej. Pierwsze kroki stawiał w regionalnym radiu BRW w Wałbrzychu, pracował również w regionalnych oddziałach popularnych stacji: Złote Przeboje, Blue FM Kraków. W międzyczasie pisał felietony i artykuły do portali i pism branżowych: muzycznych  i związanych z szeroko rozumianą kulturą. Następnie trafił do RMF Maxxx, gdzie po 6 latach jego praca została doceniona i zauważona, dzięki czemu objął programy o największej słuchalności w radiu RMF FM. Od trzech lat prowadzi popularne audycje w ogólnopolskim Radiu ZET.

Agnieszka Dauksza

– literaturoznawczyni, pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, redaktorka „Tekstów Drugich”, autorka książek: Jaremianka. Biografia (2019), Afektywny modernizm (2017), Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców (2016, 2021), Kobiety na drodze. Doświadczenie przestrzeni publicznej w literaturze przełomu XIX i XX wieku (2013). Redagowała m.in. tomy: Maria Jarema: wymyślić sztukę na nowo i Świadek: jak się staje, czym jest?. Laureatka m.in. Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”, Nagrody Literackiej „Gryfia”, Nagrody Newsweeka imienia Teresy Torańskiej, Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START, Nagrody imienia Adama Włodka, Nagrody Naukowej „Polityki”, stypendiów MNiSW i MKiDN, programów NCN i NPRH, Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Stypendium Twórczego Miasta Gdańska; finalistka Nagrody Literackiej „Nike”.

fot. Jakub Włodek

Karolina Jaklewicz

– artystka, kuratorka, wykładowczyni, pisarka, pełnomocniczka rektora Politechniki Wrocławskiej, ds. przeciwdziałania dyskryminacji. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. W sztuce wypowiada się poprzez abstrakcję, jej twórczość to połączenie zgeometryzowanych przestrzeni, symboli, światła i odniesień do współczesnego świata. Opisuje współczesność, porusza tematy związane z sytuacją mniejszości społecznych, grup wykluczonych, kobiet. Należy do grupy Międzynarodowych Artystów Posługujących się Językiem Geometrii. Działa na rzecz równości i praw człowieka. W 2022 nagrodzona przez Société Académique Arts-Sciences-Lettres w Paryżu Srebrnym Medalem Sztuki, Nauki i Literatury za osiągnięcia artystyczne.

Miłka O. Malzahn

zawodowo zajmuje się szeroko pojętą filozofią, oraz dźwiękiem. Jest dziennikarką, pisze książki z pogranicza gatunków (osiem wydanych, reszta czeka na „swój czas”), tworzy i publikuje też piosenki. Czasem wykłada na uczelniach, czasem prowadzi warsztaty; nieustannie łączy nieoczywiste nauki o myśli ludzkiej z oczywistymi ścieżkami dedukcyjnymi. Tworzy offowy kanał podkastowy „Dziennik Zmian”, w międzyczasie moderuje spotkania z artystami, pisarzami, podróżnikami, a najbardziej regularnie – prowadzi muzyczne programy w Polskim Radiu Białystok, felietonowo zaś współpracuje z internetowym Radiem Danielka, oraz Radiem Klang. Więcej: www.milkamalzahn.pl

Michał Safianik

(ur. w 1978 r. w Przemyślu) – autor pamiętników Homomąż opublikowanych w zbiorze Cała siła, jaką czerpię na życie. Współzałożyciel samopomocowej grupy wsparcia GAMMA w Lambda Warszawa, dedykowanej osobom LGBTI+ będącym w związkach czy małżeństwach z osobami heteronormatywnymi. Dyplomata, obecnie pracuje w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych w Brukseli, gdzie zajmuje się relacjami UE-Azja.

Basia Pietruszczak

– autorka i dziennikarka specjalizująca się w tematyce miesiączki, obrazu ciała, seksualności i tabu związanego z cielesnością. Edukatorka seksualna. Współtwórczyni projektu moonka, autorka książek z serii „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”. W mediach społecznościowych prowadzi projekt Pani Miesiączka, dedykowany edukacji menstruacyjnej.

Joanna Maria Stolarek

– Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie. Niemiecka dziennikarka i publicystka. 

Przedstawicielstwem zielonej Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce kieruje od października 2019 r. Studiowała filologię niemiecką, słowiańską i hiszpańską na Karls-Eberhardt-Universität w Tybindze. Zanim oddała się zawodowo dziennikarstwu, była pracowniczką naukową na wydziale ekonomii i prawa gospodarczego na Hochschule für Wirtschaft und Umwelt w Geislingen/Steige. Po szkole dziennikarskiej w Monachium pracowała jako redaktorka i komentatorka polityczna w Südwest Presse (dział gospodarki i ekonomii) w Ulm, w Märkische Oderzeitung we Frankfurcie nad Odrą i w Neue Berliner Redaktionsgesellschaft (dział polityczny) w Berlinie. Zaangażowanie na rzecz różnorodności - także w mediach -  zaprowadziło ją do organizacji pozarządowej Neue deutsche Medienmacher, która działa na rzecz różnorodności w mediach oraz dba o to, aby teksty i artykuły powstawały z wrażliwością na różnorodność kulturową. Tam była członkinią zarządu oraz kierowała projektami medialnymi. Joanna Maria Stolarek publikuje nadal w różnych mediach, uwzględniając polsko-niemiecki punkt widzenia, komentuje aktualne polityczne wydarzenia obu krajów, starając się wyjaśniać Niemcom Polskę, a Polakom Niemcy. Wolontaryjnie wspiera rozwój kobiet w mediach i polityce jako mentorka.

Katja Meier

(ur. 1979 roku w Zwickau)

– po ukończeniu szkoły średniej studiowała nauki polityczne, historię nowoczesną i współczesną oraz socjologię na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie, na Uniwersytecie w Tartu (Estonia) oraz na Westphalian Wilhelm University w Münster. Po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu magistra została rzecznikiem zarządu BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN w Hesji. W 2010 roku wróciła do Saksonii i pracowała jako urzędnik ds. polityki w grupie parlamentarnej BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN. W 2015 roku została posłanką do saksońskiego parlamentu krajowego i piastowała funkcję rzecznika ds. demokracji, prawa i polityki równości oraz polityki transportowej. Była także członkiem Saksońskiej Rady Kobiet.

Fot.: Marlen Mieth

Joanna Talewicz

– badaczka, edukatorka, autorka, działaczka. Od dwudziestu lat zajmuje się działalnością na rzecz społeczności romskiej i praw mniejszości. Konsultantka w zakresie Diversity&Inclusion. Doktor antropologii kulturowej. Pracowała jako adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Nagrody Fundacji Batorego im. Olgi Kersten-Matwin, za stałą pomoc integracyjną, edukacyjną, psychologiczną, prawną i aktywizacyjną dla osób uchodźczych pochodzenia romskiego. 

Stypendystka Columbia University, Leadership Academy for Poland. Stypendystka programu stypendialnego Fulbright, Tom Lantos Institute, Komisji Europejskiej oraz Departamentu Stanu USA. Członkini Democracy and Belonging Forum przy Othering &Belonging Institute, UC Berkeley oraz polskiej delegacji w International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA). 

Autorka i redaktorka książek i artykułów naukowych.  Publikowała m.in. na łamach „Gazety Wyborczej” i tygodnika „Newsweek”. Współzałożycielka i prezeska Fundacji w Stronę Dialogu oraz Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie.

fot. Marysia Bił

Waldek Mazur

– pracownik Wrocławskiego Domu Literatury, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, koordynator Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, technik telekomunikacji kolejowej. Prowadzi spotkania, tworzy podcasty. Mieszka we Wrocławiu i Krotoszynie.

Fot.: Max Pflegel

Michał Heller

– uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów, tworzących swe kompozycje z liczb i matematycznych formuł, a nie z kamienia, brązu, słów, barw czy dźwięków. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego.

Jest autorem kilkuset artykułów naukowych i blisko siedemdziesięciu książek, m.in. „Filozofia przypadku. Kosmiczna fuga z preludium i codą” (CCPress 2012), „Ważniejsze niż Wszechświat” (CCPress 2018), Nieskończenie wiele Wszechświatów. Od Einsteina do nieskończoności (CCPress 2021), Szkice z filozofii głupoty (wraz z Bartoszem Brożkiem i Jerzym Stelmachem, CCPress 2021).

Laureat nagrody J. Templetona, członek Papieskiej Akademii Nauk, Obserwatorium Watykańskiego, European Society for the Study of Science and Theology, The Center for Theology and the Natural Sciences, European Physical Society, International Astronomical Union, International Society for General Relativity and Gravitation, International Society for Science and Religion, Polskiej Akademii Umiejętności, Towarzystwa Astronomicznego i Towarzystwa Teologicznego. Kawaler Orderu Orła Białego i Krzyża Komandorskiego Odrodzenia Polski.

Dyrektor i założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie.

Fot.: Adam Walanus

Jerzy Marek

– od urodzenia mieszkaniec Sokołowska, a obecnie – pasjonat tej miejscowości. Emerytowany księgowy.

Kalendarium wydarzeń

Data Godzina Wydarzenie

Otwarcie Festiwalu Góry Literatury 2023

Zamek Sarny

Otwarcie Festiwalu Góry Literatury 2023

Pokaz instalacji Strefa ukrytej przemocy, Border Emergency Collective

Zamek Sarny

Pokaz instalacji Strefa ukrytej przemocy, Border Emergency Collective

Strefa ukrytej przemocy. O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiają Katarzyna Czarnota, Anna Dąbrowska, Hanna Machińska i Przemysław Wielgosz

Zamek Sarny

Strefa ukrytej przemocy. O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej rozmawiają Katarzyna Czarnota, Anna Dąbrowska, Hanna Machińska i Przemysław Wielgosz (współorganizator: Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych)

Mikołaj Grynberg, Jezus umarł w Polsce. Z autorem rozmawia Karolina Jaklewicz

Zamek Sarny

Mikołaj Grynberg, Jezus umarł w Polsce. Z autorem rozmawia Karolina Jaklewicz

Jacek Dehnel, Bruma. Z autorem rozmawia Eliza Kącka

Zamek Sarny

Jacek Dehnel, Bruma. Z autorem rozmawia Eliza Kącka

Karol Maliszewski, Tatiana Tokarczuk, Diabeł z Wilkowca. Z twórcami rozmawia Piotr Jakub Fereński

Zamek Sarny

Karol Maliszewski, Tatiana Tokarczuk, Diabeł z Wilkowca. Z twórcami rozmawia Piotr Jakub Fereński (współorganizator: Wydawnictwo Warstwy)

Odra jako osoba prawna. Z Jerzym Bielukiem, Karoliną Kuszlewicz i Robertem Rientem rozmawia Kinga Dagmara Siadlak

Zamek Sarny

Odra jako osoba prawna. Z Jerzym Bielukiem, Karoliną Kuszlewicz i Robertem Rientem rozmawia Kinga Dagmara Siadlak

Wolne Sądy. Rozmawiają: Maria Ejchart-Dubois, Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz

Zamek Sarny

Wolne Sądy. Rozmawiają: Maria Ejchart-Dubois, Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz

koncert: Maria Peszek

Zamek Sarny

koncert: Maria Peszek

Latający Uniwersytet Ludowy. Seminarium: Nieposłuszeństwo, opór, bunt – warsztaty z progresywności

Centrum Łąkowa

„Nieposłuszeństwo, opór, bunt – warsztaty z progresywności” Prowadzi Magdalena Środa Pierwsze co nam każą w dzieciństwie, w szkole, w państwie to – być posłusznym. Rodzice, władza, autorytety domagają się posłuszeństwa i zapewne bez niego rodziny, wspólnoty, państwa by się rozpadły. Ale czy by się rozwijały? Nieposłuszeństwo, opór, bunt – to narzędzia zmiany i postępu tak społecznego, jak i moralnego. Narzędzia niełatwe w użyciu, bo trzeba mieć silną wolę, wizję i odwagę by się nimi posługiwać. Na warsztatach przyjrzymy się różnym formom (literackim, filozoficznym, społecznym) nieposłuszeństwa, oporu, buntu i wartościom, których bronią oraz wizjom, którym służą. Trzy spotkania w charakterze seminarium odbędą się 8, 9 i 10 lipca w hotelu Centrum Łąkowa 1 od godziny 9:00 do 12:00. Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze dni, ale proponujemy uczestnictwo w pełnym cyklu.

Krajobraz jako Ktoś. Wernisaż wystawy Ewy Mańkowskiej

Zamek Sarny

Krajobraz jako Ktoś. Wernisaż wystawy Ewy Mańkowskiej

Maria Peszek, Jan Peszek, Naku*wiam zen. Z autorami rozmawia Michał Nogaś

Zamek Sarny

Maria Peszek, Jan Peszek, Naku*wiam zen. Z autorami rozmawia Michał Nogaś (współorganizator: Wydawnictwo Marginesy)

Joanna Bator, Ucieczka niedźwiedzicy. Z autorką rozmawia Eliza Kącka

Zamek Sarny

Joanna Bator, Ucieczka niedźwiedzicy. Z autorką rozmawia Eliza Kącka

wręczenie nagród w 5. edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Zamek Sarny

wręczenie nagród w 5. edycji Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką (współorganizator: Wrocławski Dom Literatury)

O prawach kobiet i pomocy ukraińskim uchodźczyniom. Rozmawiają Saksońska Ministra ds. Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Katja Meier i Katarzyna Kolenda-Zaleska

Zamek Sarny

O prawach kobiet i pomocy ukraińskim uchodźczyniom. Rozmawiają Saksońska Ministra ds. Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania Katja Meier i Katarzyna Kolenda-Zaleska (współorganizator: Kraj Związkowy Saksonia)

Cancel culture – perspektywa prawna i społeczna. Z Michałem Bilewiczem i Adamem Bodnarem rozmawia Katarzyna Kasia

Zamek Sarny

Cancel culture – perspektywa prawna i społeczna. Z Michałem Bilewiczem i Adamem Bodnarem rozmawia Katarzyna Kasia

Cancel culture – perspektywa autocenzury. Z Ingą Iwasiów, Wojciechem Orlińskim, Magdaleną Środą i Krzysztofem Vargą rozmawia Amelia Sarnowska

Zamek Sarny

Cancel culture – perspektywa autocenzury. Z Ingą Iwasiów, Wojciechem Orlińskim, Magdaleną Środą i Krzysztofem Vargą rozmawia Amelia Sarnowska

Męskie gadanie. Dialogi z Empuzjonu czytają Arkadiusz Jakubik, Jan Peszek, Maciej Stuhr oraz Robert Więckiewicz, ze specjalnym udziałem Olgi Tokarczuk

Zamek Sarny

Męskie gadanie. Dialogi z Empuzjonu czytają Arkadiusz Jakubik, Jan Peszek, Maciej Stuhr oraz Robert Więckiewicz, ze specjalnym udziałem Olgi Tokarczuk (współorganizator: Wydawnictwo Literackie)

koncert: Me and That Man

Zamek Sarny

koncert: Me and That Man

wernisaż I. Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska (współorganizator: NOWA art space)

Galeria NOWA art space

wernisaż I. Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska (współorganizator: NOWA art space)

Latający Uniwersytet Ludowy. Nieposłuszeństwo, opór, bunt – warsztaty z progresywności

Centrum Łąkowa

„Nieposłuszeństwo, opór, bunt – warsztaty z progresywności” Prowadzi Magdalena Środa Pierwsze co nam każą w dzieciństwie, w szkole, w państwie to – być posłusznym. Rodzice, władza, autorytety domagają się posłuszeństwa i zapewne bez niego rodziny, wspólnoty, państwa by się rozpadły. Ale czy by się rozwijały? Nieposłuszeństwo, opór, bunt – to narzędzia zmiany i postępu tak społecznego, jak i moralnego. Narzędzia niełatwe w użyciu, bo trzeba mieć silną wolę, wizję i odwagę by się nimi posługiwać. Na warsztatach przyjrzymy się różnym formom (literackim, filozoficznym, społecznym) nieposłuszeństwa, oporu, buntu i wartościom, których bronią oraz wizjom, którym służą. Trzy spotkania w charakterze seminarium odbędą się 8, 9 i 10 lipca w hotelu Centrum Łąkowa 1 od godziny 9:00 do 12:00. Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze dni, ale proponujemy uczestnictwo w pełnym cyklu.

Latający Uniwersytet Ludowy. Natura nie rozumie granic. Seminarium-wędrówka z Urszulą Zajączkowską

Centrum Łąkowa

„Natura nie rozumie granic”. Seminarium-wędrówka z Urszulą Zajączkowską Rośliny nie uznają naszych granic. A nasze spory i wojny o granice też mają gdzieś. Podczas tego spaceru przejdziemy między fascynującymi krainami, łagodnie doświadczając roślin, a kończąc na podziwianiu krajobrazu. Bo tylko kosmosu rośliny słuchają. Połazimy po lesie, popatrzymy na drzewa i ich geometrie. A przede wszystkim posiedzimy tam cicho. Zapraszamy na literacko-botaniczne szwendanie się po kątach Nowej Rudy. Będziemy zaglądać w spękania chodników i gapić się na mury. Może uda nam się znaleźć jakiś śmietnik? Wszędzie tam żyją rośliny, glony – i żyją najlepiej, jak potrafią. Najpiękniejsze! Zapraszamy więc na spacery, na kucanie, patrzenie przez lupkę między szczeliny betonu. Seminaria-wędrówki odbędą się 9 lipca od godziny 9:00 do 11:00 oraz 10 lipca w tych samych godzinach. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Współorganizator: Fundacja Heinricha Bölla.

Nie bądź obojętny. Z Marianem Turskim rozmawia Urszula Glensk

Zamek Sarny

Nie bądź obojętny. Z Marianem Turskim rozmawia Urszula Glensk

Wiara i nauka. Z Markiem Abramowiczem i Michałem Hellerem rozmawia Katarzyna Kasia

Zamek Sarny

Wiara i nauka. Z Markiem Abramowiczem i Michałem Hellerem rozmawia Katarzyna Kasia

Drzewa. Z Izą Klementowską, Ewą Mańkowską i Urszulą Zajączkowską rozmawia Irek Grin

Zamek Sarny

Drzewa. Z Izą Klementowską, Ewą Mańkowską i Urszulą Zajączkowską rozmawia Irek Grin

Cała siła, jaką czerpię na życie. Z Olgą Górską, Kamilem Pasiecznikiem i Michałem Safianikiem rozmawia Łukasz Mikołajewski

Zamek Sarny

Cała siła, jaką czerpię na życie. Z Olgą Górską, Kamilem Pasiecznikiem i Michałem Safianikiem rozmawia Łukasz Mikołajewski (współorganizatorzy: Ambasada Danii, Fundacja Heinricha Bölla)

Feminatywy w polskim prawie. Z Sylwią Gregorczyk-Abram, Michałem Rusinkiem i Aliną Szeptycką rozmawia Irek Grin

Zamek Sarny

Feminatywy w polskim prawie. Z Sylwią Gregorczyk-Abram, Michałem Rusinkiem i Aliną Szeptycką rozmawia Irek Grin (współorganizator: KRUK S.A.)

Agnieszka Szpila, Octopussy. Opowiadania postporno. Z autorką na żywo i na antenie Radia Nowy Świat rozmawia Michał Nogaś

Zamek Sarny

Agnieszka Szpila, Octopussy. Opowiadania postporno. Z autorką na żywo i na antenie Radia Nowy Świat rozmawia Michał Nogaś

koncert: Kosy

Zamek Sarny

koncert: Kosy

koncert: Renata Przemyk

Zamek Sarny

koncert: Renata Przemyk

Latający Uniwersytet Ludowy. Nieposłuszeństwo, opór, bunt – warsztaty z progresywności

Centrum Łąkowa

„Nieposłuszeństwo, opór, bunt – warsztaty z progresywności” Prowadzi Magdalena Środa Pierwsze co nam każą w dzieciństwie, w szkole, w państwie to – być posłusznym. Rodzice, władza, autorytety domagają się posłuszeństwa i zapewne bez niego rodziny, wspólnoty, państwa by się rozpadły. Ale czy by się rozwijały? Nieposłuszeństwo, opór, bunt – to narzędzia zmiany i postępu tak społecznego, jak i moralnego. Narzędzia niełatwe w użyciu, bo trzeba mieć silną wolę, wizję i odwagę by się nimi posługiwać. Na warsztatach przyjrzymy się różnym formom (literackim, filozoficznym, społecznym) nieposłuszeństwa, oporu, buntu i wartościom, których bronią oraz wizjom, którym służą. Trzy spotkania w charakterze seminarium odbędą się 8, 9 i 10 lipca w hotelu Centrum Łąkowa 1 od godziny 9:00 do 12:00. Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze dni, ale proponujemy uczestnictwo w pełnym cyklu.

Latający Uniwersytet Ludowy. Natura nie rozumie granic. Seminarium-wędrówka z Urszulą Zajączkowską

Centrum Łąkowa

„Natura nie rozumie granic”. Seminarium-wędrówka z Urszulą Zajączkowską Rośliny nie uznają naszych granic. A nasze spory i wojny o granice też mają gdzieś. Podczas tego spaceru przejdziemy między fascynującymi krainami, łagodnie doświadczając roślin, a kończąc na podziwianiu krajobrazu. Bo tylko kosmosu rośliny słuchają. Połazimy po lesie, popatrzymy na drzewa i ich geometrie. A przede wszystkim posiedzimy tam cicho. Zapraszamy na literacko-botaniczne szwendanie się po kątach Nowej Rudy. Będziemy zaglądać w spękania chodników i gapić się na mury. Może uda nam się znaleźć jakiś śmietnik? Wszędzie tam żyją rośliny, glony – i żyją najlepiej, jak potrafią. Najpiękniejsze! Zapraszamy więc na spacery, na kucanie, patrzenie przez lupkę między szczeliny betonu. Seminaria-wędrówki odbędą się 9 lipca od godziny 9:00 do 11:00 oraz 10 lipca w tych samych godzinach. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Współorganizator: Fundacja Heinricha Bölla.

Małe Góry Literatury

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1

Małe Góry Literatury Dionisios Sturis, Kalá, kalá. Grecja dla dociekliwych. Z autorem rozmawia Ewa Winnicka

uroczystość upamiętnienia Heleny i Władysława Grzegorczyków

Park przy ul. Strzeleckiej w Nowej Rudzie

uroczystość upamiętnienia Heleny i Władysława Grzegorczyków

Adam P. Salina, Judej albo Testament Ony. Z autorem rozmawia Amelia Sarnowska

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Adam P. Salina, Judej albo Testament Ony. Z autorem rozmawia Amelia Sarnowska

Ameryka. Z Piotrem Tarczyńskim i Ewą Winnicką rozmawia Eliza Kącka

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Ameryka. Z Piotrem Tarczyńskim i Ewą Winnicką rozmawia Eliza Kącka

Weronika Murek, Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się. Z autorką rozmawia Michał Nogaś

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Weronika Murek, Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się. Z autorką rozmawia Michał Nogaś

z Adamem Wajrakiem rozmawia Joanna Maria Stolarek

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

z Adamem Wajrakiem rozmawia Joanna Maria Stolarek (współorganizator: Fundacja Heinricha Bölla)

Michał Rusinek, Ptak Dodo. Z autorem rozmawia Magdalena Rabizo-Birek

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Michał Rusinek, Ptak Dodo. Z autorem rozmawia Magdalena Rabizo-Birek

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. Po pokazie filmu Essential Killing (2010) z reżyserem rozmawia Adam Bodnar

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. Po pokazie filmu Essential Killing (2010) z reżyserem rozmawia Adam Bodnar

Młode głosy. Z Tomaszem Gromadką, Klaudią Pieszczoch, Katarzyną Szaulińską i Andrzejem Woźniakiem rozmawia Emilia Konwerska

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie

Młode głosy. Z Tomaszem Gromadką, Klaudią Pieszczoch, Katarzyną Szaulińską i Andrzejem Woźniakiem rozmawia Emilia Konwerska

Mniej znana literatura polska. Z Wojciechem Brzoską rozmawia Karol Maliszewski

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie

Mniej znana literatura polska. Z Wojciechem Brzoską rozmawia Karol Maliszewski

Mniej znana literatura polska. Z Marcinem Zegadłą rozmawia Radosław Wiśniewski

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie

Mniej znana literatura polska. Z Marcinem Zegadłą rozmawia Radosław Wiśniewski

Adam Bodnar, Nigdy nie odpuszczę. Z autorem rozmawia Robert Karpowicz

Stara Kopalnia

Adam Bodnar, Nigdy nie odpuszczę. Z autorem rozmawia Robert Karpowicz

Agnieszka Szpila, Octopussy. Opowiadania postporno. Z autorką rozmawia Barbara Pietruszczak

Stara Kopalnia

Agnieszka Szpila, Octopussy. Opowiadania postporno. Z autorką rozmawia Barbara Pietruszczak

koncert: Dr Misio

Stara Kopalnia

koncert: Dr Misio

wernisaż II. oprowadzanie, performens i koncert w ramach Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

Zamek Sarny

wernisaż II. oprowadzanie, performens i koncert w ramach Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty: Jak napisać scenariusz do gry komputerowej? Prowadzenie: Sundog

Stara Kopalnia

„Jak napisać scenariusz do gry komputerowej?” Prowadzi spółka Sundog Opisanie historii to jedno, przysposobienie jej w celu przemiany w scenariusz i fabułę gry komputerowej to coś zupełnie innego. Twórca gry ma do dyspozycji więcej narzędzi do opowiadania niż pisarz. W trakcie tych dwugodzinnych zajęć Aleksandra Bieluk i Zbyszko Fingas ze spółki Sundog tworzącej obecnie grę na podstawie twórczości Olgi Tokarczuk spróbują przekazać w pigułce, jak pomyśleć o wybranej opowieści tak, by przerobić ją na scenariusz gry. Celem warsztatu jest takie przeformułowanie narracji opowieści, żeby zapewnić grze odpowiednie tempo, dopasować środki wyrazu do mechanik gry i utrzymać uwagę gracza oraz zapewnić mu dobrą zabawę. Warsztaty odbędą się 11 lipca w Starej Kopalni w Wałbrzychu od godziny 10:00 do 12:00. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty: Festiwal Ktoś, nie coś na Górach Literatury. W imieniu – warsztaty stawania w obronie zwierząt. Prowadzi Karolina Kuszlewicz

Centrum Łąkowa

„Ktoś, nie coś” na Festiwalu Góry Literatury. „W imieniu – warsztaty stawania w obronie zwierząt” Prowadzi Karolina Kuszlewicz Podczas warsztatów uczestnicy poznają istniejące narzędzia prawne, które można wykorzystywać w obronie praw zwierząt i nauczą się, jak je stosować w praktyce. Dodatkowo warsztat ma na celu wsparcie osób, które decydują się na pracę dla zwierząt w myśl zasady, że ratownik musi być silny. W trakcie warsztatów postaramy się wzmocnić motywację, poczucie sensu i nadziei na zmianę u tych, którzy na co dzień muszą zmagać się z niezrozumieniem, złym prawem i nieszczęściem zwierzaków. Warsztaty poprowadzi Karolina Kuszlewicz, adwokatka i założycielka Kancelarii nad Wisłą specjalizującej się w ochronie praw zwierząt i przyrody. Karolina Kuszlewicz jest wykładowczynią na Uniwersytecie Warszawskim i autorką licznych publikacji specjalistycznych, w tym Komentarza do ustawy o ochronie zwierząt. Warsztaty odbywają się w ramach Festiwalu Naturocentrycznego Ktoś, nie coś. Zapraszamy chętnych 11 lipca od godziny 9:00 do 12:00 do hotelu Centrum Łąkowa w Radkowie. Obowiązują zapisy.

Małe Góry Literatury

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1

Małe Góry Literatury Michał Rusinek, Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci. Z autorem rozmawia Amelia Sarnowska

Wojciech Orliński, Kopernik. Rewolucje. Z autorem rozmawia Paweł Goźliński

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich

Wojciech Orliński, Kopernik. Rewolucje. Z autorem rozmawia Paweł Goźliński (współorganizator: Wydawnictwo Agora)

Filip Zawada, Weź z nią zatańcz. Z autorem rozmawia Olga Wróbel

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich

Filip Zawada, Weź z nią zatańcz. Z autorem rozmawia Olga Wróbel

Maciej Hen, Segretario. Z autorem rozmawia Amelia Sarnowska

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich

Maciej Hen, Segretario. Z autorem rozmawia Amelia Sarnowska (współorganizator: Wydawnictwo Literackie)

Edward Pasewicz, Pulverkopf. Z autorem rozmawia Miłka Malzahn

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich

Edward Pasewicz, Pulverkopf. Z autorem rozmawia Miłka Malzahn

Inga Iwasiów, Późne życie. Z autorką rozmawia Magdalena Rabizo-Birek

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich

Inga Iwasiów, Późne życie. Z autorką rozmawia Magdalena Rabizo-Birek

#PatrzęCzujęRysuję: rozmowa przy wernisażu wystawy. Z Marią Apoleiką i Martą Frej rozmawia Olga Wróbel. Kuratorzy: Kinga Dunin i Michał Rzecznik

Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich

#PatrzęCzujęRysuję: rozmowa przy wernisażu wystawy. Z Marią Apoleiką i Martą Frej rozmawia Olga Wróbel. Kuratorzy: Kinga Dunin i Michał Rzecznik (współorganizator: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego)

akcja edukacyjna Tour de Konstytucja

Stara Kopalnia

akcja edukacyjna Tour de Konstytucja (współorganizator: Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych)

O książkach nominowanych do 3. edycji Nagrody Literacka Podróż Hestii i idei Nagrody rozmawiają Katarzyna Kasia i Michał Rusinek

Stara Kopalnia

O książkach nominowanych do 3. edycji Nagrody Literacka Podróż Hestii i idei Nagrody rozmawiają Katarzyna Kasia i Michał Rusinek

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. Po pokazie filmu Rysopis (1964) z reżyserem rozmawia Robert Karpowicz

Stara Kopalnia

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. Po pokazie filmu Rysopis (1964) z reżyserem rozmawia Robert Karpowicz

koncert: Dobrawa Czocher

Stara Kopalnia

koncert: Dobrawa Czocher

oprowadzanie, performens i koncert w ramach Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

Zamek Sarny

oprowadzanie, performens i koncert w ramach Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty: Ścieżka kariery w świecie gier komputerowych. Prowadzenie: Sundog

Stara Kopalnia

Ścieżka kariery w świecie gier komputerowych Prowadzi spółka Sundog Produkcja gier komputerowych jest zawodem popularnym, cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem tysięcy ludzi. Jest to praca bardzo kreatywna, ale też wysoce zespołowa – aby powstała udana gra, potrzebne są umiejętności wielu osób, między innymi programistek, artystów wizualnych, dźwiękowców, pisarzy czy projektantek systemów rozgrywki. W trakcie tych dwugodzinnych zajęć Carlos Castañón i Mateusz Błaszczyk ze spółki Sundog opowiedzą o pracy w branży gier – kto tworzy zespoły, jakich umiejętności potrzeba z różnych dziedzin, a także czego się uczyć i jakich błędów nie popełniać. Warsztaty odbędą się 12 lipca w Starej Kopalni w Wałbrzychu od godziny 10:00 do 12:00. Obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona.

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty „Rewitalizacja miasta” Prowadzą: Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka

Szklany Dom

Warsztaty „Rewitalizacja miasta” Prowadzą: Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka Architekci porozmawiają z zainteresowanymi o kilku zagadnieniach. Na początek zaprezentują swoją wizję roli architekta i urbanisty jako kreatora najróżniejszych „przestrzeni wspólnych” – rozumianych zarówno jako miejsca odpoczynku, rekreacji i spotkań mieszkańców, jak i wspólnotowego myślenia o budynku, osiedlu czy mieście w kontekście potrzeb i oczekiwań społecznych. Spróbują także zmierzyć się ze swoją rolą swoistych mediatorów pomiędzy mieszkańcami a inwestorami (prywatnymi i publicznymi). Zastanowią się nad modelem partycypacyjnym w projektowaniu i rewitalizacji. Postarają się odpowiedzieć na pytania o sposoby myślenia na temat przestrzeni, która pracuje, spełniając swoje zadanie użyteczności. Na koniec przedstawią założenia rewitalizacji Domów Tkaczy w Nowej Rudzie. Przedsięwzięcie to będzie także przykładem możliwych modeli rozmowy o współczesnej urbanistyce i architekturze i ich społecznej roli i odpowiedzialności. Warsztaty odbędą się 12 lipca w Szklanym Domu, ul. Cicha 2, Nowa Ruda w godzinach 10:00–13:00.

Małe Góry Literatury

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1

Małe Góry Literatury Barbara Sadurska, Srebrny smok. Z autorką rozmawia Łukasz Pilip (współorganizator: Wydawnictwo Agora)

Małe Góry Literatury

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Małe Góry Literatury warsztaty: Nie ma śmieci, są pomysły

Małe Góry Literatury

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Małe Góry Literatury strefa zabaw dla dzieci: biblioteczna EkoFrajda

Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Z autorką rozmawia Olga Wróbel

Taras na Górze Guzowatej w Radkowie

Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach. Z autorką rozmawia Olga Wróbel (współorganizator: Wydawnictwo Marginesy)

Damian Kowal, Ćwirowidło. Z autorem rozmawia Barbara Sadurska

Taras na Górze Guzowatej w Radkowie

Damian Kowal, Ćwirowidło. Z autorem rozmawia Barbara Sadurska (współorganizator: Wydawnictwo Warstwy)

„Ktoś, nie coś” na Festiwalu Góry Literatury. „W imieniu – warsztaty stawania w obronie zwierząt”. Prowadzi Karolina Kuszlewicz

Taras na Górze Guzowatej w Radkowie

„Ktoś, nie coś” na Festiwalu Góry Literatury. „W imieniu – warsztaty stawania w obronie zwierząt” Prowadzi Karolina Kuszlewicz Podczas warsztatów uczestnicy poznają istniejące narzędzia prawne, które można wykorzystywać w obronie praw zwierząt i nauczą się, jak je stosować w praktyce. Dodatkowo warsztat ma na celu wsparcie osób, które decydują się na pracę dla zwierząt w myśl zasady, że ratownik musi być silny. W trakcie warsztatów postaramy się wzmocnić motywację, poczucie sensu i nadziei na zmianę u tych, którzy na co dzień muszą zmagać się z niezrozumieniem, złym prawem i nieszczęściem zwierzaków. Warsztaty poprowadzi Karolina Kuszlewicz, adwokatka i założycielka Kancelarii nad Wisłą specjalizującej się w ochronie praw zwierząt i przyrody. Karolina Kuszlewicz jest wykładowczynią na Uniwersytecie Warszawskim i autorką licznych publikacji specjalistycznych, w tym Komentarza do ustawy o ochronie zwierząt. Warsztaty odbywają się w ramach Festiwalu Naturocentrycznego Ktoś, nie coś. Zapraszamy chętnych 11 lipca od godziny 9:00 do 12:00 do hotelu Centrum Łąkowa w Radkowie. Obowiązują zapisy.

Wiele ciał ducha. O animizmie we współczesnym świecie z Pawłem Chycem i Ewą Domańską rozmawia Jana Karpienko

Taras na Górze Guzowatej w Radkowie

Wiele ciał ducha. O animizmie we współczesnym świecie z Pawłem Chycem i Ewą Domańską rozmawia Jana Karpienko

Ewa Woydyłło, Nasz bieg z przeszkodami. O wrażliwości i inności. Z autorką rozmawia Łukasz Pilip

Taras na Górze Guzowatej w Radkowie

Ewa Woydyłło, Nasz bieg z przeszkodami. O wrażliwości i inności. Z autorką rozmawia Łukasz Pilip (współorganizator: Wydawnictwo Literackie)

Halszka Witkowska, Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie. Z autorką rozmawia Maciej Robert

Taras na Górze Guzowatej w Radkowie

Halszka Witkowska, Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie. Z autorką rozmawia Maciej Robert

koncert: Dobrawa Czocher

Zaułek Kultury

koncert: Dobrawa Czocher

Katarzyna Bonda, cykl Wiara, Nadzieja, Miłość. Z autorką rozmawia Amelia Sarnowska

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Katarzyna Bonda, cykl Wiara, Nadzieja, Miłość. Z autorką rozmawia Amelia Sarnowska

Joanna Bator, Ucieczka niedźwiedzicy. Z autorką rozmawia Magdalena Rabizo-Birek

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Joanna Bator, Ucieczka niedźwiedzicy. Z autorką rozmawia Magdalena Rabizo-Birek

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. Walkower (1965)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. Walkower (1965)

wernisaż III. wystawa Anny Marii Kramm. Kuratorki: Barbara Siatkowska Sylwia Krzemianowska

Zamek Sarny

wernisaż III. wystawa Anny Marii Kramm. Kuratorki: Barbara Siatkowska Sylwia Krzemianowska

wernisaż IV. Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

Zamek Sarny

wernisaż IV. Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

wernisaż V. Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

Stara Pracownia Jagi Hupało

wernisaż V. Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

wernisaż VI. Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Wystawa Wandy Czełkowskiej (współorganizator: NOWA art space)

Galeria NOWA art space

wernisaż VI. Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Wystawa Wandy Czełkowskiej (współorganizator: NOWA art space)

Latający Uniwersytet Ludowy. Wykłady: Halszka Witkowska, „Mały człowiek, duży problem. Zachowania samobójcze wśród młodzieży”, Jolanta Palma, „Jak zauważyć kryzys u dziecka i jak zareagować?”

Kłodzki Ośrodek Kultury

Halszka Witkowska W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce znacząco wzrosła liczba prób samobójczych wśród nastolatków. Dlaczego tak się dzieje? Co najczęściej wpływa na podjęcie decyzji o próbie samobójczej? Jakie są czynniki ryzyka? W trakcie wykładu słuchacze poznają podstawowe informacje o zachowaniach samobójczych i elementy wpływające na kryzys suicydalny u nastolatka, a przede wszystkim dowiedzą się, jaką rolę odgrywa środowisko szkolne, rodzinne oraz internetowe we wzroście zachowań samobójczych w tej grupie wiekowej. Wykład ma na celu poszerzenie wiedzy u odbiorców zgodnie z zasadą „Zrozumieć, aby zapobiec”. Jolanta Palma „Jak zauważyć kryzys u dziecka i jak zareagować?” Kryzys jest częścią ludzkiego życia. Każdy, kto go doświadcza, zasługuje na pomoc. Dzieci i młodzież, aby go pokonać, potrzebują wsparcia świadomych i kompetentnych dorosłych, którzy wprowadzą środki zaradcze. Dlatego też odbiorcy wykładu zdobędą wiedzę, jak rozpoznać kryzys emocjonalny u dziecka lub nastolatka, na co zwracać uwagę podczas rozmowy oraz jaką postawę przyjąć wobec niego. Poruszone zostaną również podstawowe zasady kontaktu z młodą osobą w kryzysie samobójczym. Istotną kwestią jest ponadto zwrócenie uwagi na rolę dorosłych w udzielaniu pierwszej pomocy emocjonalnej, która – podobnie jak pierwsza pomoc przedmedyczna – może uratować czyjeś życie. Warsztaty odbędą się 13 lipca od godziny 10:30 do 13:00 w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Nie obowiązują zapisy.

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty „Inkluzja i różnorodność Romów w Polsce”. Prowadzi Joanna Talewicz

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Warsztaty „Inkluzja i różnorodność Romów w Polsce” Prowadzi Joanna Talewicz (Fundacja w Stronę Dialogu) Wróżki, folklor, kolorowe sukienki, problemy społeczne, kradzieże. To najczęściej przywoływane skojarzenia dotyczące Romów, które często stają się alternatywą dla rzetelnej wiedzy i nijak mają się do faktów. Pomimo iż w Polsce obecni są od kilkuset lat, wciąż budzą ambiwalentne uczucia. Z jednej strony zadziwiają i fascynują swoją odmiennością, z drugiej zaś budzą strach i pogardę ze względu na tryb życia i postrzeganie rzeczywistości wbrew normom, które powszechnie uznawane są za obowiązujące. Stereotypy i mity na temat tej społeczności mają długą historię, co naturalnie wpływa na komunikację i integrację z większością. Podczas spotkania Joanna Talewicz przybliży uczestnikom sytuację społeczności romskiej w Polsce. Opowie również o sytuacji imigrantów i imigrantek z Rumunii oraz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy pochodzenia romskiego. Warsztaty odbędą się 13 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie od godziny 11:00 do 13:00. Obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Małe Góry Literatury

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1

Małe Góry Literatury Adam Wajrak, Tomasz Samojlik, Detektyw Wróbel i złamane pióro (współorganizator: Fundacja Heinricha Bölla)

Małe Góry Literatury

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Małe Góry Literatury warsztaty: EkoTeka

Małe Góry Literatury

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Małe Góry Literatury strefa zabaw dla dzieci: biblioteczna EkoFrajda

akcja edukacyjna Tour de Konstytucja

Rynek w Kłodzku

akcja edukacyjna Tour de Konstytucja (współorganizator: Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych)

Literatura young adult w Polsce. Z Katarzyną Barlińską, Martą Łabęcką i Weroniką Marczak rozmawiają Magdalena Adamus i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Kłodzki Ośrodek Kultury

Literatura young adult w Polsce. Z Katarzyną Barlińską, Martą Łabęcką i Weroniką Marczak rozmawiają Magdalena Adamus i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Anna In w grach świata? Rozmowa z twórcami gry komputerowej na podstawie prozy Olgi Tokarczuk: Aleksandrą Bieluk, Mateuszem Błaszczykiem, Carlosem Castañonem i Zbyszkiem Fingasem

Kłodzki Ośrodek Kultury

Anna In w grach świata? Rozmowa z twórcami gry komputerowej na podstawie prozy Olgi Tokarczuk: Aleksandrą Bieluk, Mateuszem Błaszczykiem, Carlosem Castañonem i Zbyszkiem Fingasem

Katarzyna Bonda, cykl Wiara, Nadzieja, Miłość. Z autorką rozmawia Olga Wróbel

Kłodzki Ośrodek Kultury

Katarzyna Bonda, cykl Wiara, Nadzieja, Miłość. Z autorką rozmawia Olga Wróbel

Konstanty Gebert, Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela. Z autorem rozmawia Urszula Glensk

Kłodzki Ośrodek Kultury

Konstanty Gebert, Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela. Z autorem rozmawia Urszula Glensk (współorganizator: Wydawnictwo Agora)

Mariusz Szczygieł, Fakty muszą zatańczyć. Z autorem rozmawia Maciej Robert

Kłodzki Ośrodek Kultury

Mariusz Szczygieł, Fakty muszą zatańczyć. Z autorem rozmawia Maciej Robert

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. IO (2022)

Kłodzki Ośrodek Kultury

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. IO (2022)

Młode głosy. Z Karoliną Kapustą, Michałem Krawczykiem, Pauliną Pidzik i Julkiem Rosińskim rozmawia Julia Fiedorczuk

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie

Młode głosy. Z Karoliną Kapustą, Michałem Krawczykiem, Pauliną Pidzik i Julkiem Rosińskim rozmawia Julia Fiedorczuk

Mniej znana literatura polska. Z Jakubem Pszoniakiem rozmawia Karol Maliszewski

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie

Mniej znana literatura polska. Z Jakubem Pszoniakiem rozmawia Karol Maliszewski

Marie Iljašenko, Osip podąża na południe. Z autorką rozmawia Zofia Bałdyga

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie

Marie Iljašenko, Osip podąża na południe. Z autorką rozmawia Zofia Bałdyga

Wojciech Tochman, Historia na śmierć i życie. Z autorem rozmawia Ewa Winnicka

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Wojciech Tochman, Historia na śmierć i życie. Z autorem rozmawia Ewa Winnicka

Joanna Lamparska, Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów. Z autorką rozmawia Waldek Mazur

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Joanna Lamparska, Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów. Z autorką rozmawia Waldek Mazur

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. IO (2022)

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy (skwer z dzikami)

Jerzy Skolimowski. Retrospektywa. IO (2022)

Warsztaty tworzenia naszywki zero waste – Karolina Śmiałek; malowanie performatywne na tkaninie – Janusz Gilewicz. W ramach Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

Zamek Sarny

warsztaty tworzenia naszywki zero waste – Karolina Śmiałek; malowanie performatywne na tkaninie – Janusz Gilewicz. W ramach Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty kreatywnego pisania, „Pani Odra i Pan Bug (opowieści o osobach pozaludzkich)”

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie

Warsztaty kreatywnego pisania, „Pani Odra i Pan Bug (opowieści o osobach pozaludzkich)” Prowadzą Karol Maliszewski, Miłka Malzahn i Zbigniew Kruszyński Ona i On to tylko symbole tego, co pozaludzkie, a nieludzko do tej pory lekceważone. Spójrz na świat, pamiętając o ognozji, wieloaspektowym postrzeganiu rzeczywistości, empatii i wyobraźni. Bądź jak szamanka czy szaman i zobacz towarzyszące nam byty, albo raczej byty, którym towarzyszymy od wieków, nie dostrzegając ich odrębności i autonomiczności. Pozwól im przemówić albo pokornie przemów w ich imieniu. To nie tylko rzeki, strumienie czy jeziora, są jeszcze rośliny i zwierzęta (w swojej zastanawiającej poszczególności), są tajemniczymi skupiskami energii i sensu w dolinach i górach, kotlinach i wyżynach, borach i zagajnikach, a i w miejskich murach nie brakuje rozsianych śladów tej drugiej, podobno niemej, rzeczywistości. Pozwól sobie na mitologiczne i animistyczne ujęcie tematu, może nawet, jeśli chcesz, baśniowe; przy czym nie chcemy podcinać skrzydeł zaprzysiężonym realistom i naturalistom, oni zapewne też potrafią coś wykrzesać z tego tematu. Poczuj coś więcej w związku z otaczającym nas światem, z istotami szukającymi głosu i wyrazu. Chwytaj za pióro, bo na razie innej broni nie mamy. Warsztaty kreatywnego pisania odbędą się 14 i 15 lipca w Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. Wydarzenie jest zamknięte, nie przewidujemy zapisów.

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty kreatywnego pisania, „Pani Odra i Pan Bug (opowieści o osobach pozaludzkich)”

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie

Warsztaty kreatywnego pisania, „Pani Odra i Pan Bug (opowieści o osobach pozaludzkich)” Prowadzą Karol Maliszewski, Miłka Malzahn i Zbigniew Kruszyński Ona i On to tylko symbole tego, co pozaludzkie, a nieludzko do tej pory lekceważone. Spójrz na świat, pamiętając o ognozji, wieloaspektowym postrzeganiu rzeczywistości, empatii i wyobraźni. Bądź jak szamanka czy szaman i zobacz towarzyszące nam byty, albo raczej byty, którym towarzyszymy od wieków, nie dostrzegając ich odrębności i autonomiczności. Pozwól im przemówić albo pokornie przemów w ich imieniu. To nie tylko rzeki, strumienie czy jeziora, są jeszcze rośliny i zwierzęta (w swojej zastanawiającej poszczególności), są tajemniczymi skupiskami energii i sensu w dolinach i górach, kotlinach i wyżynach, borach i zagajnikach, a i w miejskich murach nie brakuje rozsianych śladów tej drugiej, podobno niemej, rzeczywistości. Pozwól sobie na mitologiczne i animistyczne ujęcie tematu, może nawet, jeśli chcesz, baśniowe; przy czym nie chcemy podcinać skrzydeł zaprzysiężonym realistom i naturalistom, oni zapewne też potrafią coś wykrzesać z tego tematu. Poczuj coś więcej w związku z otaczającym nas światem, z istotami szukającymi głosu i wyrazu. Chwytaj za pióro, bo na razie innej broni nie mamy. Warsztaty kreatywnego pisania odbędą się 14 i 15 lipca w Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. Wydarzenie jest zamknięte, nie przewidujemy zapisów.

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty „Szamanizm opowieści”. Prowadzą Jana Karpienko i Robert Rient

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Warsztaty „Szamanizm opowieści” Prowadzą Jana Karpienko i Robert Rient Szamanizm jest duchowością, której potrzebuje współczesny świat. To duchowość poza religijnymi ścieżkami. Duchowość wolności, zdrowia, dyscypliny i miłości. Duchowość uznawania ducha, umysłu i ciała jako ważnych i połączonych. Duchowość będąca uznaniem prawa do życia ludzi w ich pełnej różnorodności i uznaniem roślin, kamieni, rzek, gór, ognia, wiatru, ziemi jako żywych. Szamanizm to głęboka dyscyplina i codzienna praktyka szacunku do wszystkich żywych istot. Znanych i nieznanych, widzialnych i niewidzialnych, zaprzyjaźnionych i tych, z którymi nie chcemy być w kontakcie. Szamański szacunek jest formą uznania cudzego istnienia. Szacunek nie jest tożsamy z budowaniem relacji ze wszystkimi istotami – do czego niekiedy namawia neoszamanizm. O istocie szamanizmu stanowi umiejętność rozpoznawania żywych istot oraz otwierania i zamykania drzwi do swego domu – rozumianego nie tylko jako miejsce do życia, lecz także jako szamański krąg oraz ciało zamieszkane przez umysł, emocje, ducha. Szamanizm zatem oznacza rozpoznanie, powitanie i pożegnanie. Na szamańskiej ścieżce rozpoznanie powinno poprzedzać powitanie, a najlepiej też towarzyszyć pomiędzy powitaniem a pożegnaniem. Umiejętne rozpoznanie daje wolność od tego, czego nie chcemy przyjąć. „Szamanizm opowieści” to warsztaty inspirowane współczesnym szamanizmem, jego praktyce w otaczającej nas rzeczywistości oraz podstawowymi pojęciami, zjawiskami i procesami związanym z praktyką szamańską. Zabierzemy Państwa w podróż, ponieważ istnieją tylko cztery drogi, cztery opowieści. Jest opowieść innych. Jest opowieść umysłu. Jest moja opowieść. I jest opowieść duchów. Warsztaty odbędą się 14 lipca od godziny 9:00 do 11:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.

Latający Uniwersytet Ludowy. Seminarium „Przyszłość odzyskana. Siła i źródła nadziei w czasach chaosu”. Prowadzi Edwin Bendyk

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Seminarium „Przyszłość odzyskana. Siła i źródła nadziei w czasach chaosu” Prowadzi Edwin Bendyk Polikryzys i permakryzys – warto przywyknąć do tych pojęć, bo dobrze opisują kondycję świata teraz i w najbliższej przyszłości. Wynika z nich złożoność wyzwań i ich współzależność: katastrofa klimatyczna wiąże się z masową utratą bioróżnorodności, to z kolei przekłada się na możliwości wytwarzania żywności i zapewnienia dostępu do bezpiecznej wody. Podobnie jest z dostępem do nośników energii i innych surowców potrzebnych do podtrzymywania i rozwoju cywilizacji – ich eksploatacja wiąże się z rosnącymi kosztami ekologicznymi i społecznymi. Rozwój nowych technologii coraz częściej zaczyna budzić trwogę, że ludzkość padnie ofiarą własnej kreatywności i innowacyjności. Wszystkie te kryzysowe impulsy i procesy mają wpływ na życie społeczeństw i politykę. Gdy zaczyna brakować dobrych rozwiązań dla narastających wyzwań, do repertuaru politycznych środków wraca przemoc i wojna. Tak, powodów do obaw nie brakuje, nie brakuje też analiz pokazujących, że ludzkość przekracza kolejne punkty bez powrotu na drodze do katastrofy. Tej prawdy nie można ukrywać, nie oznacza to jednak że katastrofa jest nieuchronna. Przyszłość można odzyskać, dysponujemy potrzebnymi do tego narzędziami, wiedzą i zasobami. To, czego najbardziej dziś brakuje, to wyobraźnia i wola niezbędne, by dobrą przyszłość pomyśleć i uruchomić niezbędne procesy do niej prowadzące. Dobra przyszłość nie oznacza jednak kontynuacji dzisiejszego status quo, kiedy jakość życia mierzy się ilościowymi wskaźnikami konsumpcji dóbr i usług. Oznacza natomiast świat, w którym wszyscy mogą żyć godnie i jednocześnie w zgodzie możliwościami ziemskiego ekosystemu. Próbę wyobrażenia i opowiedzenia takiego świata podejmiemy podczas seminarium „Przyszłość odzyskana”. Spotkanie 1: Punkt wyjścia, gdzie jesteśmy Podczas pierwszego seminarium krótko przypomnimy sobie dorobek spotkań z poprzednich lat i uzupełnimy powstałą wtedy diagnozę o najnowsze elementy: zaskakujące doświadczenia pandemii, stan klimatu i bioróżnorodności, surowce i energia, a także najnowsze doniesienia ze świata technologii, czyli sztuczna inteligencja, biologia syntetyczna, neuronauka, energetyka – jak to wszystko ma się do sytuacji społeczno-politycznej i kondycji współczesnego kapitalizmu? Oczywiście, nie będziemy wchodzić w szczegóły, celem tego spotkania będzie pokazanie powiązań między różnymi odległymi pozornie procesami, by uchwycić złożoność rzeczywistości i zrozumieć szansę, jaką daje stan kryzysu. Spotkanie 2: Czy grozi nam apokalipsa? Katastrofy nie można wykluczyć, wielu analityków twierdzi wręcz, że proces apokalipsy już się rozpoczął, a jego oznaki to zarówno gwałtowne zjawiska pogodowe, jak i gwałtowne zjawiska polityczne. Historia nie rozwija się jednak liniowo, jej bieg jest skutkiem złożonej dynamiki. Powoduje ona, że nowe technologie są wdrażane inaczej, niż wyobrażali sobie ich twórcy, bo okazuje się, że kultura ma równie twardy wpływ na rzeczywistość, jak czynniki materialne. I to właśnie kultura jako siła niejednoznaczna, ambiwalentna będzie odgrywała kluczową rolę w poszukiwaniu sposobów na wykorzystanie wiedzy, technologii i zasobów, by odzyskać przyszłość. Ponieważ jesteśmy na festiwalu literackim, podejmiemy też pytanie, czy polskie społeczeństwo ze swoją kulturą nie-czytania było kiedykolwiek nowoczesne i jakie znaczenie ma odpowiedź na to pytanie podczas projektowania przyszłości? Spotkanie 3: W stronę społeczeństwa przyszłości Ostatnie spotkanie rozpoczniemy od analizy doświadczenia ukraińskiego i odpowiedzi na pytanie, czy w Ukrainie tworzy się społeczeństwo przyszłości? Po ponad roku od pełnowymiarowej agresji i po ponad 8 latach wojny wypowiedzianej Ukrainie przez Rosję dysponujemy obszernym materiałem analitycznym – badaniami socjologicznymi, dziełami literatury i sztuki, analizami politologicznymi i filozoficznymi wyjaśniającymi źródła siły ukraińskiego społeczeństwa i zachodzących w nim procesów. Spróbujemy pokazać, że ukraińskie doświadczenie ma znaczenie uniwersalne i podpowiada, jak w sytuacji największego mroku nie tracić nadziei i zdolności do pozytywnego działania. Jak wykorzystać to doświadczenie? Trzy spotkania o charakterze seminarium odbywać się będą od godziny 9:00 do 12:00 w dniach 14, 15 i 16 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze dni, ale proponujemy uczestnictwo w pełnym cyklu.

„Chodź, narysuj mi las” – warsztaty z rysowania lasu i leśnych zwierzaków dla dzieci. Prowadzi Tomasz Samojlik

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1

„Chodź, narysuj mi las” – warsztaty z rysowania lasu i leśnych zwierzaków dla dzieci Prowadzi Tomasz Samojlik Oparte na książkach „Żubr Pompik”, „O rety! Przyroda”, „Pikotek chce być odkryty” oraz komiksach „Ryjówka przeznaczenia” i „Umarły Las” warsztaty pokażą, jak w prosty sposób narysować las i zamieszkujące go zwierzęta, od najmniejszych ryjówek po największe żubry. Przy okazji wspólnego rysowania uczestnicy będą mogli dowiedzieć się wielu zaskakujących rzeczy o zwyczajach i zachowania zwierząt oraz o tym, jak niezwykłe jest miejsce ich życia – las. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać wstrząsającą prawdę: otóż każdy, bez wyjątku, może być twórcą komiksów lub ilustratorem. Nie trzeba wspaniale rysować ani genialnie kolorować (choć to pomaga), nie trzeba znać wszystkich zasad perspektywy i skali (choć bywa to przydatne). Bezwzględnie za to trzeba mieć otwarty umysł, polecana jest gonitwa pomysłów w głowie, nie obejdzie się też bez dozy kreatywności. Warsztaty rysowania z Tomaszem Samojlikiem odbędą się w ramach Małych Gór Literatury. Do uczestnictwa zapraszamy dzieci i młodzież, a może i skusi się jakiś dorosły? Zapraszamy Was 14 lipca do Biblioteki Publicznej Gminy Nowa Ruda w Dzikowcu od 10:00 do 12:30. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy.

Artur Nowak, Stanisław Obirek, Babilon. Kryminalna historia kościoła. Z autorami rozmawia Waldek Mazur

Zamek Sarny

Artur Nowak, Stanisław Obirek, Babilon. Kryminalna historia kościoła. Z autorami rozmawia Waldek Mazur

Zaginiona tożsamość. Z Joanną Lamparską i Filipem Springerem rozmawiają Magdalena Barbaruk i Piotr Jakub Fereński

Zamek Sarny

Zaginiona tożsamość. Z Joanną Lamparską i Filipem Springerem rozmawiają Magdalena Barbaruk i Piotr Jakub Fereński

Krzysztof Meissner, Jerzy Sosnowski, Fizyk w jaskini światów. Z autorami rozmawia Edwin Bendyk

Zamek Sarny

Krzysztof Meissner, Jerzy Sosnowski, Fizyk w jaskini światów. Z autorami rozmawia Edwin Bendyk

Julia Fiedorczuk, Astrostrada z girlandami. Wiersze zebrane i powieść Dom Oriona. Z autorką o poezji i prozie rozmawiają Marcin Baniak i Waldek Mazur

Zamek Sarny

Julia Fiedorczuk, Astrostrada z girlandami. Wiersze zebrane i powieść Dom Oriona. Z autorką o poezji i prozie rozmawiają Marcin Baniak i Waldek Mazur (współorganizatorzy: Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Warstwy)

Rzeki i granice. Z Andrzejem Stasiukiem rozmawia Maciej Robert

Zamek Sarny

Rzeki i granice. Z Andrzejem Stasiukiem rozmawia Maciej Robert

Mariusz Szczygieł, Fakty muszą zatańczyć. Z autorem rozmawia Ewa Winnicka

Zamek Sarny

Mariusz Szczygieł, Fakty muszą zatańczyć. Z autorem rozmawia Ewa Winnicka

koncert: Kazik

Zamek Sarny

koncert: Kazik

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty kreatywnego pisania, „Pani Odra i Pan Bug (opowieści o osobach pozaludzkich)”

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Rudzie

Warsztaty kreatywnego pisania, „Pani Odra i Pan Bug (opowieści o osobach pozaludzkich)” Prowadzą Karol Maliszewski, Miłka Malzahn i Zbigniew Kruszyński Ona i On to tylko symbole tego, co pozaludzkie, a nieludzko do tej pory lekceważone. Spójrz na świat, pamiętając o ognozji, wieloaspektowym postrzeganiu rzeczywistości, empatii i wyobraźni. Bądź jak szamanka czy szaman i zobacz towarzyszące nam byty, albo raczej byty, którym towarzyszymy od wieków, nie dostrzegając ich odrębności i autonomiczności. Pozwól im przemówić albo pokornie przemów w ich imieniu. To nie tylko rzeki, strumienie czy jeziora, są jeszcze rośliny i zwierzęta (w swojej zastanawiającej poszczególności), są tajemniczymi skupiskami energii i sensu w dolinach i górach, kotlinach i wyżynach, borach i zagajnikach, a i w miejskich murach nie brakuje rozsianych śladów tej drugiej, podobno niemej, rzeczywistości. Pozwól sobie na mitologiczne i animistyczne ujęcie tematu, może nawet, jeśli chcesz, baśniowe; przy czym nie chcemy podcinać skrzydeł zaprzysiężonym realistom i naturalistom, oni zapewne też potrafią coś wykrzesać z tego tematu. Poczuj coś więcej w związku z otaczającym nas światem, z istotami szukającymi głosu i wyrazu. Chwytaj za pióro, bo na razie innej broni nie mamy. Warsztaty kreatywnego pisania odbędą się 14 i 15 lipca w Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie. Wydarzenie jest zamknięte, nie przewidujemy zapisów.

Latający Uniwersytet Ludowy. Seminarium „Przyszłość odzyskana. Siła i źródła nadziei w czasach chaosu”. Prowadzi Edwin Bendyk

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Seminarium „Przyszłość odzyskana. Siła i źródła nadziei w czasach chaosu” Prowadzi Edwin Bendyk Polikryzys i permakryzys – warto przywyknąć do tych pojęć, bo dobrze opisują kondycję świata teraz i w najbliższej przyszłości. Wynika z nich złożoność wyzwań i ich współzależność: katastrofa klimatyczna wiąże się z masową utratą bioróżnorodności, to z kolei przekłada się na możliwości wytwarzania żywności i zapewnienia dostępu do bezpiecznej wody. Podobnie jest z dostępem do nośników energii i innych surowców potrzebnych do podtrzymywania i rozwoju cywilizacji – ich eksploatacja wiąże się z rosnącymi kosztami ekologicznymi i społecznymi. Rozwój nowych technologii coraz częściej zaczyna budzić trwogę, że ludzkość padnie ofiarą własnej kreatywności i innowacyjności. Wszystkie te kryzysowe impulsy i procesy mają wpływ na życie społeczeństw i politykę. Gdy zaczyna brakować dobrych rozwiązań dla narastających wyzwań, do repertuaru politycznych środków wraca przemoc i wojna. Tak, powodów do obaw nie brakuje, nie brakuje też analiz pokazujących, że ludzkość przekracza kolejne punkty bez powrotu na drodze do katastrofy. Tej prawdy nie można ukrywać, nie oznacza to jednak że katastrofa jest nieuchronna. Przyszłość można odzyskać, dysponujemy potrzebnymi do tego narzędziami, wiedzą i zasobami. To, czego najbardziej dziś brakuje, to wyobraźnia i wola niezbędne, by dobrą przyszłość pomyśleć i uruchomić niezbędne procesy do niej prowadzące. Dobra przyszłość nie oznacza jednak kontynuacji dzisiejszego status quo, kiedy jakość życia mierzy się ilościowymi wskaźnikami konsumpcji dóbr i usług. Oznacza natomiast świat, w którym wszyscy mogą żyć godnie i jednocześnie w zgodzie możliwościami ziemskiego ekosystemu. Próbę wyobrażenia i opowiedzenia takiego świata podejmiemy podczas seminarium „Przyszłość odzyskana”. Spotkanie 1: Punkt wyjścia, gdzie jesteśmy Podczas pierwszego seminarium krótko przypomnimy sobie dorobek spotkań z poprzednich lat i uzupełnimy powstałą wtedy diagnozę o najnowsze elementy: zaskakujące doświadczenia pandemii, stan klimatu i bioróżnorodności, surowce i energia, a także najnowsze doniesienia ze świata technologii, czyli sztuczna inteligencja, biologia syntetyczna, neuronauka, energetyka – jak to wszystko ma się do sytuacji społeczno-politycznej i kondycji współczesnego kapitalizmu? Oczywiście, nie będziemy wchodzić w szczegóły, celem tego spotkania będzie pokazanie powiązań między różnymi odległymi pozornie procesami, by uchwycić złożoność rzeczywistości i zrozumieć szansę, jaką daje stan kryzysu. Spotkanie 2: Czy grozi nam apokalipsa? Katastrofy nie można wykluczyć, wielu analityków twierdzi wręcz, że proces apokalipsy już się rozpoczął, a jego oznaki to zarówno gwałtowne zjawiska pogodowe, jak i gwałtowne zjawiska polityczne. Historia nie rozwija się jednak liniowo, jej bieg jest skutkiem złożonej dynamiki. Powoduje ona, że nowe technologie są wdrażane inaczej, niż wyobrażali sobie ich twórcy, bo okazuje się, że kultura ma równie twardy wpływ na rzeczywistość, jak czynniki materialne. I to właśnie kultura jako siła niejednoznaczna, ambiwalentna będzie odgrywała kluczową rolę w poszukiwaniu sposobów na wykorzystanie wiedzy, technologii i zasobów, by odzyskać przyszłość. Ponieważ jesteśmy na festiwalu literackim, podejmiemy też pytanie, czy polskie społeczeństwo ze swoją kulturą nie-czytania było kiedykolwiek nowoczesne i jakie znaczenie ma odpowiedź na to pytanie podczas projektowania przyszłości? Spotkanie 3: W stronę społeczeństwa przyszłości Ostatnie spotkanie rozpoczniemy od analizy doświadczenia ukraińskiego i odpowiedzi na pytanie, czy w Ukrainie tworzy się społeczeństwo przyszłości? Po ponad roku od pełnowymiarowej agresji i po ponad 8 latach wojny wypowiedzianej Ukrainie przez Rosję dysponujemy obszernym materiałem analitycznym – badaniami socjologicznymi, dziełami literatury i sztuki, analizami politologicznymi i filozoficznymi wyjaśniającymi źródła siły ukraińskiego społeczeństwa i zachodzących w nim procesów. Spróbujemy pokazać, że ukraińskie doświadczenie ma znaczenie uniwersalne i podpowiada, jak w sytuacji największego mroku nie tracić nadziei i zdolności do pozytywnego działania. Jak wykorzystać to doświadczenie? Trzy spotkania o charakterze seminarium odbywać się będą od godziny 9:00 do 12:00 w dniach 14, 15 i 16 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze dni, ale proponujemy uczestnictwo w pełnym cyklu.

Latający Uniwersytet Ludowy. Warsztaty rowerowe: Aparat, rower i stara mapa. Prowadzi Filip Springer

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie

Warsztaty rowerowe „Aparat, rower i stara mapa” Prowadzi Filip Springer W czasie pracy nad swoją najnowszą, poświęconą pejzażowi książką „Mein Gott, jak pięknie” Filip Springer sięgnął po archiwalne mapy i wyruszył w rowerowo-fotograficzną podróż przez poniemieckie zakątki Polski. W czasie warsztatów ‚Aparat, rower i stara mapa” podzieli się doświadczeniami i zachęci do korzystania z tych narzędzi we własnych wędrówkach. APARAT / Fotografia wcale nie musi służyć do produkowania kolejnych obrazów. Łatwo o tym zapomnieć, bo dziś przecież fotografujemy kompulsywnie i bez umiaru. Ale medium to, świadomie używane, doskonale sprawdza się też jako narzędzie poznawcze. Fotografowanie (czyli dobieranie sprzętu, dokumentacja tematu, wykonywanie i selekcja zdjęć) jest też świetnym sposobem dowiadywania się o świecie. Wszystkie te okołofotograficzne działania zmuszają nas do aktywności, których nie podjęlibyśmy się nie mając aparatu w rękach. Dzięki temu w nieco inny sposób doświadczamy rzeczywistości, pod innym kątem spoglądamy na świat. ROWER / „Lubię myśleć o trasie, którą mam przejechać, jak o tekście. Da się je w podobny sposób zakomponować” – pisze Springer w „Mein Gott, jak pięknie”. „Zanim wsiądę na rower, długo przypatruję się zdjęciom satelitarnym. Potem sprawdzam przewyższenia i próbuję sobie wyobrazić rytm podjazdów i zjazdów. W końcu przychodzi czas weryfikacji. Gotowy tekst trzeba przeczytać na głos, żeby wychwycić w nim wszystkie kanty i chropowatości. Z trasą jest podobnie – trzeba ją przejechać, najlepiej kilka razy, by sprawdzić, czy opowiada przestrzeń tak, jak chciałoby się ją poczuć”. STARA MAPA / W internecie jest ich pełno, wystarczy dobrze poszukać i da się znaleźć nawet takie z początku XIX wieku. Można je wgrać do telefonu i przy pomocy prostych aplikacji używać jak nawigacji, można je też wydrukować i zabrać ze sobą. Wędrowanie w taki sposób zajmuje trzy razy więcej czasu i wymaga cierpliwości. Rzadko jednak kończy się rozczarowaniem. Stare mapy bowiem podróżować nie tylko w przestrzeni, ale też czasie. Warsztaty mają formę rowerowej wycieczki po najbliższej okolicy o dystansie i tempie dostosowanym do możliwości grupy. W ich trakcie Filip Springer poprosi uczestników i uczestniczki o wykonanie prostych zadań fotograficznych oraz pokaże narzędzia i sposoby posługiwania się archiwalnymi mapami (dosępnymi online i offline). W czasie warsztatów przedstawiona zostanie też „teoria przepływu” (flow) opracowana przez węgiersko-amerykańskiego psychologa Mihály’ego Csíkszentmihály’ego, która pozwala zanurzyć się w wykonywanych czynnościach i czerpać z nich jeszcze większą satysfakcję. Uczestnicy i uczestniczki są zaproszeni do spróbowania flow na kilku fragmentach trasy. Prowadzący: Filip Springer – pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na chiński, angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki. W marcu 2023 roku w wydawnictwie Karakter ukazała się jego najnowsza książka „Mein Gott, jak pięknie”. Warsztaty rowerowe odbędą się 15 lipca od godziny 9:00 do 13:00. O miejscu zbiórki i dokładnej trasie poinformujemy przed wydarzeniem.

Małe Góry Literatury

Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda, Filia Nr 1

Małe Góry Literatury Karolina Lewestam, Silla. Z autorką rozmawia Waldek Mazur

Nauka i transcendencja. Z Krzysztofem Meissnerem i Janem Woleńskim rozmawia Katarzyna Kasia

Zamek Sarny

Nauka i transcendencja. Z Krzysztofem Meissnerem i Janem Woleńskim rozmawia Katarzyna Kasia

Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego. O książce rozmawiają Sylwia Chutnik, Agnieszka Dauksza, Hanka Grupińska i Monika Sznajderman

Zamek Sarny

Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego. O książce rozmawiają Sylwia Chutnik, Agnieszka Dauksza, Hanka Grupińska i Monika Sznajderman

Yael Neeman, Była sobie kiedyś. Z autorką rozmawia Irek Grin

Zamek Sarny

Yael Neeman, Była sobie kiedyś. Z autorką rozmawia Irek Grin (współorganizator: Wydawnictwo Próby)

Nagle, w kolejce po chleb. Z Ryszardem Krynickim rozmawia Ilona Witkowska

Zamek Sarny

Nagle, w kolejce po chleb. Z Ryszardem Krynickim rozmawia Ilona Witkowska

Anda Rottenberg, Rozrzut. Z autorką rozmawia Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk

Zamek Sarny

Anda Rottenberg, Rozrzut. Z autorką rozmawia Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk

Wojciech Tochman, Historia na śmierć i życie. Z autorem rozmawia Waldek Mazur

Zamek Sarny

Wojciech Tochman, Historia na śmierć i życie. Z autorem rozmawia Waldek Mazur (współorganizator: Wydawnictwo Literackie)

O planach Fundacji Olgi Tokarczuk i Latającym Uniwersytecie Ludowym rozmawiają: Olga Tokarczuk (Fundatorka, członkini Rady Fundacji), Jana Karpienko (koordynatorka projektów), Grzegorz Tokarczuk (prezes Zarządu Fundacji) i Irek Grin (przewodniczący Rady Fundacji, dyrektor programowy)

Zamek Sarny

O planach Fundacji Olgi Tokarczuk i Latającym Uniwersytecie Ludowym rozmawiają: Olga Tokarczuk (Fundatorka, członkini Rady Fundacji), Jana Karpienko (koordynatorka projektów), Grzegorz Tokarczuk (prezes Zarządu Fundacji) i Irek Grin (przewodniczący Rady Fundacji, dyrektor programowy)

koncert: VOO VOO – Premiera

Zamek Sarny

koncert: VOO VOO – Premiera

„pchli targ” – jarmark prezentujący rękodzieło, produkty spożywcze i wyroby artystyczne okolicznych twórców i wytwórców

Rynek w Nowej Rudzie

„pchli targ” – jarmark prezentujący rękodzieło, produkty spożywcze i wyroby artystyczne okolicznych twórców i wytwórców (współorganizator: Stowarzyszenie Stolovelasy)

Latający Uniwersytet Ludowy. Seminarium „Przyszłość odzyskana. Siła i źródła nadziei w czasach chaosu”. Prowadzi Edwin Bendyk

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie, lobby lub restauracja Rycerska

Seminarium „Przyszłość odzyskana. Siła i źródła nadziei w czasach chaosu” Prowadzi Edwin Bendyk Polikryzys i permakryzys – warto przywyknąć do tych pojęć, bo dobrze opisują kondycję świata teraz i w najbliższej przyszłości. Wynika z nich złożoność wyzwań i ich współzależność: katastrofa klimatyczna wiąże się z masową utratą bioróżnorodności, to z kolei przekłada się na możliwości wytwarzania żywności i zapewnienia dostępu do bezpiecznej wody. Podobnie jest z dostępem do nośników energii i innych surowców potrzebnych do podtrzymywania i rozwoju cywilizacji – ich eksploatacja wiąże się z rosnącymi kosztami ekologicznymi i społecznymi. Rozwój nowych technologii coraz częściej zaczyna budzić trwogę, że ludzkość padnie ofiarą własnej kreatywności i innowacyjności. Wszystkie te kryzysowe impulsy i procesy mają wpływ na życie społeczeństw i politykę. Gdy zaczyna brakować dobrych rozwiązań dla narastających wyzwań, do repertuaru politycznych środków wraca przemoc i wojna. Tak, powodów do obaw nie brakuje, nie brakuje też analiz pokazujących, że ludzkość przekracza kolejne punkty bez powrotu na drodze do katastrofy. Tej prawdy nie można ukrywać, nie oznacza to jednak że katastrofa jest nieuchronna. Przyszłość można odzyskać, dysponujemy potrzebnymi do tego narzędziami, wiedzą i zasobami. To, czego najbardziej dziś brakuje, to wyobraźnia i wola niezbędne, by dobrą przyszłość pomyśleć i uruchomić niezbędne procesy do niej prowadzące. Dobra przyszłość nie oznacza jednak kontynuacji dzisiejszego status quo, kiedy jakość życia mierzy się ilościowymi wskaźnikami konsumpcji dóbr i usług. Oznacza natomiast świat, w którym wszyscy mogą żyć godnie i jednocześnie w zgodzie możliwościami ziemskiego ekosystemu. Próbę wyobrażenia i opowiedzenia takiego świata podejmiemy podczas seminarium „Przyszłość odzyskana”. Spotkanie 1: Punkt wyjścia, gdzie jesteśmy Podczas pierwszego seminarium krótko przypomnimy sobie dorobek spotkań z poprzednich lat i uzupełnimy powstałą wtedy diagnozę o najnowsze elementy: zaskakujące doświadczenia pandemii, stan klimatu i bioróżnorodności, surowce i energia, a także najnowsze doniesienia ze świata technologii, czyli sztuczna inteligencja, biologia syntetyczna, neuronauka, energetyka – jak to wszystko ma się do sytuacji społeczno-politycznej i kondycji współczesnego kapitalizmu? Oczywiście, nie będziemy wchodzić w szczegóły, celem tego spotkania będzie pokazanie powiązań między różnymi odległymi pozornie procesami, by uchwycić złożoność rzeczywistości i zrozumieć szansę, jaką daje stan kryzysu. Spotkanie 2: Czy grozi nam apokalipsa? Katastrofy nie można wykluczyć, wielu analityków twierdzi wręcz, że proces apokalipsy już się rozpoczął, a jego oznaki to zarówno gwałtowne zjawiska pogodowe, jak i gwałtowne zjawiska polityczne. Historia nie rozwija się jednak liniowo, jej bieg jest skutkiem złożonej dynamiki. Powoduje ona, że nowe technologie są wdrażane inaczej, niż wyobrażali sobie ich twórcy, bo okazuje się, że kultura ma równie twardy wpływ na rzeczywistość, jak czynniki materialne. I to właśnie kultura jako siła niejednoznaczna, ambiwalentna będzie odgrywała kluczową rolę w poszukiwaniu sposobów na wykorzystanie wiedzy, technologii i zasobów, by odzyskać przyszłość. Ponieważ jesteśmy na festiwalu literackim, podejmiemy też pytanie, czy polskie społeczeństwo ze swoją kulturą nie-czytania było kiedykolwiek nowoczesne i jakie znaczenie ma odpowiedź na to pytanie podczas projektowania przyszłości? Spotkanie 3: W stronę społeczeństwa przyszłości Ostatnie spotkanie rozpoczniemy od analizy doświadczenia ukraińskiego i odpowiedzi na pytanie, czy w Ukrainie tworzy się społeczeństwo przyszłości? Po ponad roku od pełnowymiarowej agresji i po ponad 8 latach wojny wypowiedzianej Ukrainie przez Rosję dysponujemy obszernym materiałem analitycznym – badaniami socjologicznymi, dziełami literatury i sztuki, analizami politologicznymi i filozoficznymi wyjaśniającymi źródła siły ukraińskiego społeczeństwa i zachodzących w nim procesów. Spróbujemy pokazać, że ukraińskie doświadczenie ma znaczenie uniwersalne i podpowiada, jak w sytuacji największego mroku nie tracić nadziei i zdolności do pozytywnego działania. Jak wykorzystać to doświadczenie? Trzy spotkania o charakterze seminarium odbywać się będą od godziny 9:00 do 12:00 w dniach 14, 15 i 16 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Istnieje możliwość zapisu na pojedyncze dni, ale proponujemy uczestnictwo w pełnym cyklu.

spacer z Jerzym Markiem śladami Empuzjonu Olgi Tokarczuk

Kino Zdrowie

spacer z Jerzym Markiem śladami Empuzjonu Olgi Tokarczuk

Chcę ci powiedzieć wszystko. Rozmowa dwóch poetek o sobie: Emilia Konwerska i Ilona Witkowska

Park doktora Brehmera w Sokołowsku

Chcę ci powiedzieć wszystko. Rozmowa dwóch poetek o sobie: Emilia Konwerska i Ilona Witkowska

Performatywne czytanie znaków. Rozmowa dwóch pisarzy o sobie: Piotr Janicki i Mateusz Górniak

Park doktora Brehmera w Sokołowsku

Performatywne czytanie znaków. Rozmowa dwóch pisarzy o sobie: Piotr Janicki i Mateusz Górniak

Filip Springer, Mein Gott, jak pięknie. Z autorem rozmawia Ilona Witkowska

Park doktora Brehmera w Sokołowsku

Filip Springer, Mein Gott, jak pięknie. Z autorem rozmawia Ilona Witkowska

z Katarzyną Nosowską rozmawia Karolina Korwin-Piotrowska

Kino Zdrowie

z Katarzyną Nosowską rozmawia Karolina Korwin-Piotrowska

koncert: Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi. Andrzej Sosnowski & Chain Smokers

Sanatorium Grunwald w Sokołowsku, Czerwona Sala

koncert: Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi. Andrzej Sosnowski & Chain Smokers

pokaz krótkich filmów Marcina Giżyckiego: Sycylijska pchła, Panta Rhei, Stone Story, Kinefaktura, Fala, Wieczór, Aquatura, Theatrum Magicum, Blaue Rieter i Biała kurtyna. Po projekcji z Agnieszką Taborską rozmawia Magdalena Barbaruk

Zamek Sarny

pokaz krótkich filmów Marcina Giżyckiego: Sycylijska pchła, Panta Rhei, Stone Story, Kinefaktura, Fala, Wieczór, Aquatura, Theatrum Magicum, Blaue Rieter i Biała kurtyna. Po projekcji z Agnieszką Taborską rozmawia Magdalena Barbaruk

pokaz filmu Skarb Andrzeja i Michała Łagodów

Zamek Sarny

pokaz filmu Skarb Andrzeja i Michała Łagodów

pokaz filmu Do ostatniej kropli Ewy Ewart. Po projekcji z reżyserką rozmawia Katarzyna Kasia

Zamek Sarny

pokaz filmu Do ostatniej kropli Ewy Ewart. Po projekcji z reżyserką rozmawia Katarzyna Kasia

koncert: Nosowska

Zamek Sarny

koncert: Nosowska

Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Mapping na rzeźbach Marthy Mulawy. Autor: Daniel Fedorczyk. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

Zamek Sarny

Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki. Mapping na rzeźbach Marthy Mulawy. Autor: Daniel Fedorczyk. Kuratorki: Barbara Siatkowska i Sylwia Krzemianowska

O Festiwalu Góry Literatury

Nasz Festiwal powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, praworządności, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

Dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury odbędzie się od 7 do 16 lipca 2023 roku w rekordowej w historii Festiwalu liczbie lokalizacji. Spotkamy się z państwem w 19 miejscach Nowej Rudy, Ludwikowic Kłodzkich, Kłodzka, Radkowa, Sokołowska, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na Górze Guzowata, w Dzikowcu, Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach.

Goście w parku obok zamku sarny
fot. Jerzy Wypych

Zachęceni Państwa tłumnym udziałem w zeszłorocznej edycji, w tym roku zaproponujemy ponad 130 wydarzeń, w których weźmie udział niemal 200 gości.

Zaplanowaliśmy koncerty 10 wykonawców, zagrają: Maria Peszek, Nosowska, Kazik, Voo Voo, Me and That Man, Renata Przemyk, Dobrawa Czocher, Dr Misio, Kosy, Andrzej Sosnowski & Chain Smokers.

Obejrzymy retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego i porozmawiamy z reżyserem. W paśmie filmowym przedstawimy także filmy Marcina Giżyckiego i Ewy Ewart.

Posłuchamy dialogów z Empuzjonu w interpretacji Arkadiusza Jakubika, Jana Peszka, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza.

Podyskutujemy o najważniejszych zagrożeniach i wyzwaniach współczesności między innymi z Marianem Turskim, Olgą Tokarczuk, Michałem Hellerem, Magdaleną Środą, Adamem Bodnarem, Ewą Woydyłło, Krzysztofem Meissnerem, Janem Woleńskim, Ewą Domańską i Halszką Witkowską.

Najwięcej, co zrozumiałe, będzie książek. Na Festiwalu spotkacie ponad 80 pisarek i pisarzy. Porozmawiamy między innymi z Ryszardem Krynickim, Joanną Bator, Mariuszem Szczygłem, Weroniką Murek, Wojciechem Tochmanem, Ingą Iwasiów, Mikołajem Grynbergiem, Agnieszką Szpilą, Andrzejem Stasiukiem, Julią Fiedorczuk i Katarzyną Bondą. Na Małych Górach Literatury – paśmie przygotowanym dla dzieci i młodzieży – spotkamy się z Adamem Wajrakiem, Barbarą Sadurską, Dionisiosem Sturisem, Karoliną Lewestam i Michałem Rusinkiem.

 

Zaprosimy też Państwa na kilkanaście wystaw, w tym Wandy Czełkowskiej, Ewy Mańkowskiej, #PatrzęCzujęRysuję i wielu artystów związanych z projektem Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki.

Spotkania z autorkami i autorami poprowadzą między innymi Katarzyna Kasia, Eliza Kącka, Michał Nogaś, Olga Wróbel, Amelia Sarnowska, Maciej Robert i Magdalena Rabizo-Birek.

Bardzo rozwija się nasz Latający Uniwersytet Ludowy, pasmo edukacyjne Festiwalu. W tym roku przygotowaliśmy 19 warsztatów i seminariów. Będą Państwo mogli powędrować z Urszulą Zajączkowską, przyglądając się naturze, która nie uznaje granic, pojeździć na rowerach i fotografować z Filipem Springerem czy uczyć się stawania w obronie zwierząt z Karoliną Kuszlewicz. Oczywiście nie zabraknie również stałych seminariów Edwina Bendyka i Magdaleny Środy.

Przyszłość Równość Twórczość Czułość

Zostaliśmy powołani do życia przez Olgę Tokarczuk w marcu 2020 roku. Jesteśmy zatem trzyletnim raptem brzdącem, któremu przypadło w udziale trudne dzieciństwo. Urodzeni w pandemii, dorastający w okresie wojny i niespotykanego od lat w Polsce kryzysu ekonomicznego i społecznego… Jednak dzięki temu w naszej wizji przyszłości pojawiają się pomysły i intuicje, które nie były powszechne przed marcem 2020 i lutym 2022. Zadajemy sobie więcej pytań o definicję „normalności”, inaczej rozumiemy stabilność, lepiej dostrzegamy zagrożenia natury globalnej i zastanawiamy się, jak reagować na nie lokalnie. Jako organizacja dorastająca w czasach nieprzewidywalnych i groźnych uczymy się czułości, elastyczności, szybszej i bardziej adekwatnej reakcji na zmieniające się potrzeby społeczne i kulturalne. Ale nasze podstawowe cele i zadania pozostają niezmienne. Oparliśmy je na czterech filarach: Przyszłość Równość Twórczość Czułość. I w tym paradoksalnym poszukiwaniu istotnej zmiany i równoczesnej tęsknocie za odrobiną stabilności w świecie, który zdaje się wymykać spod kontroli człowieka – z jego winy zresztą – to właśnie owe filary stały się hasłem tegorocznej edycji Festiwalu.

Przeciwstawiamy się działaniom pogłębiającym katastrofę ekologiczną, głośno sprzeciwiamy się renesansowi idei populistycznych, nacjonalistycznych i ksenofobicznych. Stajemy w obronie całego środowiska naturalnego i staramy się uświadamiać człowiekowi jego właściwą rolę i miejsce w świecie. Mówimy wyraźne „NIE!” demagogii, mowie nienawiści, dyskryminacji i prymitywnemu, jednowymiarowemu pojęciu patriotyzmu. Wspieramy równouprawnienie wszystkich wykluczanych i marginalizowanych ludzi i środowisk. Opowiadamy się zdecydowanie po stronie praworządności, wolności słowa i ekspresji artystycznej.

Przychodźcie i przyjeżdżajcie na Festiwal Góry Literatury, jeśli myślicie podobnie. Pomóżcie nam!

Kontakt dla mediów

Dorota Oczak-Stach 
e-mail: dorota.oczak@fundacjaolgitokarczuk.org

Partnerzy Festiwalu Góry Literatury